Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Trafo bezpieczeństwa - adaptacja na zasilacz lub zgrzewarkę?

21 Jan 2012 07:50 5165 17
Automation24
  • #1
    Anonymous
    Anonymous  
  • Automation24
  • #2
    Dj Joker
    Level 26  
    Możesz nawinąć ten drut na uzw. pierwotnym, tylko dobrze je odizoluj.

    Wkrętarkę zasilisz z tego bardzo prosto.

    Możesz też zrobić jakieś wyjście dodatkowe, do testowania np- wzmacniaczy audio, lub czegokolwiek innego.
  • #3
    mariann
    Level 38  
    Witam

    Dj Joker wrote:

    Wkrętarkę zasilisz z tego bardzo prosto.


    Podana wkrętarka ma zasilanie 18V napięcia stałego. Na wyjściu transformatora jest 24V napięcia zmiennego. Jak ma to prosto podłączyć?
    Najpierw da mostek prostowniczy, potem kondensator filtrujący i na wyjściu otrzyma napięcie ponad 30v. Trochę to za dużo na wkrętarkę 18V.
    Nie polecam. Tak prosto, to nie będzie.
    Pozdrawiam
  • Automation24
  • #4
    Dj Joker
    Level 26  
    Jak to nie będzie prosto? Wystarczy odwinąć trochę zwojów, zastosować ew. stabilizator na 18V.

    Bardzo prosto :)
  • #5
    Anonymous
    Level 1  
  • #6
    Dj Joker
    Level 26  
    Dioda zenera, dodatkowo jakiś tranzystor, albo dwa połączone równolegle, dla wzmocnienia prądu. Jednak...ogromne straty...dlatego pomysł z odczepem wydaje się znacznie bardziej trafiony. Sam akurat tak robię. Bez nawijarki o wiele łatwiej jest raz odwinąć i nie nawijać ponownie, dlatego tak zaproponowałem :)

    Pozdrawiam. DJJOKER
  • #7
    Anonymous
    Level 1  
  • #8
    Dj Joker
    Level 26  
    Dlatego właśnie napisałem, że drugi pomysł jest znacznie bardziej trafiony.

    A o możliwości stabilizacji napięcia stabilizatorem, wspomniałem by kolega autor dowiedział się że istnieje taka możliwość.
    Dla mnie wydaje się pomysł ze stabilizatorem całkowicie nic nie warty, ze względu na ogromny radiator...z którego można w ogóle zrezygnować, tym bardziej mija się się to z celem.

    Co do samej idei stabilizatora...jakoś jestem dziwnie przekonany że tranzystor KD502/3 x2 w tym nawet...najprostszym układzie dałby sobie świetnie radę. Tyle że mija się to z celem jeśli bez trudu odwiniemy zwoje.
    Racja impulsy bywają zabójcze nie tylko dla stabilizatorów, a także dla kondensatorów(Przez co musimy zastosować baterię kondensatorów małej pojemności...). Zatem...jeśli możemy zrezygnować z możliwości przyszłych awarii to trzeba z nich zrezygnować. Ten układ ma wiele wiele więcej wad ale nie musimy się nad nim zagłębiać, wystarczy że wyjaśniliśmy najważniejsze.


    Jednak...skoro taki mój pomysł beznadziejny, co przyznaję, pragnę podkreślić że ta informacja jest czysto teoretyczna, w praktyce o wiele lepszym rozwiązaniem będzie odwinięcie kilku zwojów z uzw. wtórnego transformatora.
    Przepraszam że nie dodałem tego od razu. Podałem dlatego, że lubię na forum podawać różne rozwiązania i pozostawiać je do wyboru użytkownikom. Potem ew. skorygować i naprowadzić na właściwy trop. Z powodu jak mniemam oczywistego.
    Jak ja zaczynałem udzielać się na forum, i prosiłem o radę, nikt nie chciał mi jej dać na tacy. Z czasem zacząłem to stosować i szanować tych którzy kazali mi myśleć.

    Można także odwinąć jeszcze więcej i zrobić odczep wcześniej, w ów czas przy odpowiednio mniejszym napięciu (trzeba dobrać empirycznie) będziemy mieć mniejsze obroty silnika, co uważam przydało by się przy np.: wierceniu otworów w płytkach PCB. I może jakiś stycznik lub przekaźnik przełączający odczep 14V(Wartości czysto przykładowe) na oczep 12V, albo coś w tym stylu.

    Pozdrawiam. DJ JOKER

    P.S. Sam mam wkrętarkę w której skończyły się akumulatory z odrębnym zasilaczem z transformatora bezpieczeństwa. Używam tego jako wygodnej wiertarki w warsztacie lub wkrętarki.

    Tak więc zbadałem te wszystkie możliwości. :)

    Dodatkowo zaznaczyć pragnę że kolega autor w zasilaczu tej wkrętarki powinien zastosować mniejsze kondensatory.

    Np.: 5x 1 000uF, zamiast 4700uF, gdyż kondensatory mniejszej pojemności są bardziej odporne na impulsy przez co nie będzie dochodziło do przebić izolacji, i nie będą się grzać. Tak będzie znacznie lepiej. I pewne że nie wybuchną :)
    Tak samo w przypadku prostownika rozruchowego, czy spawarki.
  • #9
    Anonymous
    Anonymous  
  • #10
    Dj Joker
    Level 26  
    17,8V x √2 = Wartość skuteczna napięcia za prostownikiem i filtracją.

    Napięcie jest nieco za duże dla tej wkrętarki. Choć nie wiem czy ten zapas jej zaszkodzi czy nie i nie wiem jak spadnie pod obciążeniem.

    Niech się wypowiedzą koledzy :)

    Ja bym odwinął więcej. Tak do 14-15V. Bacząc na wielką moc traf-a, myślę że nie spadnie...lub spadnie nieznacznie...nawet przy 20A.
  • #11
    Anonymous
    Level 1  
  • #12
    Anonymous
    Anonymous  
  • #13
    Dj Joker
    Level 26  
    √2 ≈1,41

    14V x 1,41=19,74V


    Pozdrawiam...DJ JOKER...
  • #14
    Anonymous
    Level 1  
  • #15
    Anonymous
    Anonymous  
  • #16
    Anonymous
    Level 1  
  • #17
    Anonymous
    Anonymous  
  • Helpful post
    #18
    Anonymous
    Level 1