Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik tranzystorowy 3V (12V ) sterowany 1.5V jak zrobić?

22 Sty 2012 10:55 5488 8
 • Poziom 27  
  Witam chciałem zrobić coś na bazie storboskopu policyjnego :

  Ale chciałem wykorzystać lampkę rowerową LED , która jest zasilana z 3 V i na diody idzie 1.5V. Ten sygnał chciałem podać na tranzystory które jak nie mają sygnału to świecą się diody (A), a jak podam mu sygnał na bramkę to świecą diody (B) inny kolor.
  Coś porobiłem ale nie wiem jak policzyć te oporniki bo albo mi się żarzy ta dioda tak jakby nie otwierany był do końca "zawór" tranzystora albo się nie świeci.
  Lampka jest zasilana z 3V i mamy do wykorzystania 1.5V na Bramki - jak to zrobić przy użyciu NPN i PNP tranzystorów typu BD135/6 takie mam.

  Tu mam schemat -
  Przełącznik tranzystorowy 3V (12V ) sterowany 1.5V jak zrobić?

  Proszę o podanie prawidłowego podłączenia tranzystorów, a zwłaszcza aplikacji - oporników - myślę że jakieś oporniki trzeba podłączyć dodatkowo od bramki do zasilania lub masy - i tu mi zaczynają się schody !

  Chcę to zrobić koniecznie na tej lampce bo jest tu 6 różnych kombinacji wyświetlania diod. Mógłbym to zrobić na innym układzie ale chcę wykorzystać ten i jego rozbudować.

  Ten jest bliski mojemu pomysłowi:
  http://tranzystor.eu/articles.php?article_id=212 z tym że nie na 12 a na 3 V chcę.

  tematy które są pochodnymi mojego pomysłu:
  https://obrazki.elektroda.pl/65_1253471186.gif
  http://www.bowdenshobbycircuits.info/555leds.gif


  [M]
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  3V to na tyle niskie napięcie, że do załączania LED'ów trzeba stosować układ wspólnego emitera, więc tylko fragment z BD136 jest dobry. Jest jeszcze problem, co układ sterujący lampką ma w środku - do zaświecania LED'a potrzeba prądu wpływającego do układu, prąd ten jest ograniczany wewnątrz, skoro nie ma rezystorów na płytce. Prądu wypływającego układ może nie dawać wcale, bo nie było takiej potrzeby. Jeśli tak jest (prawie na pewno), to drugiej grupy LED'ów nie można podłączyć wprost do wyjścia z tranzystorem NPN. Drugą grupę LEDów można podłączyć takim samym układem (z tranzystorem PNP w układzie WE) do kolektora pierwszego tranzystora. Jak policzyć rezystory? - jak zwykle z prawa Ohma, jeśli znasz spadki napięcia na rezystorach i potrzebne prądy. Zaczynasz od prądu LED'ów i policzenia rezystorów do nich, później liczysz prąd kolektora, tranzystora następnie prąd bazy i rezystor bazowy.

  Z tym 4,5V, to uważaj jeśli układ scalony był projektowany pod dwie baterie, to może długo nie podziałać na 1,5 krotnie wyższym napięciu.

  Do zasilania 12V można podłączyć całość przez stabilizator na 3V, ale jeśli chciał byś podłączyć dużo LED'ów, to lepiej zasilać LED'y z 12V połączone w łańcuchach po kilka szeregowo - będą mniejsze straty mocy.
 • Poziom 27  
  Układ sterujący "lamką" rowerową składa się tylko z wejścia 3V i na płytce procka (czarnego guzika na płytce) i z tego wychodzi na 3 sekcje po 2 ledy równolegle ( 6 diod) i masz rację żadnego opornika i z tej lamki wychodzi 1.5V to chciałem podać na tranzystory co będą sterować LEDami - gdy nie ma sygnału to pali się dioda A, a jak jest sygnał to pali się B i tak na każdej sekcji chciałem zrobić.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Część Twojego schematu z tranzystorem PNP jest dobra,wystarczy powielić i policzyć rezystory. Nie znam ilości i prądów LED'ów więc nie policzę.
  Przełącznik tranzystorowy 3V (12V ) sterowany 1.5V jak zrobić?
  (to w ramce to fragment lampki, to w wewnętrznej ramce to moje przypuszczenie co jest scalone)
 • Poziom 27  
  No i pewnie się zgadza że to co w ramce jest scalone :) to prawda :D drogi kolego. Jak na wyłączonej lampce (nie robi żadnej funkcji mrugającej) to na katodzie jest 1.67V tak jakby się gdzieś 2.3V odkładało... Jak załączę lampkę na świecenie ciągłe to mam tyle samo - 1.5V - no pnp tam raczej nie pasuje - to tyle co do tej lampki co niby jest w środku.

  Ale zrobiłem metoda prób i błędów - na oko to jeden umarł, a nie elektronika !!!

