Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moje wykonanie Skanera 3D z forum "DAVID_Laserscaner"

qulet 21 Sty 2012 15:23 27552 30
  • Moje wykonanie Skanera 3D z forum "DAVID_Laserscaner"
    Przedstawiam moje wykonanie skanera laserowego 3D, który w całości wykonałem na podstawie opisów na stronie forum 3D DAVID LASESCANER.
    Link do strony: Link

Tam można pobrać schematy i kod źródłowy do wykonania projektu. Chłopakom z tamtego forum należy się duży "szacun" w szczególności koledze "WalterMo".
    Skaner powstał z potrzeby generowania ścieżek CNC na podstawie modelu 3D. Taką funkcje posiadają wszystkie programy typu cam.

Na skaner składają się :

SPRZĘT
    2 dowolne sterowniki do silników krokowych,
    Jeden do napedu lasera, który obraca się na przekładni ślimakowej do podnoszenia szyb w samochodzie.
    Drugi, opcjonalnie to napęd stolika obrotowego.
    Kamera internetowa, 500FX Powerc@m flasch firmy Trust - polecana Logitech 9000 pro
    Arduino z Atemega 328, wyświetlacz i trochę części elektronicznych które trzeba poskładać razem. Jak to wszystko zrobić? Szczegółowo jest to opisane w/w linku.
    Poziomnica laserowa + statyw
    Ekran kalibracyjny
    komputer PC

Oprogramowanie
    3D david laserscaner

Trudności jakie miałem przy realizacji projektu to wgranie bootloadero do ATmegi w płytce arduino severino.
    Proces kalibracji wykonujemy przy dobrze oświetlonym ekranie kalibracyjnym. Skanowanie wręcz przeciwnie, najlepiej w ciemności.
    widok płytek PCB
    widok obudowy sterownika
    stolik obrotowy
    skanowany przedmiot
    skany
    w załączniku w formacie pdf wynik skanu (widok 3D)

Fajne!
  • #2 21 Sty 2012 17:57
    raffiki
    Poziom 13  

Bardzo ciekawy projekt, może jakiś filmik z działania? Ile wyszedł koszt całości? Jak dokładny jest ten skaner?

• #3 21 Sty 2012 18:04
    1010011010
    Poziom 32  

Ładny skaner, ale poproszę filmik z działania.
    Dostałeś 400 pkt za to (mimo, że zrobione w całości na podstawie tamtej strony) to wyłącz chociaż punkty za plik. Ile Cię to kosztowało?

• #4 21 Sty 2012 18:15
    bruno4
    Poziom 13  

Jak precyzyjny jest ten skaner ? Są to milimetry, dziesiąte milimetra? Jak długo trwa skanowanie np. takiej maski, którą masz na zdjęciach. Gratulacje !

• #5 21 Sty 2012 19:13
    qulet
    Poziom 16  

PKTy wyłączyłem. Dokładność nie jest rewelacyjna dla mnie wystarczająca do generowania programy CNC. Jak będę chciał więcej szczegółów to dokupię kamerkę logitecha 9000 pro. Koszty skanera to ok 300 zł i dużo roboczo godzin. Skanowani trwa ok 15 .minut, ale uzyskanie bryły 3d takiej jak w pdf to już inna bajka. Zajęło mi to dużo czasu kilka godzin dopiero się uczę jak to poprawnie i szybko wykonać.

• #6 21 Sty 2012 20:16
    terragady
    Poziom 15  

Efekt z pdfu super. Projekt mimo, że na podstawie innego projektu jest dość oryginalny, przynajmniej na elektrodzie. Ciekawy jestem efektu np własnej twarzy, ale chyba 15 w bezruchu to trzeba by było się uśpić i skanować ;)

• #7 22 Sty 2012 10:20
    piotrva
    Moderator na urlopie...

terragady napisał:
    Efekt z pdfu super. Projekt mimo, że na podstawie innego projektu jest dość oryginalny, przynajmniej na elektrodzie. Ciekawy jestem efektu np własnej twarzy, ale chyba 15 w bezruchu to trzeba by było się uśpić i skanować ;)

Laser + oczy - niezadobrze to widzę..
    Co do projektu to oczekuję na filmik i takie pytanie - jaki to laser?

• #8 22 Sty 2012 11:10
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 22 Sty 2012 11:12
    Snikers
    Poziom 24  

piotrva napisał:
    terragady napisał:

Laser + oczy - niezadobrze to widzę..
    Co do projektu to oczekuję na filmik i takie pytanie - jaki to laser?

