Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł do mieszkania w kamienicy o pow. 85 m2.

szliwa 22 Sty 2012 12:53 2491 8
  • #1 22 Sty 2012 12:53
    szliwa
    Poziom 8  

Witam Państwa,
    jestem w trakcie prac projektowych instalacji c.o. i c.w.u. w remontowanym generalnie mieszkaniu w kamienicy. Mieszkanie położone w środkowej kondygnacji, kamienica nie ocieplona, stolarka o wysokich parametrach cieplnych (średnio U=0,87 dla całego okna). Stoję przed wielkim dylematem wyboru kotła dwufunkcyjnego. Mam możliwość zakupu w przyzwoitej cenie kotła ACV Prestige 18 Excellence MkIII. Aktualnie korzystam z kotła Termet i w gruncie rzeczy jestem z niego zadowolony, jednak komfort użytkowania c.w.u. jest na minimalnym poziomie. Chcąc go podnieść, skłaniałbym się do kupna pieca z wbudowanym zasobnikiem. Jako alternatywę poradzono mi kocioł dwufunkcyjny z podwyższonym standardem c.w.u. Jednak jak stwierdzono i tak przy 2-3 źródłach poboru jednocześnie i takie rozwiązanie będzie niezadowalające. Proszę o opinie, czy tak będzie? Jaki kocioł polecaliby Państwo w moim przypadku. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

0 8
  • #2 22 Sty 2012 18:45
    markmd
    Poziom 24  

Sam musisz określić jaki wydatek ciepłej wody musi dać Twój piec. Przeciętnie piece w zależności od mocy (21-30 kW) dają od 10 do 15 l/min. Wbudowany zasobnik może te wartości podwyższyć, a zwłaszcza zasobnik wolno-stojący (większa pojemność). Przy kilku punktach odbioru jednoczesnego zwykły piec nie da wielkiego komfortu. Producenci w danych technicznych zwykle podają wydatek cwu (dla np.delta T=30 oC) i wystarczy przejrzeć katalogi.

0
  • #3 22 Sty 2012 20:47
    szliwa
    Poziom 8  

Wydajność ciepłej wody 15 l/minutę byłaby ok. Jednak nie spotkałem takiego wiszącego kotła dwufunkcyjnego, który spełniłby ten parametr. Ponadto kotły dwufunkcyjne uruchamiają się przy każdym odkręceniu kurka w kranie z niemal maksymalną mocą, aby nadgonić zapotrzebowania na cwu. To z kolei pociąga za sobą duże koszty ogrzewania. Zależy mi na kotle z dużą modulacją mocy w dolnych granicach 2 kW. Wszelkie zasobniki wolnostojące nie wchodzą w grę, gdyż nie mam do zagospodarowania wystarczająco dużo miejsca.

0
  • #4 24 Sty 2012 10:55
    markmd
    Poziom 24  

Zobacz ofertę kotłów Dietrich MCR 6,3-39 kW.

0
  • #5 24 Sty 2012 11:48
    szliwa
    Poziom 8  

Mam coraz większy zamęt, bo termin instalacji się zbliża, a ja wciąż w powijakach. Zależy mi także na oszczędności kotła. Z tego zdążyłem przeczytać i się dowiedzieć, jedną z kluczowych kwestii w tej sprawie jest zakres modulacji mocy kotła, by był on jak najszerszy, z największym odchyleniem w dół. Czyli piec może chodzić na najmniejszych obrotach, np. od 2,2 kW jak w przypadku tego kotła ACV. Przejrzałem ofertę de Dietrich i właśnie ten parametr - dolny start mocy kotła jest dosyć wysoki. Ponadto zastosowane zasobniki ciepłej wody są chyba o krok za ACV. A może się mylę, proszę o pomoc.

0
  • #6 24 Sty 2012 13:34
    markmd
    Poziom 24  

Nie rozumiem twierdzenia, aby piec chodził na najmniejszych obrotach. Minimalna moc sprzedawanych kotłów to ok. 5 kW. Czym większa moc kotła tym ta granica mocy minimalnej się podnosi. Twoje potrzeby są sprzeczne. Chciałbyś małą ilością gazu grzać dużą ilość wody - ja również.

0
  • #7 24 Sty 2012 15:04
    haks
    Poziom 2  

Napewno kotły ACV technologicznie przewyzszaja wiekszosc kotłów na rynku, a napewno ich zasobniki. Słyszałem ze jedynym mankamentem tutaj sa serwisanci, którzy podobno sa o krok do tyłu (opinia sprzedawcy-nie moja). Brałes pod uwagę kocioł Immergas Zeus lub Zeus Superior z podobną modulacja.
    Ja tez zastanawiam sie czy starsza wersje ACV HRE czy immergas 1/F + zasobnik oczywiscie ACV.

0
  • #8 24 Sty 2012 21:12
    szliwa
    Poziom 8  

markmd napisał:
    Nie rozumiem twierdzenia, aby piec chodził na najmniejszych obrotach. Minimalna moc sprzedawanych kotłów to ok. 5 kW.

Po rozmowie z kilkoma osobami z "branży grzewczej" otrzymałem informację, że gdy kocioł ma dolny zakres mocy jak najniższy, to pali mniej gazu. W przypadku małej instalacji, takiej jak moja, kocioł zdaniem tychże osób chodziłby raczej na dolnych obrotach. Nie prawdą jest, że kotły sprzedawane są od ok 5 kW. Np. ten ACV, nad którym się zastanawiam zaczyna grzać od 2,2 kW. Dosyć powszechna w Immergazach jest modulacja od 4 kW. To podobno jest najważniejszy czynnik oszczędności kotła + oczywiście sprawność.

0
  • #9 24 Sty 2012 22:04
    haks
    Poziom 2  

Wszystko sie zgadza, nie namawiam Cie na kocioł ze stajni Immergas ale według danych producenta Zeus ma moc od 3 do 24 kW.
    ACV to napewno inna półka, ale i cenowo wyjdzie ok.4 tyś. wiecej.

0