  Zrobiłem tak - i wszystko pięknie ładnie działa tak jak chcę tylko jak daję na ciągłe świecenie to mi wszystkie diody świecą "A" i "B" - coś mam nie dorobione... Czy tak ma być i zostawić z takimi wartościami ?
  Ten opornik równolegle z diodą LED to gaszenie jej jak świeci tamta dioda ?
  - gdy dałem na wejście 10k to mi nie otwierał do końca tranzystora i się tylko żarzyła dioda - a jak dałem 100ohm to mi wyjście lampki siadało, tak że led się ledwo zapalała na oryg. lampce.

  Przełącznik tranzystorowy 3V (12V ) sterowany 1.5V jak zrobić?

  Potem postanowiłem odwrócić tranzystory na NPN (bo tych mam w domu bardzo dużo) ale jakoś to nie chce mi działać i tu jest schemat -
  Przełącznik tranzystorowy 3V (12V ) sterowany 1.5V jak zrobić?
  Widzę że PNP to musi być sterowany sygnałem (-) a NPN sygnałem (+) dobrze to staram się zrozumieć ?
  i tu mi tego układzika nie chciało zapalać.

  ps. a mogę te NPN wstawić w miejsce tych PNP i Emiter odpowiednio wiadomo spolaryzować w kierunki do LEDa - będzie to działać ? Chyba nie bo sterowanie jest (+) Hmm jak to rozwiązać ?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Cytat:
  Jak na wyłączonej lampce (nie robi żadnej funkcji mrugającej) to na katodzie jest 1.67V tak jakby się gdzieś 2.3V odkładało...

  Pisz dokładnie co mierzysz i postaraj się zrozumieć co robisz, jeśli zmierzyłeś 1.67V jest pomiędzy katodą a minusem baterii, to znaczy że podłączyłeś woltomierz szeregowo z LED'em, czyli zmierzyłeś różnicę napięcia baterii i napięcia LED'a przy bardzo małym prądzie, pobieranym przez woltomierz. Nie podałeś napięcia baterii/zasilania (zmierzonego) ale jakby 2,3V było na LED'zie to świecił oślepiająco jasno za to krótko.

  Cytat:
  Jak załączę lampkę na świecenie ciągłe to mam tyle samo - 1.5V - no pnp tam raczej nie pasuje - to tyle co do tej lampki co niby jest w środku.

  Nie możliwe żeby napięcia na wyłączonej i włączonej różniło się o 0,17V, może mierzyłeś przy innym napięciu zasilania?

  Cytat:
  Ten opornik równolegle z diodą LED to gaszenie jej jak świeci tamta dioda ?

  Ten który na Twoim schemacie ma 4,7kΩ jest po to, aby nie świeciła pierwsza dioda, kiedy płynie prąd bazy drugiego tranzystora, nie powinien być za mały bo powoduje niepotrzebne straty, a za duży zmniejsza prąd bazy drugiego tranzystora i powoduje lekkie świecenie pierwszej diody, 1,5kΩ powinno być ok .

  Przy takich rezystorach bazowych popłyną prądy baz ok 1mA, zakładając że BD136 będzie miał wzmocnienie 100 możesz obciążyć kolektory do 100mA.

  Rezystory szeregowe do LED'ów 20Ω trochę za małe. przy 3V zasilania i napięciu na LED'zie (około) 1,9V oraz spadku napięcia na nasyconym tranzystorze 0,2V na rezystorze odłoży się 0,9V co przy 20Ω da 45mA (z prawa Ohma I=U/R).
  Dla LED średnicy 5 mm wielu producentów podaje że 25-35mA prądu ciągłego to max. Dla 25mA potrzeba 36Ω (R=U/I)

  Dlaczego przy ciągłym świeceniu święcą obie diody? Jeśli przyczyną nie jest spadek napięcia zasilania (zmierz), to może to być celowo zaprojektowana funkcja sterownika, logiczne było by wykonanie układu tak:
  W trybie "migania" diody mają przerwy w świeceniu kiedy się chłodzą, dzięki czemu mogą pracować z większym prądem w impulsie i jaśniej świecić.
  Przy pracy w trybie ciągłym, prąd trzeba by zmniejszyć, żeby się nie przegrzewały, najprościej (dla producenta układu scalonego) zrobić to zasilając diody sygnałem PWM, czyli migać tak szybko, że oko widzi ciągłe świecenie.
  Jak sprawdzić czy tak jest?, trzeba wykryć czy tam jest napięcie zmienne.

  O pracy dwustanowej tranzystora (jako klucz) lepiej przeczytać niż eksperymentalnie ponownie wynajdywać koło.
  W dużym skrócie: tranzystor sterujesz prądem w obwodzie B-E, aby popłynął prąd napięcie to musi przekroczyć 0,6V, jeśli prąd B-E płynie to tranzystor "puszcza" wielokrotnie większy prąd w obwodzie K-E, wielokrotność to wzmocnienie prądowe β. (Lepiej przeczytaj z porządnego źródła, bo za bardzo to uprościłem)


  Co do zamiany PNP na NPN da się, ale będzie trudniej prawidłowo sterować pierwszy tranzystor (więcej rezystorów i gorzej działa) a działanie lub niedziałanie będzie zależne od napięcia zasilania.

