Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

URSUS C330 luz międzyzębny

22 Sty 2012 15:21 5904 6
 • Poziom 2  
  Witam jak duży powinien być luz miedzy kołami zębatymi na przekładni głównej :?: [/i][/s] proszę o pomoc
 • Poziom 11  
  luz powinien być jak najmniejszy
 • Poziom 20  
  waceko12 napisał:
  luz powinien być jak najmniejszy


  Bzdura, zbyt mały luz powoduje głośną pracę przekładni oraz zużycie kół zębatych.
 • Poziom 2  
  TO wiem ale jest metoda aby go zmierzyć czy są jakieś granice, zbyt mały będzie powodował nadmierne ścieranie się przekłdni
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Witam,

  Sprawa nie jest taka prosta. Otóż luz jeśli dobrze pamiętam powinien wynosić 1-1,5mm (??), ale ważniejsze jest prawidłowe zazębienie, a właściwie powierzchnia na jakiej stykają się gładzie zębów. Powierzchnia styku zębów musi być jak największa i położona w ich środkowej części. Luz można ustawić prawidłowo przy złym styku zębów, wtedy przekładnia będzie hałasować i niepotrzebnie grzać się co rychło doprowadzi do zniszczenia łożysk - i remoncik na nowo. Zarówno za duży jak i za mały luz powoduje szybkie zużycie przeładni wraz z łożyskami.

  Ustawienie wykonuje się czujnikiem zegarowym na statywie. Regulację wykonuje się doborem podkładek na wałku atakującym ( po odczytaniu danych z niego) i śrubami regulacyjnymi na koszu z kołem talerzowym.

  Uprzedzam, że nie jest to takie proste i proponuję wykonanie takiej operacji komuś z doświadczeniem. Ustawienie na chybił - trafił w niedługim czasie będzie drogo kosztowało. :D


  Pozdrawiam Piotr36
 • Poziom 22  
  W tym przypadku proponuje ustawienie luzu starą sprawdzoną metodą tzn na kartkę.
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Kolega może nie wiedzieć co to znaczy, wkłada się pasek papieru w tryby i kiedy go wciągnie to luzu ma nie być a jak się go wyciągnie to kartka nie może być przecięta zębami, stary, sprawdzony i bardzo dobry sposób.