Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie kominka z Płaszczem Wodnym z buforem do CO opartego na kotle gazowym

leszal 22 Jan 2012 17:12 8845 4
Buderus
  • #1
    leszal
    Level 2  
    Szanowni,

    mam podłączony kocioł Immergas Victrix Superior kW X + DIM v2 ABT + Super CAR + pogodówka. Do kotła podłączony zasobnik 200l z dwiema wężownicami.

    W chwili obecnej została odłączona pompa od podłogówki ( odłączenie zasilania na płycie w DIM ) ponieważ podłogówka nie jest jeszcze podłaczona.


    Planuję za kilka tygodni rozbudować instalację o kominek z płaszczem wodnym ( Spartherm H2O XXL ) podłączony z buforem 800l w układzie zamkniętym.
    Do kominka dołączony będzie sterownik Tatarek z przepustnicą na zasileniu powietrza, sterujący pracą przepustnicy i procesem spalania jak również pracą pomp.


    I tu moje kolejne pytanie: jak najrozsądniej przekazać energię zgromadzoną w buforze do CO i CWU ?


    Dziękuję i Pozdrawiam :)
  • Buderus
  • #2
    leszal
    Level 2  
    Czy ktoś ma jakieś rady ? :)
  • Buderus
  • Helpful post
    #3
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Witam.
    Dystrybucja ciepła z bufora do zasobnika C.W.U. nie jest dobrym pomysłem. Aby można to było zrealizować, trzeba by zezwalać na załączanie pompy podgrzewającej zasobnik ciepłem zgromadzonym w buforze tylko wtedy, gdy temperatura w buforze jest wyższa niż w zasobniku. Jeśli w kominku będzie palone zbyt krótko, lub rozbiór ciepła z bufora będzie duży, to powyższy warunek może nie zostać spełniony, i może nie być możliwe podgrzanie zasobnika C.W.U. do zadanej temperatury przy użyciu kominka.
    Lepiej zrobić tak:
    Niech kocioł gazowy podgrzewa zasobnik C.W.U. górną wężownicą, a kominek przy użyciu wężownicy dolnej, i mamy załatwioną sprawę C.W.U.
    Co do ogrzewania C.O., to kocioł gazowy niech grzeje instalację C.O. bezpośrednio, a kominek podgrzewa bufor, i dopiero z niego dystrybucja ciepła do instalacji C.O.
    Dystrybucję ciepła z bufora do instalacji C.O. zrealizować przy użyciu zaworu mieszającego 3-drogowego sterowanego sterownikiem pogodowym.
    Kocioł gazowy automatycznie blokować na C.O., gdy temperatura w buforze jest wystarczająca do zasilania instalacji C.O. ( można w tym celu wykorzystać sygnał zapotrzebowania na ciepło z automatyki sterującej zaworem 3-drogowym).
    leszal wrote:
    Planuję za kilka tygodni rozbudować instalację o kominek z płaszczem wodnym ( Spartherm H2O XXL ) podłączony z buforem 800l w układzie zamkniętym.

    Czy mam to rozumieć że planujesz kominek z płaszczem wodnym zamontować w układzie zamkniętym? Jeśli tak, to rozumiem że zamierzasz spełnić wszystkie warunki, aby było to zgodne z ustawą i obowiązującymi normami, a tym samym było bezpieczne.
    Pozdrawiam.
  • #4
    leszal
    Level 2  
    Witam,

    dziękuję za odpowiedź,

    w temacie ogrzewania CWU dolną wężownicą: rozumiem że zasilamy wężownicę bezpośrednio wodą z kominka , po przejściu przez wężownicę woda trafia do bufora ? Czy nie ma zagrożenia że wężownica zagotuje zasobnik ?

    w temacie CO: czy zawór trójdrogowy musi być ze sterownikiem pogodowym ? Czy zwykły manualny nie zda egzaminu ?
    W którym miejscu powinien być ten zawór zamontowany ?

