Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł do mieszkania w kamienicy o pow. 85 m2.

szliwa 22 Sty 2012 12:53 2590 8
 • #1 22 Sty 2012 12:53
  szliwa
  Poziom 9  

  Witam Państwa,
  jestem w trakcie prac projektowych instalacji c.o. i c.w.u. w remontowanym generalnie mieszkaniu w kamienicy. Mieszkanie położone w środkowej kondygnacji, kamienica nie ocieplona, stolarka o wysokich parametrach cieplnych (średnio U=0,87 dla całego okna). Stoję przed wielkim dylematem wyboru kotła dwufunkcyjnego. Mam możliwość zakupu w przyzwoitej cenie kotła ACV Prestige 18 Excellence MkIII. Aktualnie korzystam z kotła Termet i w gruncie rzeczy jestem z niego zadowolony, jednak komfort użytkowania c.w.u. jest na minimalnym poziomie. Chcąc go podnieść, skłaniałbym się do kupna pieca z wbudowanym zasobnikiem. Jako alternatywę poradzono mi kocioł dwufunkcyjny z podwyższonym standardem c.w.u. Jednak jak stwierdzono i tak przy 2-3 źródłach poboru jednocześnie i takie rozwiązanie będzie niezadowalające. Proszę o opinie, czy tak będzie? Jaki kocioł polecaliby Państwo w moim przypadku. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

  0 8
 • #2 22 Sty 2012 18:45
  markmd
  Poziom 24  

  Sam musisz określić jaki wydatek ciepłej wody musi dać Twój piec. Przeciętnie piece w zależności od mocy (21-30 kW) dają od 10 do 15 l/min. Wbudowany zasobnik może te wartości podwyższyć, a zwłaszcza zasobnik wolno-stojący (większa pojemność). Przy kilku punktach odbioru jednoczesnego zwykły piec nie da wielkiego komfortu. Producenci w danych technicznych zwykle podają wydatek cwu (dla np.delta T=30 oC) i wystarczy przejrzeć katalogi.

  0
 • #3 22 Sty 2012 20:47
  szliwa
  Poziom 9  

  Wydajność ciepłej wody 15 l/minutę byłaby ok. Jednak nie spotkałem takiego wiszącego kotła dwufunkcyjnego, który spełniłby ten parametr. Ponadto kotły dwufunkcyjne uruchamiają się przy każdym odkręceniu kurka w kranie z niemal maksymalną mocą, aby nadgonić zapotrzebowania na cwu. To z kolei pociąga za sobą duże koszty ogrzewania. Zależy mi na kotle z dużą modulacją mocy w dolnych granicach 2 kW. Wszelkie zasobniki wolnostojące nie wchodzą w grę, gdyż nie mam do zagospodarowania wystarczająco dużo miejsca.

  0
 • #4 24 Sty 2012 10:55
  markmd
  Poziom 24  

  Zobacz ofertę kotłów Dietrich MCR 6,3-39 kW.

  0
 • #5 24 Sty 2012 11:48
  szliwa
  Poziom 9  

  Mam coraz większy zamęt, bo termin instalacji się zbliża, a ja wciąż w powijakach. Zależy mi także na oszczędności kotła. Z tego zdążyłem przeczytać i się dowiedzieć, jedną z kluczowych kwestii w tej sprawie jest zakres modulacji mocy kotła, by był on jak najszerszy, z największym odchyleniem w dół. Czyli piec może chodzić na najmniejszych obrotach, np. od 2,2 kW jak w przypadku tego kotła ACV. Przejrzałem ofertę de Dietrich i właśnie ten parametr - dolny start mocy kotła jest dosyć wysoki. Ponadto zastosowane zasobniki ciepłej wody są chyba o krok za ACV. A może się mylę, proszę o pomoc.

  0
 • #6 24 Sty 2012 13:34
  markmd
  Poziom 24  

  Nie rozumiem twierdzenia, aby piec chodził na najmniejszych obrotach. Minimalna moc sprzedawanych kotłów to ok. 5 kW. Czym większa moc kotła tym ta granica mocy minimalnej się podnosi. Twoje potrzeby są sprzeczne. Chciałbyś małą ilością gazu grzać dużą ilość wody - ja również.

  0
 • #7 24 Sty 2012 15:04
  haks
  Poziom 2  

  Napewno kotły ACV technologicznie przewyzszaja wiekszosc kotłów na rynku, a napewno ich zasobniki. Słyszałem ze jedynym mankamentem tutaj sa serwisanci, którzy podobno sa o krok do tyłu (opinia sprzedawcy-nie moja). Brałes pod uwagę kocioł Immergas Zeus lub Zeus Superior z podobną modulacja.
  Ja tez zastanawiam sie czy starsza wersje ACV HRE czy immergas 1/F + zasobnik oczywiscie ACV.

  0
 • #8 24 Sty 2012 21:12
  szliwa
  Poziom 9  

  markmd napisał:
  Nie rozumiem twierdzenia, aby piec chodził na najmniejszych obrotach. Minimalna moc sprzedawanych kotłów to ok. 5 kW.

  Po rozmowie z kilkoma osobami z "branży grzewczej" otrzymałem informację, że gdy kocioł ma dolny zakres mocy jak najniższy, to pali mniej gazu. W przypadku małej instalacji, takiej jak moja, kocioł zdaniem tychże osób chodziłby raczej na dolnych obrotach. Nie prawdą jest, że kotły sprzedawane są od ok 5 kW. Np. ten ACV, nad którym się zastanawiam zaczyna grzać od 2,2 kW. Dosyć powszechna w Immergazach jest modulacja od 4 kW. To podobno jest najważniejszy czynnik oszczędności kotła + oczywiście sprawność.

  0
 • #9 24 Sty 2012 22:04
  haks
  Poziom 2  

  Wszystko sie zgadza, nie namawiam Cie na kocioł ze stajni Immergas ale według danych producenta Zeus ma moc od 3 do 24 kW.
  ACV to napewno inna półka, ale i cenowo wyjdzie ok.4 tyś. wiecej.

  0