Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik termiczny dmuchawy kotła i pompy CO

22 Sty 2012 08:45 3950 2
  • Poziom 9  
    Witam szanownych forumowiczów,
    potrzebuję pomysłu na "prosty" wyłącznik dmuchawy i pompy kotła CO. Sytuacja wygląda następująco. Kocioł jest sterowany automatyką Luxus4 (http://www.estyma.pl/regulator-luxus-4.html) i zasila zbiornik akumulacyjny (bufor). Ponieważ temperatura kotła (i bufora) po wypaleniu się opału jest dalej wysoka, sterownik kontynuuje pracę pompy CO i dmuchawy. Wpadłem na pomysł zastosowania wyłącznika termicznego (bimetalowego) zamontowanego na czopuchu kotła by rozłączyć obieg po jego wystygnięciu (broku opału). Temperatura czopucha przy pracy to 90-180 st.C ale wyłącznik można zamontować na dospawanej płytce metalowej (temp. max 90st.C).
    a teraz najtrudniejsze:) : by nie omijać zabezpieczeń kotła przed przegrzaniem, postanowiłem że wyłącznik będzie rozwierał styki (fabrycznie zamontowana zworka) przeznaczone dla regulatora pokojowego, wyłączając pompę CO (w przypadku przegrzania kotła sterownik i tak ją załączy). Pozostaje problem dmuchawy. Myślałem o kolejnym wyłączniku rozwierającym styki wyłącznika termicznego (ZTK) który rozłączy dmuchawę, ale nie mam pomysłu na rozpalanie, bo przy niskiej temperaturze czopucha dmuchawa nie ruszy. Może ktoś miałby jakiś pomysł na rozwiązanie tego zagadnienia. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
  • Poziom 27  
    Tak luźno myślę z rana.
    Jak wygląda ustawienie wygaszania w sterowniku? Nie powinien sterownik wyłączyć dmuchawy, po nastawionym spadku temperatury i określonym czasie?
  • Poziom 9  
    Powinien, tyle że przy spadku temperatury kotła. U mnie natomiast temperatura na kotle dalej wysoka (70-80 st. C) chociaż opału nie ma. Pompa "ładuje" bufor i temperatura kotła = temperatura bufora. Dlatego myślę o wyłączniku na czopuchu.