Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Tecra 8200 nie włącza się

20 Gru 2004 23:37 4066 25
  • Poziom 10  
    Witam
    jestem początkujący wiec proszę o wyrozumiałość.

Mam problem jak w temacie.
    Laptopik chodził ładnie do pewnego momentu.( zostawiłem go na kilka godzin w samochodzie - było zimno chociaz nie mrożno- po czym go przyniosłem i po niedługim czasie włączyłem) po tym momencie zamilkł.

Tzn jest tak ze w momencie nacisniecia "włącznika" zapala sie dioda lecz nic zupełnie sie nie dzieje. Cisza ani wiatraczek ani jakikolwiek naped sie nie włącza a dioda świeci.

Czy na podstawie tych danych moze ktos mi okreslic wartosc naprawy ewentualnie powiedziec co to moze byc "troche znam sie na elektronice".

Z góry dzieki

Dodano po 10 [minuty]:

Dodam że akumlator normalnie sie ładuje bo po jego naładowaniu zmienia sie kolor diody.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam
    Sprawdz procesor, może się wypiął lub poluzował, wyjmij go i wciśnij w gniazdo ponownie. / zrób to przy odłączonym zasilaniu i wypiętej baterii- oczywiście ostrożnie/
    jeżeli po tej operacji nic się nie będzie działo, daj znać
  • Poziom 10  
    Dzieki za porade .
    Niestety nie poskutkowała. nadal jest tak jak było .
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak rozebrać laptop i sprawdzić
    zasilanie płyty głownej
    -Bezpieczniki
    -diody i diody Zenera
    to sa najprostsze rzeczy. Zasilanie ładowania baterii jest zabezpieczone osobno, zasilanie płyty głównej osobno.
    Bezpieczniki są podoble do kondensatorów smd, mogą być opisane np. 8A, 10 A, trzeba je spradzić, powinny być koło wtyku zasilacza, choć bywa różnie, szukaj i sprawdzaj na całej płycie
    Piszesz, że troche się znasz na elektronice więc do dzieła, tylko bardzo ostrożnie. Jeżeli nie jestes jednak pewny swoich umiejetności, to daj lapka do serwisu, bo możesz uszkodzić płytę bezpowrotnie.
  • Poziom 10  
    Posprawdzalem prawie wszystko. Zauwarzyłem ze procesor sie grzeje. Są napięcia 5 i 3,3 V a 12 nie ma jakie mogą być tego powody?
  • Poziom 18  
    trudno jest określić, dlaczego brak napięcia 12 V, być może jest uszkodzony tranzystor kluczujący / załączający /prosze sprawdzić, czy jest na nim napięcie +5V i po wciśnięciu "power jest ono zerowane/, prosze sprawdzać zasilanie płyty kolejno od gniazda zasilania płyty, z obu stropn płyty.
    Prosze sprawdzić przede wszystkim diody i diody Zenera , jeżeli bezpieczniki są w porządku. Może być też przebity kóryś z kondesatorów elektrolitycznych lub tranzystor w zasilaczu, chociaż podaje Pan, że napięcia 5 V i 3,3 V są, może to być również uszkodzenie procesora Możliwości uszkodzenia jest oczywiście znacznie więcej,
    te które podaje są ewentualnie do usunięcia w warunkach amatorskich
  • Poziom 31  
    ...Panowie, przepraszam-ale jakimi napieciami powinien byc zasilany procesor?5v i 3,3v rozumiem...ale 12v?Poza tym w laptopie moze sa (acz niekoniecznie) napiecia nizsze niz na zwyklych procach...?No i jakie ...??
  • Poziom 18  
    Calineczka* napisał:
    ...Panowie, przepraszam-ale jakimi napieciami powinien byc zasilany procesor?5v i 3,3v rozumiem...ale 12v?Poza tym w laptopie moze sa (acz niekoniecznie) napiecia nizsze niz na zwyklych procach...?No i jakie ...??

