Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Na ile zmywań może wystarczyć sól ?

21 Sty 2012 17:53 4721 11
  • Poziom 32  
    Zmywarka Bosch została uruchomiona 6 miesięcy temu i od tego czasu wykonała około 100 zmywań. Większość z użyciem środka w postaci tabletki. Niepokój wzbudza to, że nigdy nie zapaliła się kontrolka braku soli. Zgasła po pierwszym (i jedynym) napełnieniu zasobnika. Twardość wody to 13 stopni niemieckich. Czy taka sytuacja jest prawidłowa ?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 26  
    Zależnie od ustawień twardości wody 30-50 zmywań.
  • Poziom 39  
    Jeśli zmywarka nie jest zakamieniona (matowe wnętrze, sztućce, naczynia) a w pojemniku nadal jest sól to nie ma powodu do niepokoju. Masz raczej miękką wodę, a do tego Bosch zużywa stosunkowo mało soli.
    Swoją drogą zamiast tabletek polecam dobry proszek.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 27  
    Warto pamiętać że najnowsze modele zmywarek posiadają funkcję "auto 3w1", dzięki której automatycznie wykrywają rodzaj użytego środka. Dlatego jeśli używasz tabletek, zmywarka "wie" o tym i nie zużywa soli. W opisywanej przez Ciebie sytuacji byłoby to najbardziej prawdopodobne.

U mnie twardość wody wynosi 11 st. w skali niemieckiej, zmywarka Bosch ustawiona (elektroniczna regulacja) na 1 stopień twardości (w skali od 0 do 3; 0 - dla wody miękkiej, nie zużywa wtedy soli). Gdy korzystam z tabletek, wyłączam dozowanie soli. Lampka jej braku jest dezaktywowana. Świeci ew. lampka nabłyszczacza (gdy jest go brak), ale tego nie da się wyłączyć (regulacja mechaniczna, w zakresie od 1 do 6). Z tego co wiem, to najnowsze zmywarki Boscha posiadają elektroniczną regulację zarówno soli jak i nabłyszczacza. Dzięki temu można całkowicie wyłączyć dozowanie jednego i drugiego, co łączy się z dezaktywacją lampek ich braku. Ponadto, w niektórych modelach dzieje się to automatycznie - jak już wspominałem na początku, funkcja "auto 3w1" (w innych modelach włączana ręcznie, za pomocą guzika na panelu sterowania).
  • Poziom 32  
    piokrza napisał:
    Warto pamiętać że najnowsze modele zmywarek posiadają funkcję "auto 3w1", dzięki której automatycznie wykrywają rodzaj użytego środka. Dlatego jeśli używasz tabletek, zmywarka "wie" o tym i nie zużywa soli. W opisywanej przez Ciebie sytuacji byłoby to najbardziej prawdopodobne.

Masz rację. Dopiero teraz zauważyłem napis "Auto 3 in 1". Problem w tym, że tabletki to Ludwik Clasic. Nie jestem pewien, czy zawierają również sól.... Gdy tylko się skończą spróbuję kupić dobry proszek. A przy okazji - jak zmywarka wykrywa rodzaj środka ? W "łódeczce" pojemnika nie widać niczego co mogłoby być jakimkolwiek czujnikiem.
  • Poziom 27  
    Czujniki zmętnienia wody są instalowane w misce filtra, zwykle na króćcu łączącym ją z pompą obiegową. Nie widać tego, bo znajduje się pod komorą zmywania.
  • Poziom 39  
    piokrza napisał:
    Czujniki zmętnienia wody
    To raczej do programu "auto" (pomiar stopnia zabrudzenia naczyń), nie do wykrywania rodzaju środka myjącego. Ale że żadnego "czujnika tabletki" się nie znajdzie to oczywiście prawda.
  • Poziom 32  
    A inaczej - w którym cyklu pracy zmywarka korzysta ze złoża soli ? Czy tabletka jest już wówczas rozpuszczona i elektronika może, na podstawie przewodności wody, ocenić, czy zawierała ona w sobie sól ?
  • Poziom 39  
    William Bonawentura napisał:
    czy zawierała ona w sobie sól
    Uściślijmy może: tabletka nie zawiera soli. Zawiera polifosforany zmiękczające wodę.
    Sól służy do regeneracji zmiękczacza w zmywarce, dlatego sypie się ją do osobnego pojemnika. Pobranie soli następuje pod koniec programu, w momencie kiedy zmywarka uzna że zdolność zmiękczania złoża jest już wyczerpana - kiedy to nastąpi zależy od ilości i twardości przelanej wody. Jeśli wykryta jest tabletka, zmywarka uznaje że nie musi zmiękczać wody w ogóle. Jest to ryzykowne dla grzałki, ale zyskowne dla producentów tabletek.
  • Poziom 27  
    To że te czujniki mierzą mętność wody pod kątem programu "auto" to wiem (regulacja temperatury, czasu i dozowania wody), myślałem raczej o mierzeniu zwiększonego poziomu zmętnienia wody od tabletek (większe stężenie środków myjących niż w przypadku proszku), ale też nie wiem czy to prawda...w sumie na to pytanie odpowiedziałby tylko serwisant, który ma dostęp do tych urządzeń od środka.

