Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cobra 19 DX IV przy nadawaniu słychać tylko pisk...

hilan 21 Sty 2012 16:09 3570 7
 • #1 21 Sty 2012 16:09
  hilan
  Poziom 9  

  Witam. Mam problem z CB radio Cobra19 DXIV. Mianowicie radio to normalnie odbiera, a przy nadawaniu słychać tylko pisk (u innych użytkowników). Nadmieniam, że sprawdziłem mikrofon i jego przewód, oraz sprawdzałem też na innym mikrofonie od takiego samego radia i nadal to samo. Dodam, że oprócz tego pisku nie słychać wogóle mojej mowy. Antena jest w porządku -sprawdzałem na kilku i jest to samo.
  Gdzie szukać usterki, co trzeba wymienić?

  Dodam jeszcze, że pisk ten ustępuje wtedy gdy odlutuję głośnik wewnętrzny, oraz wtedy gdy nie używam głośnika zewnętrznego. Wtedy nadawanie jest w porządku już "nie piszczę".

  0 7
 • #3 23 Sty 2012 13:45
  hilan
  Poziom 9  

  ... dzisiaj po przerwie 2 dniowej znów włączyłem to radio i o dziwo zaczeło nadawać poprawnie nawet przy podłączonym głośniku, lecz po kilkunastu minutach problem powrócił z powrotem. Dziwna sprawa... wystarczyło że kilkanaście razy nacisnąłem na przełącznik w gruszce, a mój głos za każdym następnym razem coraz bardziej zanikał, a pisk stawał się coraz mocniejszy, aż całkowicie zastąpił mój głos.Pisk ten też jest słyszalny (cichutko) w głośniku mojego radia. Wystarczy, że odłącze głośnik a radio znów zaczyna normalnie nadawać. Dodam, że gdy podłącze mikrofon pojemnościowy i nacisnę w nim przełącznik to wiadome,że nikt mnie nie słyszy, ale przynajmniej nie ma tego pisku w innym radio. Natomiast gdy w gnieździe mikrofonowym połącze masę z TX ( oczywiście bez mikrofonu) to słyszalny jest nadal pisk...


  co do pomiarów z wycinka schematu to czwarty pin z gniazda mikrofonowego ma połączenie (jest ciągłość) z wnętrzem gniazda głośnika zewnętrznego. Pierwszy pin z gniazda mikrofonowego ma połączenie (ciągłość) z masą płyty. Co do kondensatora CR9 to nie ma zwarcia, nie mam natomiast możliwości sprawdzenia jego pojemności (tylko podstawowy miernik).

  Zgodnie z regulaminem naszego forum należy dbać o szacunek dla języka polskiego w swoich wypowiedziach. To nie jest forum ogrodnicze, przedmioty tutaj nazywamy językiem technicznym, nie ogrodniczym. Przypominam również o punkcie 3.3 regulaminu. /Olek II/

  0
 • #4 24 Sty 2012 03:28
  bc211
  Poziom 30  

  hilan napisał:
  Natomiast gdy w gnieździe mikrofonowym połącze masę z TX ( oczywiście bez mikrofonu) to słyszalny jest nadal pisk...
  Zobacz która to wersja Link, bo jeśli na TDA2003, to szukałbym we wzbudzaniu się końcówki
  hilan napisał:
  Pisk ten też jest słyszalny (cichutko) w głośniku mojego radia.
  Upewnij się czy to aby na pewno wychodzi z głośnika, bo to może "piszczeć" TM1 - autotrafo

  Dodano po 11 [minuty]:

  hilan napisał:
  Dodam, że gdy podłącze mikrofon pojemnościowy i nacisnę w nim przełącznik to wiadome,że nikt mnie nie słyszy, ale przynajmniej nie ma tego pisku w innym radio.
  problem może być w złym filtrowaniu napięcia zasilającego przedwzmacniacz mikrofonowy QM3 > QM5 włącza/wyłącza +5V mic_B+, RM9, RM11, CB8 . Posprawdzaj wszystkie masy obudowa-PCB

  0
 • #5 24 Sty 2012 09:12
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.

  Czy przypadkiem nie jest to przełącznik PTT, który ze starości "pada".

  Przy pozostawieniu części RX (GL) zwartej z GND przy równoczesnym załączeniu mikrofonu w drugiej sekcji PTT - to się sprzęga Głośnik z Mikrofonem a efektem tego jest "piszczenie/pisk".


  Pozdrawiam.

  0
 • #6 24 Sty 2012 12:16
  bc211
  Poziom 30  

  SP5ANJ

  hilan napisał:
  sprawdziłem mikrofon i jego przewód, oraz sprawdzałem też na innym mikrofonie od takiego samego radia i nadal to samo
  tak że teoria z mikrofonem odpada.
  Najśmieszniejsze, że włączy PTT bez mikrofona piszczy, odłączy głośnik nie piszczy. I bądź tu mądry. Może się wzbudzać końcówka

  0
 • #7 24 Sty 2012 20:12
  gregorio27
  Poziom 31  

  Mała zagwozdka? Delikatnie zmniejsz Pr-ką głębokość modulacji i przede wszystkim sprawdź SWR anteny ( spróbuj go delikatnie zmienić ), nieważne w którą stronę. Nie wnikaj dlaczego :D .Po prostu niektóre egzemplarze Cobry tak mają.

  0
 • #8 05 Wrz 2013 13:02
  robokop
  Moderator Samochody

  Aż pozwolę sobie dołożyć swoje "3 grosze" jako że temat nie zamknięty. Te piszczenie, słyszalne w głośniku nawet po odpięciu gruszki, ustępuje po usunięciu kondensatora CR9.

  0