Chyba potrafisz zamknąć oczy. Czy nie masz powiek? Problemem jest bezruch. Jakiś czas temu bawiłem się projektem David z bardzo dobrymi rezultatami.

• #10 22 Sty 2012 12:48
    qulet
    Poziom 16  

Drgania oczywiście są generowane przez silnik i przekładnie ale nie jest to znaczący problem.Laser który aktualnie wykorzystuję to obcięta poziomnica laserowa moc ok 1mW na pewno bezpieczna dla oczu. Chyba że ktoś celowo będzie nią naświetlał sobie oczy. Wtedy pewnie jest w stanie narobić sobie krzywdy. Wiadomo najlepiej kupić na ebay_u okulary ochronne. Mam laser czerwony 10mW ten daje linię światła tak mocną że patrząc nawet na odbicie na białej ścianie bolą oczy. Dlatego właśnie wolę pracować z poziomnicą.

• #11 25 Sty 2012 23:37
    fafik1988
    Poziom 14  

W Jakim formacie pliku zapisujesz zeskanowany obiekt?
    Swego czasu na studiach w Danii bawiłem się skanerem laserowym, tam wyglądało to tak, że wykonywaliśmy pojedyncze skany nieruchomego przedmiotu i składaliśmy je w jedną całość w programie Polyworks. Nie pamiętam jakie formaty obsługuje ten program ale można w nim wymodelować bardzo dokładnie przedmiot. Później nawet drukowaliśmy to co nam powstało na drukarce 3D.

• #12 26 Sty 2012 00:03
    hawryszka
    Poziom 11  

Witajcie.
    Aktualnie także jestem w trakcie realizowania podobnego projektu w ramach pracy magisterskiej.
    Krótko o tym co już mam: sterowanie i napęd głowicy lasera "góra dól" ( atmega 16 + sterownik z podziałem 1/8 kroku ).

Od dluższego czasu zastanawiam się jak zrealizować obrót o zadany kąt z silnika krokowego na tackę koniecznie bez przekładni a całość nie może być wyższa niż 7 cm.

Już przy testach otrzymałem poprawę jakości skanowanych przedmiotów w porównaniu z skanowaniem "recznym"

Pozdrawiam.

• #13 26 Sty 2012 00:04
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 26 Sty 2012 12:06
    hawryszka
    Poziom 11  

Cytat:
    Mariuszu, a czy pozbyłeś się tego drgania lasera?

Prawie :) ale drganie jest bardzo małe występuje podczas hamowania silnika przy bardzo wolnym przesuwie , przy wzroście taktu a zarazem zmniejszeniu podziału drganie jest coraz mniejsze. Wraz z promotorem doszliśmy do wniosku że otrzymany wynik jest do przyjęcia tym bardziej, że otrzymaliśmy poprawę jakości.

• #15 28 Sty 2012 18:21
    zorunid
    Poziom 9  

Rok temu wykonałem taki laser 3D David'a ;)

Wykorzystałeś płatną czy bezpłatną wersję skanera?
    Jak bezpłatna to lepsza kamerka na nic Ci się nie przyda, nadal będziesz miał kiepską rozdzielczość "wymuszoną" przez ograniczenia programu.

Ja wykonywałem skanowanie ręczne, bez mechanizmów obrotu i ruchu pionowego, efekty też były zadowalające. :)

• #16 29 Sty 2012 00:46
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 29 Sty 2012 09:53
    zorunid
    Poziom 9  

Cytat:
    Skanowanie "reczne" trochę irytuje po pewnym czasie.

Kwestia przyzwyczajenia, kosztów i tego jak często będzie wykorzystywany ;)
    mój skaner zamknął się w kwocie 50zł, ale wykorzystywałem go kilka razy ;)

• #19 09 Lut 2012 23:49
    adiabel
    Poziom 17  

Naprawdę SUPER.
    Myślałem o tym prawie 25 lat temu (i nigdy nie przestałem), ale wtedy nie było takich możliwości ani technicznych ani programistycznych.
    O laserze półprzewodnikowym mogliśmy sobie wtedy pomarzyć. Jedyny wówczas do wykorzystania to był laser rubinowy za ogromne pieniądze (kosztował 6 moich miesięcznych pensji).
    Zrobiłem wówczas trochę obliczeń i projektów. Niestety wszystko spaliło na panewce z powodu braku pieniędzy i środków technicznych.
    Cieszę się, że są rozumni i trochę może podobni do mnie ludzie, którzy myślą podobnie.
    Naprawdę WIELKIE, WIELKIE GRATULACJE za ten zrealizowany projekt.

