Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica PD6010a422 silnik nie obraca bębnem

jarcio85 22 Sty 2012 13:00 3157 10
  • #1 22 Sty 2012 13:00
    jarcio85
    Poziom 9  

Witam serdecznie!
    Proszę o pomoc lub porady od jakiegoś czasu pralka w/w nie chce prać
    Problem wygląda następująco. Wrzucam pranie, ustawiam programator Np. na pranie dzienne i włączam pralkę. Pralka blokuje drzwiczki nabiera wody i tu zaczyna się problem, gdy według programatora powinna obracać praniem prawo/lewo nie obraca. Silnik słychać, że buczy i jęczy, ale nie ma „dość mocy” by bębnem zakręcić. Po 12 próbach prawo/lewo (widać, że bęben chce się w danym kierunku obrócić, ale nie potrafi) pralka oświeca lampki 90 stopni i woda zimna i mrugają kontrolki Koniec i gotowość, oraz obroty 0, 400, 1000.
    Problem pojawia się również, gdy pralka jest pusta (robiłem cykl prania bez prania na próbę, bo myślałem, że czujnik wagi się zepsuł,)ale też te same objawy są jak wyżej. Ręką bębnem można zakręcić bez problemu.na innych trybach z programatora to samo robi. Jestem laikiem, jeżeli chodzi o elektronikę, więc proszę o porady, co mogło się spalić i czy jest możliwość to jakoś naprawić samemu, bo na serwisanta się chyba nie doczekam a mam malutkie dziecko i pralka pilnie potrzebna. Płytkę z programatorem zdemontowałem i nie widać na oko żeby było tam coś spalone. Za porady z góry dziękuję

0 10
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 22 Sty 2012 13:37
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Wygląda na uszkodzony silnik.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • Pomocny post
    #3 22 Sty 2012 13:37
    Gobro
    Poziom 28  

Trzeba sprawdzić silnik , czy szczotki są dłuższe niż 15 mm. Jeżeli są krótsze to należy je wymienić. Jeżeli są dłuższe to pewnie wirnik silnika do przezwojenia.

0
  • #5 22 Sty 2012 17:14
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Masz możliwość włączenia pralki przez amperomierz (najlepiej analogowy)?

0
  • #8 23 Sty 2012 16:52
    jarcio85
    Poziom 9  

Witam. okablowanie jak najbardziej w porządku. wszystkie styki na kostkach spryskałem kontaktronem i efektu 0 przekaźniki cykają, chociaż pojawiło się coś dziwnego. przedtem nie obracał na żadnym z programów a teraz po przełączeniu programatora na odwirowanie pralka z wielkim trudem parę razy obruci bębnem i zacznie wirować ale po ok 2 min wszystko szlak trafia bo zaświeca się gotowść i koniec i świeci się zimna woda i mruga 90 stopni i mruga dioda z obrotów wirowania "0" i teraz to ja już sam nie wiem co to może być. pytałem w pracy kolegów i większość mówi mi że to albo programator padł lub PW albo PM i żebym to badziewie na złom wywiózł i kupił sobie lepszą pralkę ale mnie na nową nie stać:(

MARCIN.SLASK
    Podłączyłem amperomierz do pralki tzn. gniazdko - amperomierz - pralka i oto rezultaty:
    załączenie pralki (program pranie dzienne) i pobieranie wody wskazanie ok 0,5 A
    po nabraniu wody przypuszczam podgrzewanie( ustawienie temperatury 60 stopni) wskazanie ok 10,5 A
    podgrzewanie + próba obrotu ok 12 do 12,5 A później nic więcej nie dałem rady zmierzyć bo się pralka zbuntowała i kontrolki zaczęły mrugać.
    pomiar Amperomierz o klasie dokładności 0,1 legalizowany co pół roku

0
  • Pomocny post
    #9 23 Sty 2012 17:28
    czolgista
    Poziom 27  

Nie chodzi o spryskanie tylko o sprawdzenie czy w czasie pracy wcześniejszej kabel w środku izolacji nie pękł ,w rezultacie tego nie widać natomiast pod izolacją jest kabel-żyła zerwana .Prześwietliłeś miernikiem kabel z modułu do silnika? a to że cykają przekażniki nie świadczy o tym że załączają ...wymontować i sprawdzić .

0
  • Pomocny post
    #10 23 Sty 2012 18:49
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

jarcio85 napisał:
    Witam. okablowanie jak najbardziej w porządku. wszystkie styki na kostkach spryskałem kontaktronem i efektu 0 przekaźniki cykają, chociaż pojawiło się coś dziwnego. przedtem nie obracał na żadnym z programów a teraz po przełączeniu programatora na odwirowanie pralka z wielkim trudem parę razy obruci bębnem i zacznie wirować ale po ok 2 min wszystko szlak trafia bo zaświeca się gotowść i koniec i świeci się zimna woda i mruga 90 stopni i mruga dioda z obrotów wirowania "0" i teraz to ja już sam nie wiem co to może być. pytałem w pracy kolegów i większość mówi mi że to albo programator padł lub PW albo PM i żebym to badziewie na złom wywiózł i kupił sobie lepszą pralkę ale mnie na nową nie stać:(

MARCIN.SLASK
    Podłączyłem amperomierz do pralki tzn. gniazdko - amperomierz - pralka i oto rezultaty:
    załączenie pralki (program pranie dzienne) i pobieranie wody wskazanie ok 0,5 A
    po nabraniu wody przypuszczam podgrzewanie( ustawienie temperatury 60 stopni) wskazanie ok 10,5 A
    podgrzewanie + próba obrotu ok 12 do 12,5 A później nic więcej nie dałem rady zmierzyć bo się pralka zbuntowała i kontrolki zaczęły mrugać.
    pomiar Amperomierz o klasie dokładności 0,1 legalizowany co pół roku

Jak kolega wyżej.
    - sprawdzić ciągłość przewodów moduł - silnik. Czasem trzeba przy silniku poruszać, aby się okazało, że połączenie niepewne.
    - jeżeli instalacja OK, to dla pewności wymienić przekaźniki + triak silnika (miałem przypadki, że triak dawał napięcie, ale przy obciążeniu spadało, co powodowało, że silnik nie miał mocy).

Co do pomiarów prądu, to pralka nie od razu po nabraniu wody zaczyna grzać (jakiś czas pokręci silnikiem obrotami rewersyjnymi i dopiero załącza grzałkę). Jeżeli tak się dzieje, to należy wyeliminować element, który powoduje, że taki prąd płynie.
    10.5A na grzałkę to trochę za dużo. grzałka ma około 2000-2100W czyli prąd przy napięciu 235V powinien wynosić max 9A.
    Należało by sprawdzić także grzałkę, NTC, silnik na upływność do masy.

0
  Szukaj w 5mln produktów