Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RAT - efekt gitarowy

thn.technik 21 Sty 2012 18:00 9225 11
  • RAT - efekt gitarowy

Witam, przedstawiam moją lekko zmodyfikowaną wersję efektu RAT. To wersja z buforem wejściowym. Znalazłem ją na stronie Tremolo http://www.tremolo.pl/Efekty/Distortion/ProcoRat%20Distortion.gif
    Zastosowałem tranzystory K30A (akurat takie miałem), ale musiałem lekko
    skorygować parametry obwodu wejściowego, bo układ zapychał się na niskich tonach (to chyba ogólnie jest błąd w oryginalnym schemacie). Na schemacie zaznaczyłem, które elementy zmieniłem.

Obudowa zrobiona z blachy ocynkowanej 1mm.
    Nóżki to zawieszenie napędu CD-ROM.
    Napisy zrobione programem FrontDesigner.

Pokrętła, gniazda, przełącznik, LM308N kupiłem, reszta z szuflady.

RAT - efekt gitarowy RAT - efekt gitarowy RAT - efekt gitarowy RAT - efekt gitarowy RAT - efekt gitarowy RAT - efekt gitarowy RAT - efekt gitarowy RAT - efekt gitarowy

RAT - efekt gitarowy RAT - efekt gitarowy RAT - efekt gitarowy

Jak na tak prostą konstrukcję - spisuje się wyśmienicie ;-)
    Próbki w załączniku, takie tam "rzępolenie" (niestety prosto w wejście liniowe).

Pozdrawiam i polecam.

Fajne!
  • #2 21 Sty 2012 21:18
    wojtek0995
    Poziom 27  

Czemu znów płytka z tektury ?

• #3 21 Sty 2012 22:49
    Coollfon
    Poziom 16  

Brzmi to jakoś mulasto. Za dużo dołu jak dla mnie. Nie używałeś przypadkiem za dużo kompresora bo efekt dziwnie brzmi ? IMO, oryginalny Szczur brzmi bardziej dynamicznie.

P.S Co to za wiosło bo brzmi jak jakiś mułowaty Les Paul ze słabymi humbuckerami.

A tak ogólnie to nierówno :D

• #4 22 Sty 2012 11:15
    thn.technik
    Poziom 12  

Coollfon napisał:
    Brzmi to jakoś mulasto. Za dużo dołu jak dla mnie. Nie używałeś przypadkiem za dużo kompresora bo efekt dziwnie brzmi ? IMO, oryginalny Szczur brzmi bardziej dynamicznie.

P.S Co to za wiosło bo brzmi jak jakiś mułowaty Les Paul ze słabymi humbuckerami.

A tak ogólnie to nierówno :D

ej to nie konkurs "mam talent" hehehehe...

To jest Defil Kosmos, "prawie" Gibson Moderne hehehe...
    https://obrazki.elektroda.pl/4359390700_1320095560.jpg
    Humbucker Ścierańskiego, wiosło ma już swoje lata...
    a to ze za dużo dołu to już wina wejścia liniowego kompa, na piecu gada OK
    (na końcu próbki podkręciłem trochę tone)

wojtek0995 napisał:
    Czemu znów płytka z tektury ?

Bo tak jest szybciej i łatwiej przerabiać jak coś jest nie OK.
    mi to nie przeszkadza, a nie bronie nikomu używać laminatu ;-)

• #5 22 Sty 2012 16:34
    Exploboy
    Poziom 15  

Przedostatni riff to chyba dr. Hackenbush, co? :D Ogród rycha jak pamięć mnie nie zawiedzie :D
    Fakt faktem, ucieszyłaby nas próbka nagrana nawet kamerką, a nie przez Line In ;)

• #6 03 Lut 2012 18:31
    pablo-ya
    Poziom 8  

Też postanowiłem zmontować RAT'a, tyle że na schemacie ze strony tonepad. I mam ten sam problem, wysokie tony przetwarza elegancko, a niskie kupa.

O elektronice wiem niewiele, praktycznie to moje pierwsze z nią spotkanie oprócz naprawy lampek choinkowych. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł objaśnić dlaczego tak się dzieje i jak to poprawić.