Z całym szacunkiem
    Andrzej Gliszczyński

pozdrowienia

• #20 11 Lut 2012 12:13
    babisokol
    Poziom 8  

Bardzo ciekawy projekt i gratuluję udanej realizacji!
    Mam pytanie, jakie są ew. plusy tej metody nad inną zwaną "image based modeling"
    są 2 darmowe programy jakie znam: Insight3d oraz Autodesk 123D Catch
    tam po prostu robi się dużo zdjęć obiektu i na podstawie tego budowana jest siatka 3d.
    Szybka retopologia siatki jest możliwa dzięki Blenderowi i wtyczce do niego zwanej
    bsurfaces:
    http://cgcookie.com/blender/2011/08/08/retopology-with-the-bsurfaces-add-on/

• #21 12 Lut 2012 12:03
    zorunid
    Poziom 9  

O ile dobrze zrozumiałem to potencjalna różnica nie jest duża.
    Obie metody polegają na obliczeniu krzywizny na podstawie zdjęć.
    Jednakże przy metodzie Davida szukana jest linia padająca na obiekt i tablice za nią, linię o dużym kontraście na tle czerni.
    Przy ten metodzie co babisokol napisałeś, jeżeli dobrze zrozumiałem bo metody nie znam, zdjęcia są robione w dzień, przy dobrym oświetleniu.

Jeżeli chodzi o plusy to najlepiej byłoby obie metody porównać przy tym samym obiekcie, wtedy rozpatrzeć plusy i minusy obu metod ;)

• #22 12 Lut 2012 14:16
    adiabel
    Poziom 17  

Pytanie do qulet
    Czy wykorzystany przez Ciebie program generuje listę rozkazów CNC ?
    Jeżeli tak to super.

Pozdrowienia

• #24 13 Lut 2012 09:18
    zorunid
    Poziom 9  

adiabel napisał:
    Pytanie do qulet
    Czy wykorzystany przez Ciebie program generuje listę rozkazów CNC ?
    Jeżeli tak to super.

Pozdrowienia

W wersji darmowej program generuje pliki 3D w formacie DAE i chyba 3ds o ile dobrze pamiętem :)

• #25 14 Lut 2012 18:35
    qulet
    Poziom 16  

David laser scanner zapisuje pliki w formacie *.obj. Polecam wersje 4.3.2 do znalezienia w sieci bez ograniczeń w zapisywaniu skanów w wysokiej rozdzielczości. Kalibracja na panelach kalibracyjnych odbywa się 1 raz. Później skany wykonuje się bez paneli. Cały zestaw laser + kamera jest przenoszony w dowolne inne miejsce. Trzeba zachować mniej więcej tą samą odległość zestawu od skanowanego przedmiotu, tak jak przy skanowaniu referencyjnym. Można skanować do woli pod rożnymi kątami. Dokumentacja projektu z forum Davida jest rewerlacyjna na jej podstawie naprawdę za niewielki pieniądze można zbudować super skaner.
    Kod CNC na podstawie modelu generuje się w programach typu CAM. np. artcam, aspire itp. Uprzedzam pytanie: który program lepszy ?. Najlepszy jest ten, który znamy i umiemy obsługiwać...... wrzucam skan mojej głowy. To jest odpowiedź dla klienta,który marudził coś o małej głębi.

• #26 17 Lut 2012 19:54
    wojteo CK
    Poziom 9  

Ja mam takie pytanie. Mianowicie na filmiku widać że niektóre powierzchnie są niezeskanowane, np. okolice pod nosem tej płaskorzeźby. Podobnie jest na tym filmiku( od ok. 3.50 do 4.30):

Link

Jak rozwiązujesz ten problem? zmieniasz wysokość położenia lasera?

• #28 18 Lut 2012 22:20
    wojteo CK
    Poziom 9  

A czy sposób przeze mnie podany się sprawdzi? Czyli obniżenie lasera i ponowne skanowanie od dołu do góry?

• #29 19 Lut 2012 11:11
    qulet
    Poziom 16  

Skanowanie pod innym kątem, uzupełnia obszary poprzednio nie wypełnione. Sama zmiana kierunku ruchu lasera nic nie zmieni. Musi się zmienić kąt patrzenia kamerki.

• #30 21 Paź 2012 15:09
    gentki
    Poziom 12  

na jakiej zasadzie działa obrót stolika, co ile stopni się obraca?