Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik Moeller DF-51 - rampy dla sterowania 0-10V

23 Sty 2012 11:43 2319 12
  • Poziom 42  
    Witam
    Falownik Moeller DF51.
    Proszę i informacje na temat zasad działania rampy przy zadawaniu częstotliwości z wejścia analogowego : 0-10V.
    Przeczytałem manual (6MB) i nigdzie nie jest jasno napisane co się dzieje w momencie zmiany napięcia referencyjnego zadawania częstotliwości.
    Mam ustawione rampy parametrami F002 i F003 jednak objawy są takie jakby rampy nie było. Falownik bardzo szybko (kilka sekund) zwiększa/zmniejsza częstotliwość wyjściową w takt napięcia sterującego pomimo ramp 20s.
    Zdarzają się błędy E07 świadczące min. o zbyt szybkim hamowaniu - zbyt mała rampa.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Spróbuj:

A039 = 1

Widocznie ten falownik nie posiada funkcji sterowania rampą po zmianie f zadanej na wejściu analogowym. Rampy F002 i F003 odnoszą sie do startu i stopu.

Można się pobawić w częstotliwości zadane, tam jest możliwość zmiany ramp.
  • Poziom 42  
    Sprawdzę w ustawieniach A039.
    Nie mogę użyć częstotliwości zadanych.
    Jednak falownik jakoś (???) reaguje na rampę, ponieważ po jej zmianie wydłuża się czas rozpędzania. Tylko jaka jest zależność?
    Może, ktoś miał do czynienia z tymi falownikami?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    W falownikach Hitachi czas odnosi się do zmiany częstotliwości od 0 do 50 Hz
    Jeśli chcesz 20 sek rozpędzać od 30 ... 40 Hz to ustaw czas 100 sek
    Może Moeller ma tak samo ?
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    piotr5000 napisał:
    W falownikach Hitachi czas odnosi się do zmiany częstotliwości od 0 do 50 Hz
    Jeśli chcesz 20 sek rozpędzać od 30 ... 40 Hz to ustaw czas 100 sek
    Może Moeller ma tak samo ?

Masz rację:
    Dokładnie tak samo, ten falownik jest klonem Hitachi L200!
  • Poziom 42  
    Fajnie. Coś w tym jest. Tylko jak wygląda sytuacja gdy są ustawione min. i max rożne od 0 i 50Hz oraz rożne od 0 i 10V. Odcinek poziomy potem pochyły a na koniec znów poziomy charakterystyki sterowania.
    Mam na podorędziu kilkanaście Moellerów MMX i trzy DF51. We wszystkich sytuacja wygląda podobnie, ale najwieksze problemy są z DF51.
    Czy ktoś znający falowniki Moellera może potwierdzić hipotezę atlantela
  • Spec od Falowników
    Witam
    Załóżmy że mamy zaprogramowany czas narastania częstotliwości = 10 sekund,
    częstotliwość mamy ustawioną na 30Hz, zezwalamy na pracę falownika i częstotliwość narasta od 0 do 30 Hz w czasie 10 sekund.
    Następnie ustawiamy np. potencjometrem częstotliwość 50Hz - falownik zwiększa częstotliwość od 30 do 50Hz w czasie = 10s.
    Przy regulacji z wejścia analogowego proces ten jest bardziej złożony w zależności od rodzaju sterowania, ale zasada jest identyczna i należy pamiętać o czasie reakcji napędu.
    Na stronie Eatona jest do pobrania bezpłatne oprogramowanie, pozostaje zakup kabla bodajże RS422 <> RS232.
    pozdrawiam
  • Spec od Falowników
    To proste: pomijam kwestię programowania i zgrania ustawień, ale można zaobserwować na wykresach system działania między innymi ramp czasowych w czasie rzeczywistym, jeśli jest z tym kłopot..
    pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Nie mam zamiaru się doktoryzować z DF51. Sądziłem, że ktoś znający te falowniki mi odpowie na postawione pytanie. Wiem, że niektóre informacje są dostępne tylko na płatnych szkoleniach. To zwykłe draństwo ukrywać takie dość podstawowe informacje eksploatacyjne przed klientem i za ich ujawnienie kazać sobie płacić.
    Z rampami sobie poradzę eksperymentalnie. Nie jest to jakiś poważny problem, ale niesmak zostanie.
  • Spec od Falowników
    Nie wiem czy czytałeś to co napisałem, rampy dokładnie działają tak jak napisałem !
    Nikt nic nie ukrywa, taka zasada działania jest w większości napędów (pod warunkiem że rampa zwalniająca jest ustawiona jako aktywna) !
    Może jeszcze poniższy rysunek pomoże w zrozumieniu działania:

Falownik Moeller DF-51 - rampy dla sterowania 0-10V
  • Poziom 42  
    Takich rysunków w dokumentacji jest pełno. Tylko nijak mają się do sterowania z wejścia analogowego. To są rampy dla zestawu częstotliwości zadanych.
    Czy nie ma jakiegoś wzorku na wynikową rampę zależną od przyrostu napięcia wejściowego i aktualnej czestotliwości??? Przecież procesorek falownika i tak to liczy bo musi. Tylko jak?
  • Spec od Falowników
    To nie ma znaczenia... zmiany analogiem czy wejściami cyfrowym...
    Widzę że nie bardzo rozumiesz idei pracy z rampami.. opisz swój system zadawania i od jakiego czynnika zależy zmiana częstotliwości, co zarządza sterowaniem (analog, PID itd.. wewnętrzny lub zewnętrzny), spróbujemy krok po kroku.
    Pozdrawiam ;)