• #7 04 Lut 2012 11:11
    thn.technik
    Poziom 12  

pablo-ya napisał:
    Też postanowiłem zmontować RAT'a, tyle że na schemacie ze strony tonepad. I mam ten sam problem, wysokie tony przetwarza elegancko, a niskie kupa.

O elektronice wiem niewiele, praktycznie to moje pierwsze z nią spotkanie oprócz naprawy lampek choinkowych. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł objaśnić dlaczego tak się dzieje i jak to poprawić.

Zmien ten rezystor 1M na 22k i bedzie grało lepiej :D

RAT - efekt gitarowy

• #8 08 Lut 2012 16:00
    pablo-ya
    Poziom 8  

Mam jeszcze jeden mały problemik, mianowicie potencjometry działają w drugą stronę tzn. skrajne wychylenie w prawo zamiast dawać największe wartości obcina sygnał.

Postanowiłem zamienić wyprowadzenia przylutowane do nóżek 1 i 3 wszystkich potencjometrów, i w istocie na potencjometrach Gain i Filter otrzymałem oczekiwany rezultat. Co innego jednak z potencjometrem Volume, w maksymalnym wychyleniu działa prawidłowo, gdy zmniejszę wychylenie odrobinę, siła sygnału drastycznie się zmniejsza. Zastanawia mnie czy całe założenie było błędne, czy może to jakiś zimny lut bądź inny błąd.

W ogóle mam odczucie że cały układ scisza mi sygnał z gitary zamiast go wzmacniać, może to być winą rzeczonego rezystora?

• #9 09 Lut 2012 18:44
    thn.technik
    Poziom 12  

pablo-ya napisał:
    Mam jeszcze jeden mały problemik, mianowicie potencjometry działają w drugą stronę tzn. skrajne wychylenie w prawo zamiast dawać największe wartości obcina sygnał.

Postanowiłem zamienić wyprowadzenia przylutowane do nóżek 1 i 3 wszystkich potencjometrów, i w istocie na potencjometrach Gain i Filter otrzymałem oczekiwany rezultat. Co innego jednak z potencjometrem Volume, w maksymalnym wychyleniu działa prawidłowo, gdy zmniejszę wychylenie odrobinę, siła sygnału drastycznie się zmniejsza. Zastanawia mnie czy całe założenie było błędne, czy może to jakiś zimny lut bądź inny błąd.

W ogóle mam odczucie że cały układ scisza mi sygnał z gitary zamiast go wzmacniać, może to być winą rzeczonego rezystora?

założenie jest jak najbardziej prawidłowe zamieniając 1 i 3 na potencjometrze uzyskuje się odwrotny kierunek regulacji
    sprawdź dokładnie potencjometr volume, może pomyliłeś któryś przewód
    układ ten ma dosyć duży sygnał wyjściowy wiec nie powinno być problemu z głośnością,
    w moim racie mam volume na 3/4 i jest OK

RAT - efekt gitarowy

• #10 12 Lut 2012 13:49
    erioth587
    Poziom 9  

Od siebie polecę wymianę na TL072 - lepiej grało, mniej zatykało itd.
    Generalnie sam efekt ma od cholery gainu i jest świetny do gry "lead" w metalowych gatunkach, natomiast do gry rytmicznej jest IMO za wolny. No ale nie robiłem tej przeróbki i oddałem go kumplowi po kosztach.

• #11 21 Sie 2012 19:57
    michail123x
    Poziom 11  

Mógłbyś mi podać na jakie wartości elementów zmieniłeś?
    P.S. Też robiłem płytkę z tektury, tylko ze starego zeszytu od matmy;), czasem ze starej linijki, lub pudełka po CD;)

Pozdrawiam

• #12 23 Sie 2012 20:51
    thn.technik
    Poziom 12  

michail123x napisał:
    Mógłbyś mi podać na jakie wartości elementów zmieniłeś?
    P.S. Też robiłem płytkę z tektury, tylko ze starego zeszytu od matmy;), czasem ze starej linijki, lub pudełka po CD;)

Pozdrawiam

na schemacie są zaznaczone w kółkach ;-)
    https://obrazki.elektroda.pl/5851269200_1327167687.jpg

Osobiście polecam efekt Wamplera - PlexiDrive

równie prosty do zrobienia co RAT a brzmienie ma fajniejsze

RAT - efekt gitarowy

RAT - efekt gitarowy

w załaczniku pliki Eagle ;-)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME