Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radmor 5412 pali końcówki mocy po kilku miesiącach

21 Jan 2012 18:07 2224 4
 • Level 11  
  Witam,

  Chciałbym zasięgnąć rady szanownych forumowiczów o wzmacniacz jak w temacie. Radmor 5412 miał spalone końcówki mocy, tranzystory końcowe oraz tranzystory na płytce przedwzmacniacza. Wsystko zostało wymienione na nowe i razem z tym oporniki emiterowe, oraz oporniki na płytce B6 przedwzamcniacza, oraz kondestarory na sekcji zasialania (4700uF). Prąd spoczynkowy ustawiony na niecałe 50mA. Operacja się udała i Radmor grał jakieś 8 miesięcy. Większości czasu potencjometr był ustawiony maksymalnie do 1/4 głośności, kilka wieczorów tylko nieco głośniej powyżej połowy. W dniu kiedy padł muzyka grała na 1/4 głośnosci, a objawy były takie, żę najpierw padł jeden kanał a po pewnym czasie następny. Operacja naprawy została przeprowadzona ponownie, wszystkie półprzewodniki nowe plus elektrolity na B6 tez na nowe. Prąd spoczynkowy tym razem na 40mA. Niestety po 5 miesiącach znowu to samo, najpierw jeden kanał padł i po pewnym czasie następny przy cichym słuchaniu muzyki. Podpięte głośniki to Altus110, ich impedancja 8Ohm, zmierzone miernikiem.

  Czy wie ktoś w czym może tkwić problem przepalania się końcówek? Może to wina głośników, choć wydają się sprawne? Normalnie chyba Radmor powinien dłużej wytrzymać niż 1 rok ??:) i zwłaszcza przy spokojnym słuchaniu muzyki.

  Pozdrawiam
  Artur
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Level 40  
  W blok radiatora masz wpuszczone tranzystory T501 i T504. Wymień je profilaktycznie również.
 • Level 11  
  Te tranzystory również były wymieniane za pierwszym razem. Napięcia raczej się zgadzały z tym co było podane w schemacie Radmora.
 • Level 20  
  Prąd spoczynkowy należy ustawić ponownie po nagrzaniu tranzystorów mocy , 40mA na zimnym rośnie gałtownie po nagrzaniu . Osobiście na zimno ustawiam poniżej wyrażnego progu po którym , następuje jego ostry wzrost i koryguję po nagrzaniu . Nie wolno też oszczędzać na paście pod tranzystory mocy .