Gdy zmywarka pobiera wodę z kranu, przepuszcza ją przez wymiennik jonowy - tam jony wapnia są odseparowywane i przechwytywane przez specjalne złoże z żywicy...gdy czujnik wykryje że nasycenie złoża przekracza ustawioną wartość (ręcznie, przez użytkownika), zmywarka rozpoczyna cykl regeneracji zmiękczacza. Roztwór solanki przepuszczany jest przez złoże, co wypłukuje "przechowywane" w nim jony wapnia. Cykl regeneracji odbywa się w przerwach pomiędzy kolejnymi cyklami w programie zmywania (tj. myciem wstępnym, a zasadniczym, bądź myciem zasadniczym, a płukaniem). Tak więc sól nie jest dozowana bezpośrednio do wody przeznaczonej do zmywania/płukania - tak jak powszechnie błędnie się uważa, wśród nie wtajemniczonych (przeciętnych klientów) - ale służy tylko do płukania wymiennika jonowego.

Tabletka nie zawiera soli. Zawiera natomiast "funkcję soli", a to nie to samo co sól. Ten składnik ma za zadanie zapobiegać osadzaniu się kamienia na wewnętrznych częściach zmywarki - działa więc podobnie jak Calgon w pralce. Teoretycznie ma więc za zadanie zmiękczać wodę, ale na pewno nie tak skutecznie jak wymiennik jonowy. O czym warto znowu pamiętać, to fakt że przy pewnych wartościach (zwykle >21 st. niemieckich), owa "funkcja soli" może nie być wystarczająca i może się okazać że dodatkowe dodawanie soli jest niezbędne, do ochrony zmywarki i naczyń.
  • Poziom 39  
    piokrza napisał:
    mierzeniu zwiększonego poziomu zmętnienia wody od tabletek (większe stężenie środków myjących niż w przypadku proszku),
    Wątpię. Tabletka rozpuszcza się dużo wolniej niż proszek, w tym czasie z naczyń zdąży już oderwać się brud.

piokrza napisał:
    gdy czujnik wykryje że nasycenie złoża przekracza ustawioną wartość (ręcznie, przez użytkownika),
    Użytkownik ustawia (deklaruje) tylko jaką twardość wody ma w kranie. 90% (jeśli nie 100%) obecnie produkowanych zmywarek nie ma żadnego czujnika "napełnienia" złoża, tylko sumuje sobie ilość pobranej wody.

piokrza napisał:
    Cykl regeneracji odbywa się w przerwach pomiędzy kolejnymi cyklami w programie zmywania (tj. myciem wstępnym, a zasadniczym, bądź myciem zasadniczym, a płukaniem).
    Regeneracja wykonywana jest zwykle w czasie suszenia, czyli w ostatniej fazie programu.

Z resztą twojej wypowiedzi zgadzam się, szczególnie o nieskuteczności "zmiękczania" przez tabletkę.
  • Poziom 32  
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Zamieniłem tabletki na proszek, sól i nabłyszczacz. Z perspektywy tych 3 lat mogę potwierdzić, że to właściwy wybór.