  Wypadało by żebyś się nauczył korzystać z prawa Ohma i dwóch praw Kirchoffa, bo nie jest to trudne, a szkoda czasu na dobierania każdego rezystora na ślepo.
 • Poziom 27  
  O i to jest dobra i nie ubliżająca odpowiedź - a raczej pomoc i zobrazowanie czego takiemu delikwentowi brakuje. Chylę Ci kolego czoła za cierpliwość i wyrozumiałość jak i dobrze wytłumaczony zakres tematu jeżeli chodzi o elektronikę powinni brać co niektórzy z Ciebie przykład
  . DZIĘKUJĘ SERDECZNIE
  - Twoje słowa będą moją drogą do przyszłości.
  Wszystko się zgadza co napisałeś - bez żadnej bezsensownej gadki. Za to Ci dziękuję i zabieram się do roboty - elektronika to sztuka - dla mnie to już relaks ale zawsze na dokształcenie nie jest za późno !
 • Poziom 27  
  Dobra to zrobię tak jak na schemacie - będzie dobrze tak ?

  Przy załączonej lampce - światło ciągłe nie mrugające - jest na ON 1.34 a na wyłączonej lampce jest 1.67V

  Napięcie zasilania to 2.6V max. to będzie 3V bo to na akumulatorkach mam, a raz na bateriach (1.5V x 2 lub 1.25V x 2 )

  Mikrostik to jest wyłącznik chwilowy jest 5 cykli ( 1-załączenie świecenia, 2 mruganie1, 3 mruganie2, 4 mruganie3, 5 wyłącznie )

  Przełącznik tranzystorowy 3V (12V ) sterowany 1.5V jak zrobić?

  Pokazałem tylko jedną sekcję z diodami i tranzystorami dodatkowymi bo takich będzie na każde wyprowadzenie A i B i C - wiem zapytasz o zasilanie skąd wezmę tyle prądu - zrobię stabilizator na 3V :)

  jarek_lnx napisał:
  Wypadało by żebyś się nauczył korzystać z prawa Ohma i dwóch praw Kirchoffa, bo nie jest to trudne, a szkoda czasu na dobierania każdego rezystora na ślepo.


  Święta racja :)

  ps. podaj mi na ( PW )jakieś namiary na dokształcenie się wyliczenia prawa Ohma na tranzystorze - opornik by świeciła się dioda to potrafię.

  Jestem CI bardzo wdzięczny za grzeczną korespondencję - bo co niektórzy to na kosz takie posty wyrzucają.
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Dobra to zrobię tak jak na schemacie - będzie dobrze tak ?

  Zależy ile dasz LED'ów na jeden tranzystor do 10 powinno być ok. Jak będzie za dużo, to tranzystor wyjdzie z nasycenia i będą ciemniej świecić, wtedy trzeba zmniejszyć rezystory bazowe.

  Cytat:
  Przy załączonej lampce - światło ciągłe nie mrugające - jest na ON 1.34 a na wyłączonej lampce jest 1.67V

  Nadal jakaś mała ta różnica, ale jakbyś je zmierzył napięcie względem plusa zasilania (na LED'zie) to by Ci wyszło że tam łatwiej odróżnić, czy jest załączone czy nie. Wynika to z faktu, że prąd płynący do miernika zmienia napięcia w układzie. Stąd widać dlaczego lepiej PNP.

  Cytat:
  elektronika to sztuka - dla mnie to już relaks ale zawsze na dokształcenie nie jest za późno !

  Nie wiem czy taki relaks, kiedy o każdą błahostkę trzeba pytać na forum i albo odpowiedzą, albo obrzucą wyzwiskami, lepiej nauczyć się samemu zdobywać potrzebną wiedzę. A do tego, że nie zawsze znajduje się bezpośrednią odpowiedź na pytanie jak policzyć Rx w układzie Y, trzeba się przyzwyczaić, zresztą łatwiej zapamiętać ogólne zasady, niż setki wzorów na policzenie rezystorów w różnych układach.

  Choć w EdW znajdziesz kilka cykli artykułów omawiających, szczegółowo i od podstaw, działanie tranzystora w różnych konfiguracjach oraz to jak to policzyć na poziomie podstawówki.

  A że takie tematy wywołują złość, to nie dziwne, bo odpowiadający wiedzą ile stron trzeba by zapisać (do każdego pytania z osobna) żeby wytłumaczyć wszystkie właściwości, nawet tak prostego układu, stąd wniosek że elektroniki nie da się nauczyć z forum. A poza tym internet jest kiepskim źródłem wiedzy, bo jest za darmo, takiej ilości wiedzy jaką masz w przeciętnej książce (kilka lat czyjejś pracy) nikt nie opublikuje za darmo. Ale jak włożysz dużo pracy w szukanie (i dobrze nauczysz się szukać) to znajdziesz to, czego w książkach nie ma.