Napięcie 12 v/ niekoniecznie / - napięcie zasilacza lub baterii / jest wykorzystywane do regulatorów napięcia 3,3v i 5V oczywiście a więc pytanie jest słuszne. Nie jest ono niezbędne do zasilania płyty głownej,
    ale do zsilania świetłowki matrycy jest. Oczywiście, że do zasilania procesora napięcia mogą być nizsze / 2,9 V w pI mmx / i mniej
    podobnie jak w PC-tach, w zależności od procesora.
    podpowiadam jedynie koledze , co może sprawdzić /zrobić /w amatorskich
    warunkach, potem zaś udać się do serwisu
  • Poziom 10  
    Mam jeszcze kilka pytań związanych z laptopami.
    Czy jesli załącze laptopa (czuje ze procek sie grzeje) nawet do takiej temp przy ktorej wiatraczek powinien sie włączyc , a tego nie robi. Czy jest on jakoś powiązany z procesorem czy jakims układem który reaguje na zmiane temp procesora.
    Czy oznaczało by to że w moim przypadku procesor jest dobry ? Ze najprawdopodobniej jest coś z zasilaniem?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    W wielu laptopach wentylatoe włącza sie w momencie włączena laptopa, w innych dopiero czujnik temperaturu go włączy . W Toshibah zazwyczaj
    wentylator jest wlanczany przez czujnik temperatury. a więć to, że nie włancza sie od razu jest prawidłowe.
    Tak jak już pisałem, to-że procesor się grzeje, nie oznacza, że jest sprawny. Nie wiem jakie łącze ma procesor w tecrze 8200, ale trzeba sprawdzić zasilanie procesora- napewno musi być poniżej 2,9V
    Naapisz jaki jest procesor- jakie łącze / mmc-2, mpga/ miało być mipga/
    czy inne.
    Moim zdaniem powinieneś jednak zacząć od sprawdzenia procesora i pamięci czy są sprawne.
  • Poziom 10  
    Jesli chodzi o procesor to jest to PIII750 nie wiem w jakiej podstawce bo za bardzo sie na tych podstawkach nie znam. jesli chodzi o napiecie procesora to wybadalem koło złącza jakies 1,3 V.

Jesli chodzi o wentylator to on wogole mi sie nie załącza. (tak jak napędy i matryca) zima:(

mam jeszcze pytanie czy w momencie włączenia laptopa dzieje sie to tak jak w zwykłym PC ze pomimo braku procesora powinny włączyc sie napędy? Czy do ich włączenia potrzebne są wszystkie częsci (procesor , pamieci)
    Jesli moge zapytac jak ktos wie jaka jest procedura załączenia lapopa, tzn, chodzi mi o to co musi sie włączyc aby zadziałało cos innego?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Ponieważ laptop w ogóle sie nie włącza, jak piszesz dlatego cały czas twierdze, że nie jest w porządku procesor lub jego zasilanie. Gdyby procesor był sprawny a uszkodzone co innego - przynajmiej wlączyły by się na chwilę napędy, sprawdz w internecie jakie powinno być napięcie zasilania procesora i sprawdz czy takie jest. Z praktyki wiem, że jak procek jest uszkodzony lub zasilany nieprawidłowym napięciem to laptop w ogóle sie nie odezwie. jeżeli procek jest sprawny, a uszkodzone co inne, to zawsze wystartuje , coś pomieli i wtedy się wyłączy
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Dzieki

Sprawdzic procesora nie mam jak, a plyta w takim razie wydaje mi sie w porządku wiec prawdopodobnie masz rację.

teraz tylko jeszcze jedna kwestia czy jesli to faktycznie procesor to czy moge dokupic jakis inny z tej rodziny (dowiedzialem sie ze to złącze to Micro-PGA2)

dokładne dane procesora to

Processor type Intel Mobile Pentium III
    Package type Micro-PGA2
    Processor speed (MHz) 750/600
    Bus speed (MHz) 100
    L2 cache size (KB) 256
    Core voltage (V) 1.6/1.35
    Product stepping PC0

Czy wazne jest ze to jest procesor do toshiby czy kazdy o mniej wiecej tych samych parametrach bedzie pasował?