    W chwili obecnej powroty z instalacji są podłączone do DIM'a a z niego do kotła.

    W temacie zamkniętego układu kominek-bufor: producent kominka zaleca wręcz taki system podłączenia, kominek jest wypoważony w wężownicę schładzającą płaszcz w przypadku przegrzania.

    Jeżeli mógłbyć napisać kilka wskazówek na co zwrócić szczególną uwagę, będę wdzięczny.


    Co do systemu palenia: mam plan używać kominka jako podstawowe źródło ogrzewania , w chwili nieobecności lub lenistwa ( mam nadzieję że często nie będzie się to zdarzać :) ) funkcję dostarczania ciepła do domu ma przejąć kocioł gazowy.


    z pozdrowieniami
  • #5
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Witam.
    leszal wrote:
    W temacie ogrzewania CWU dolną wężownicą: rozumiem że zasilamy wężownicę bezpośrednio wodą z kominka , po przejściu przez wężownicę woda trafia do bufora ? Czy nie ma zagrożenia że wężownica zagotuje zasobnik ?

    Nie. Sterownik kominka ma sterować dwiema pompami. Jedna pompuje wodę z kominka przez dolną wężownicę zasobnika, która następnie wraca do kominka. Druga pompa wymusza obieg wody po między kominkiem a buforem, bez pośrednictwa wężownicy zasobnika. Jeśli temperatura wody w zasobniku zostanie osiągnięta, to sterownik wyłącza pompę odpowiadającą za podgrzew zasobnika, i temperatura zasobnika dalej już się nie podnosi. Ponadto nie jest możliwe podgrzanie wody w zasobniku powyżej temperatury wody wypływającej z kominka.
    leszal wrote:
    W temacie CO: czy zawór trójdrogowy musi być ze sterownikiem pogodowym ? Czy zwykły manualny nie zda egzaminu ?
    W którym miejscu powinien być ten zawór zamontowany ?

    Zawór manualny nie zda egzaminu, ponieważ będziesz musiał go często przestawiać, każdorazowo po zmianie parametrów ogrzewania (zmiana temperatury wody w buforze, zmiana temperatury zewnętrznej - a tym samym zmiana zapotrzebowania na ciepło przez budynek).
    Jeżeli zastosował byś termostatyczny mieszający zawór 3-drogowy, to ten utrzyma zadaną temperaturę zasilania instalacji C.O. nie zależnie od temperatury bufora, do puki temperatura w buforze nie spadnie poniżej zadanej. Jednakże przy zmianach zapotrzebowania na ciepło przez budynek, będziesz musiał go przestawiać.
    W przypadku zaworu 3-drogowego sterowanego sterownikiem pogodowym, będziesz miał najbardziej dokładną dystrybucję ciepła z bufora, a tym samym największą ekonomię. Ponadto wtedy istnieje łatwość dołożenia regulatora pomieszczeniowego, i dodatkowo regulacja temperatury w budynku regulatorem pomieszczeniowym.
    Zawór 3-drogowy należy zamontować na wyjściu wody z bufora zasilającej instalację C.O., a podmieszanie ma byś realizowane wodą powracającą z instalacji C.O.
    leszal wrote:
    W chwili obecnej powroty z instalacji są podłączone do DIM'a a z niego do kotła.

    Czy mam to rozumieć że tylko powroty są podłączone do DIM-a?

    Ponadto w jakim celu masz zastosowany ten dim? Czyżby w budynku było oprócz ogrzewania grzejnikowego dodatkowo ogrzewanie podłogowe? Do tej pory nie wspomniałeś o ogrzewaniu podłogowym.
    leszal wrote:
    Mam podłączony kocioł Immergas Victrix Superior kW X + DIM v2 ABT + Super CAR + pogodówka. Do kotła podłączony zasobnik 200l z dwiema wężownicami.

    W konfiguracji instalacji, jaką podałeś, też nic nie ma na temat ogrzewania podłogowego, a to bardzo dużo zmienia.
    Pozdrawiam.