Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Renex
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar binarny na licznikach SN74LS393 - przestawianie stanów licznika.

chiken123 22 Sty 2012 02:19 2642 6
 • #1 22 Sty 2012 02:19
  chiken123
  Poziom 8  

  Witam, zwracam się z prośbą o pomoc do bardziej doświadczonych "cyfrowców" ode mnie. Buduje do szkoły zegar binarny na licznikach jak w tytule schemat podobny do tego na obrazku: Zegar binarny na licznikach SN74LS393 - przestawianie stanów licznika. tyle, ze generator 1hz budowałem na podstawie schematu z: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic411492.html propozycji użytkownika oj także na układzie cd 4521 do rzeczy, zbudowałem taki zegar i wszystko niby działa lecz gdy chce podpiąć przyciski do ustawiania godziny i przylutuje je do pcb to przy podłączaniu np. lutownicy, ładowarki tv lub lampki do gniazdka godzina sama się przestawia na losową. Na początku myślałem, ze zakłócenia idą przez zasilanie ale przy zasilaniu z akumulatora problem dalej jest obecny. Zjawisko to ma także miejsce gdy dotknę czymś "przewodzącym prąd" ścieżek prowadzących do wejścia sterującego licznikiem. Zakłócenia te ustępują gdy nie zamontuje przycisków wówczas podpinanie czegokolwiek do gniazdka nie ma wpływu na godzinę. Jednak czymś godzinę muszę ustawiać, i tu moja wielka i uprzejma prośba o jakieś wskazówki co z tym fantem zrobić sam już kombinuję kilka tygodni bez większych sukcesów próbowałem wielu rozwiązań z różnych forów od filtrów eliminujących drgania styków po lutowanie kondensatorów 100nF pomiędzy wejście sterujące a gnd. Jeżeli nie ten dział to bardzo przepraszam. Pozdrawiam.

  -1 6
 • Renex
 • #2 22 Sty 2012 11:42
  prezeswal
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.
  Rezystory "ściągające" wejścia liczników do masy (2.2k) mają za dużą wartość (dobrym zwyczajem jest numerowanie elementów na schemacie).
  Poza tym na schemacie jest błąd - brak połączenia przycisków ustawiania z Vcc.
  Pozdrawiam.

  0
 • Renex
 • #3 22 Sty 2012 12:24
  chiken123
  Poziom 8  

  Witam, schemat nie jest mój jest podobny do mojego jeśli chodzi o połączenie przycisków to podłączone je mam do sygnału z generatora 1hz. Jeśli chodzi o rezystory ściągające to zobaczę podmienię na mniejsze ale raczej wątpię by to cos dało, ale dziękuje za odpowiedz.

  0
 • #4 22 Sty 2012 13:23
  prezeswal
  VIP Zasłużony dla elektroda

  chiken123 napisał:
  schemat nie jest mój jest podobny do mojego

  Porady na podstawie "podobnego schematu" są ... trudne (by nie powiedzieć - bezprzedmiotowe).
  Załączony schemat nie pokazuje również kondensatorów (elektrolitycznych i ceramicznych), blokujących zasilanie - przy stabilizatorze i w pobliżu układów scalonych. Lekceważenie podstawowych zasad projektowania i montażu układów cyfrowych prowadzić może do opisanych efektów.
  Bez pokazania dokładnego schematu dalsze porady mogą być tylko "gdybaniem".

  0
 • Pomocny post
  #6 22 Sty 2012 19:47
  prezeswal
  VIP Zasłużony dla elektroda

  chiken123 napisał:
  Jeśli chodzi o rezystory ściągające to zobaczę podmienię na mniejsze ale raczej wątpię by to cos dało

  Proponuję sprawdzić w katalogu (SN4LS393) dopuszczalne (gwarantowane) wartości dwóch parametrów:
  -maksymalne napięcie wejściowe w stanie niskim (UILmax),
  -maksymalny prąd wejściowy w stanie niskim (IILmax).
  Może wtedy wątpliwości zmaleją i będzie jasne, z czego może wynikać wrażliwość układu na zakłócenia.

  0
 • #7 22 Sty 2012 23:08
  chiken123
  Poziom 8  

  Zadziwiające ja się z tym męczyłem kilka tygodni a ty rozwiązałeś moją zagadkę w kilka minut, no ale tak to jest jak się dokładnie noty katalogowej użytego układu nie przeczyta ehh... w każdym razie wielkie dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

  0