I jeszcze jedno. Czy mozliwe jest zeby procesor sam od siebie się zepsuł . nie widac na nim zadnych przepalen ani nic co moglo by na takie wyglądac.
  • Poziom 18  
    Witam i najlepsze Zyczenia Noworoczne, by wreszcie udało się naprawic laptopa.
    Możesz sprawdzić na takim samym procesorze - PIII - mi pga- / bezwzględnie - inny typ nie będzie pasował do soketa / o nizszej lub takiej samej częstotliwości. Jeżeli nie masz gdzie pożyczyć, kup najtańszy, jaki jest na Allegro Pentium trójke. Nie musi byc od Toshiby.
    Oczywiście, że procesor lub pamięci mogą się uszkodzic nawet w momencie włączania lub wyłączania, tak jak i pozostałe rzeczy. powody mogą być różne - np. przebicie jakiegoś kondensatora lub diody
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam swoje dosc niemile doswiadczenia z tym modelem. Albo po prostu trafilem na pechowy popsuty egzemplarz. U mnie moja Tecra 8200 przestala sie wlaczac 3 godziny po zakupie...diodki i tylko one pokazywaly stan wl/wyl normalnie - reszta glucha nawet dysk nie startowal. Po zwiedzeniu kilku serwisow i stracie 2 tygodni wreszcie werdykt: uszkodzona przetwornica glowna - koszt 200..Coz zaplacilem. Po tygodniu znow to samo..do poprawki gratis- wytrzymalo 2 tygodnie - znow sie nie wlacza i grzeje straszliwie - no i znow nie dziala. Serwis wkurzony i ja tez. Badaja dokladniej (2 tygodnie) - okazalo sie z ze jest zwarcie na plycie glownej no i kolejne 850...za uzywana!! (na szczescie odjeli te 200 za przetwornice ktora byla wciaz przez te zwarcie palona). Ogolnie niesmak - laptop za 2250 +850 naprawy czyli w sumie nie za tanio...no i 2 miesiace stresow. Zycze lepszego scenariusza.
    Pozdrawiam - Bryxon
  • Poziom 18  
    bryxon napisał:
    Witam
    Mam swoje dosc niemile doswiadczenia z tym modelem. Albo po prostu trafilem na pechowy popsuty egzemplarz. U mnie moja Tecra 8200 przestala się wlaczac 3 godziny po zakupie...diodki i tylko one pokazywaly stan wl/wyl normalnie - reszta glucha nawet dysk nie startowal. Po zwiedzeniu kilku serwisow i stracie 2 tygodni wreszcie werdykt: uszkodzona przetwornica glowna - koszt 200..Coz zaplacilem. Po tygodniu znow to samo..do poprawki gratis- wytrzymalo 2 tygodnie - znow się nie wlacza i grzeje straszliwie - no i znow nie dziala. Serwis wkurzony i ja tez. Badaja dokladniej (2 tygodnie) - okazalo się z ze jest zwarcie na plycie glownej no i kolejne 850...za uzywana!! (na szczescie odjeli te 200 za przetwornice ktora byla wciaz przez te zwarcie palona). Ogolnie niesmak - laptop za 2250 +850 naprawy czyli w sumie nie za tanio...no i 2 miesiace stresow. Zycze lepszego scenariusza.
    Pozdrawiam - Bryxon

A czy byłeś w autortyzowanym serwisie Toshiby?- tylko on ma odpowiednie oprogramowanie diagnostyczne.
    Mam przykre doswiadczenia z serwisami nieautoryzowanymi, co innego robią, co innego mówią
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam sorki ze tak dlugo ale bylem zajęty. Rowniez wszystkiego naj w nowym roku.

Co do lapka to sprawdzilem (u znajomego) procek i pamieci są ok.

Co do pecha to ja moze mialem troche mniejszego bo u mnie przestal dzialac po miesiacu od zakupu.

Co do plyty to chyba zaczne szukac jakiejs na wymiane bo jesli serwis sobie z tym nie poradzil to znając moje mozliwosci chyba tez nie poradzę.
  • Poziom 31  
    ...to chyba nie jest za szczesliwy model.Wlasnie dostalem takiego do naprawy.Ciekawa rzecz sie stala...wymienilem procesor-i nic...za drugim czy trzecim razem-wsadzalem pare razy zeby miec pewnosc ze dobrze kontaktuje...i jak uruchomilem go bez radiatora na procku, mocno dociskajac palcem-ruszyla!!!Normalnie wystartowala...podmienilem proca na tego co w niej siedzial-martwa, znowu ten sprawdzony-chodzi...fajnie-procek pomyslalem.Dzisiaj chcialem ja skrecic-na zadnym procku juz nie wstaje, zadne dociskanie nie pomaga...co jest??Moze jakis paskudny zimny lut...mikropekniecie...a moze To Shiba??
  • Poziom 10  
    Mam nowe wiesci.
    Porzyczylem sie pamieci i wsadzilem je zamiast moich.

