Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV LG 42LG5000- uszkadza tranzystory FDB8447L w inwerterze.

wojtek zurt 21 Sty 2012 17:32 3280 7
  • #1 21 Sty 2012 17:32
    wojtek zurt
    Poziom 11  

Witam, około miesiąc temu, trafił mi się w naprawie tenże tv zupełnie "martwy". Po pierwszych pomiarach znalazłem zwarte dwa tranzystory FDB 8447L w inwerterze PNEL-T805A 6632L-0520A. Po ich wymianie tv działał normalnie przez tydzień, po czym awaria się powtórzyła. Kolejna naprawa, tygodniowe testowanie i u klienta pograł...15 minut. Kupiłem inwerter, po wymianie, przy próbie startu lampy rozbłyskują na ułamek sekundy i gasną. Natomiast "stary" inwerter, po kolejnej wymianie FDB powoduje, że przy próbie startu wszystkie 18 lamp (mam je na wierzchu), równomiernie się rozświetla, po chwili jednak, kiedy mają uzyskać pełną jasność inwerter zaczyna gwizdać i trzeszczeć. Wtedy w obawie przed dalszymi uszkodzeniami szybciutko wyciągam wtyczkę z sieci. Napięcie zasilające inwerter 24V- stabilne, pozostałe napięcia również. Po odłączaniu kolejnych lamp, próba startu wygląda zawsze jak wyżej. Zakładając, że kupiony inwerter jest sprawny, to ten "stary" nie "zabezpiecza się" też z powodu wady. Proszę o podpowiedź, czy jest możliwe, że wszystkie lampy jednocześnie się uszkodziły? Pozdrawiam.

0 7
  • #2 21 Sty 2012 17:33
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Trafa i obwody WN są sprawne na pewno ?

0
  • #3 21 Sty 2012 17:50
    wojtek zurt
    Poziom 11  

Bazuję na tym, że drugi inwerter kupiłem w solidnej firmie z Łodzi, z którą nigdy nie miałem kłopotu. W starym inwerterze wszystko (jeśli chodzi o trafa i okolice) , co można zmierzyć wydaje się ok. Z drugiej strony wspomniane tranzystory zwierają się zawsze dwa te same (z ogółem czterech).

0
  • #4 21 Sty 2012 18:04
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

W panelach AUO tego' LCDka', były problemy z pojemnościami 15pF HV wewnątrz matrycy co powodowało, że lampy rozświetlały się. Jeżeli wskutek tego zniszczony został jeden z traf HV na master (lub slave) to będzie ci paliło te same tranzystory kluczące, które sterują tym trafkiem.

0
  • #5 21 Sty 2012 21:50
    mbectb
    Poziom 20  

Po numerze czesci na inverterze domyslam sie ze matryca jednak LG-Philips nie AuO. Faktycznie w tych chinskich palily sie kondensatory byla nawet akcja serwisowa LG.

Pozdrawiam

0
  • #6 23 Sty 2012 16:23
    wojtek zurt
    Poziom 11  

Witam, dzięki za zainteresowanie i jednocześnie przepraszam, że dopiero dzisiaj odpowiadam, ale poświęciłem temu tv kolejny dzień, no i mam pewne wnioski. Panel to oczywiście LC 420 WUN produkcji LG-PHILIPS, ale jest już to nieistotne, gdyż rano podstawiłem inny panel (100% sprawny) i zachowuje się idealnie tak samo. Zasiliłem inwerter (24V) z zewnętrznego zasilacza- ten sam efekt. Coraz bardziej zastanawiam się nad trafkami w inwerterze (tym starym). Różnica w rezystancji uzwojeń W.N.- 25,9Ω i 26,8Ω. No i też trudno uwierzyć, że kupiony inwerter jest wadliwy. Spróbuję skontaktować się ze sklepem. Pozdrawiam.

0
  • #7 10 Lut 2012 17:43
    wojtek zurt
    Poziom 11  

Dzisiaj zamontowałem, kupiony w akcie desperacji inwerter z innego źródła i tv ożył. Wniosek- w stosunku do podzespołów kupowanych na aukcjach również obowiązuje zasada "ograniczonego zaufania". Wracając do sedna sprawy, wydaje mi się, że powodem uszkadzania się tranzystorów jest rzeczywiście jeden z transformatorów. Dziękuję za dyskusję i temat zamykam.

0
  • #8 10 Lut 2012 20:47
    bogred
    Moderator TV

wojtek zurt napisał:
    Dzisiaj zamontowałem, kupiony w akcie desperacji inwerter z innego źródła i tv ożył. Wniosek- w stosunku do podzespołów kupowanych na aukcjach również obowiązuje zasada "ograniczonego zaufania".

Modułów sprzedawanych na aukcjach raczej nikt nie sprawdza. Są to moduły z demobilu i na ogół sprzedający dają gwarancję rozruchową, a w razie, gdyby moduł okazał się niesprawny, wysyłają drugi, lub zwracają kasę.

0