Stała sie rzecz niesamowita nie wiem co to moze byc i dlaczego . Po uruchomieniu kompa po jakims czasie budzi sie matryca i wyskakuje napis ze pamieci są niekompatybilne. Dysk ani cd rom ani wiatrak nadal nie pracuje.
    Co w związku z tym moze to oznaczac . Na moich cos takiego sie nie pokazuje. (czy to moze byc wina pamieci)
    Moje oryginalne ktore były i dzialaly, działają na innych lapkach bez problemu.
  • Poziom 18  
    Witam!
    Jednak, tak jak twierdziłem, cos nie jest w porzadku z pamięciami lub procesorem -albo ze slotem do pamięci. To , że pamięci niekompatybilne, oznacza, że albo włożyłeś dwie rożne pamięci, sodimm i inną, albo w ogóle nie takie pamięci.
    Sprawdz na Googlach, jaka dokładnie ma być pamięć do tej Toshiby, bo może od początku masz niewłaściwe.
    To, że na innych działają wcale nie oznacza, że ten typ będzie działać u Ciebie. Dopóki pamięci nie będą właściwe / sprawne/ i procesor- nic nie będzie dalej testowane przez bios, a więć i dysk i cd-rom
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Dzieki

Moze zle sie wyraziłem.

W tym laptopie są dwa sloty na pamięci (nie ma zadnej wlutowanej na płycie)
    Te pożyczone pamięci 1 sztuka 64MB sdram pc100 wsadziłem zamiast moich 128 MB sdram pc100(Kingstona- które chodziły w tym lapku przez jakis miesiąc do momentu awarii) (nie razem z moimi !!!) do niego i matryca się obudziła i pojawił sie napis o niekompatybilności.

Czy jest szansa ze cos stalo sie z pamiecią (na innych dziala normalnie)

Problem w tym ze nie mam skąd wykombinowac identycznej.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Napewno jest pamięć uszkodzona, sprubuj kupić taką samą Toshiby chodzą z firmowymi, inne nie chodzą. Miałem taki sam przypadek, wymiana podziałała. Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    ...Plutek, chcesz powiedziec ze Toshiby dzialaja tylko z firmowymi pamieciami?Bo ja tez mam takowa niedzialajaca Toshibe....i wkladalem do niej pamieci ktore w innej dzialaja.NAwet w kilku innych Toshibach.....
  • Poziom 33  
    Juz gdzies to pisalem. Powód uszkodzenia najprawdopodbniej jest prosty. Znajomy tez nie szanowal laptopa (PIII600) i go w aucie na mrozie zostawial. Teraz jeżeli nie pomogą te wywody poprzednikow, to najprawdopodbniej masz zimne luty (czytaj: uszkodzone sciezki) na plycie głownej - nienaprawialne - bo wielowarstwowa. U znajomego bylo podobnie, ale jak powyginalem lekko plyte to wszystko startowalo, ale nie na dlugo to pomagalo.
  • Poziom 10  
    Witam

Mmożliwe że- prez8s- ma rację. Wsadzilem kości jakies markowe które niby powinny chodzic( tak mowił gosc) i niestety nie zadzialalo.

Zatem chyba nie ma juz co dyskutowac. chociaz jest jeszcze nadzieja że te pamieci faktycznie nie pasowały (maloprawdopodobne).

Więc zaczynam poszukiwania nowej plyty.
    Chyba że któryś z forumowiczów ma jakies namiary na kogos kto w przystępnej cenie ktoś takie coś zrobi lub ew może mieć taką płytę?
  • Poziom 10  
    Jan Leśniak napisał:

A czy byłeś w autortyzowanym serwisie Toshiby?- tylko on ma odpowiednie oprogramowanie diagnostyczne.
    Mam przykre doswiadczenia z serwisami nieautoryzowanymi, co innego robią, co innego mówią
    Pozdrawiam

Cóż niestety nie mogłem wybrać się do Warszawy więc pozostawał mi kontakt "poprzez serwis" tak apropos - "MASTER MEDIA" w Lublinie - według ich informacji nowa płyta to koszt rzędu 1800 zl -pozostaje tylko kwestia czy jest to faktycznie zgodne z prawdą, bo jesli tak to wymiana mija sie z celem

Pozdrowienia
    Bryxon