Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniden UBC69XLT-2 + antena od CB radia

23 Sty 2012 16:54 4749 8
 • Poziom 2  
  Witam,

  Zaznaczam, że jestem kompletnym laikiem (nick zobowiązuje) w sprawach radiowych.
  U zdecydowanej większości ten temat zapewne będzie wywoływał śmiech, ale mimo to muszę zapytać ;-)

  Posiadam skaner Uniden UBC69XLT-2. Co się stanie z odbiorem w częstotliwościach 136-174 MHz, jeśli zamiast oryginalnej anteny podłączę antenę od CB radia? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że taka antena przeznaczona jest do pracy na częstotliwości 26-28 MHz, no ale...

  Proszę o krótką odpowiedź, a jeśli komuś będzie się chciało, to nawet o krótkie wyjaśnienie:

  Jakość (zasięg (?), zysk (?), cokolwiek(?) - mówiłem, że się nie znam :p):

  a) pogorszy się
  b) będzie mniej więcej taka sama jak przy antenie oryginalnej
  c) polepszy się
  d) ew. skaner w ogóle nie będzie odbierał na tej częstotliwości.


  Z góry dzięki za odpowiedzi :-)
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Taka antena nie będzie miała dobrych osiągów. Coś będzie odbierać, ale nie będzie to co ma być z anteną dedykowaną na te pasmo. Nic nie kosztuje podłączenie tej anteny i sprawdzenie. Dodam że lepiej będzie pracować antena bez cewki z promiennikiem o długości 48cm.
 • Poziom 12  
  Witam ja jestem w posiadaniu takiego skanera i testowałem go na różnych antenach z cb i efekt był mierny lepiej będzie ci odbierać na tej co masz w zestawie niż na antenie cb ja mam w tej chwili za oknem lema stara antena o wyglądzie sputnika i nie narzekam polecam antene teleskopową one kosztują w granicach 100pln na alle...Generalnie dużo zależy od stacji która nadaje i z jaką mocą .widze że generalnie cię służby interesują na tych pasmach to antena w zestawie powinna dać rade.
 • Poziom 30  
  Jaką antenę konkretnie chcesz podłączyć ???
  Bo jeśli taki typowy ręczny helikal (sprężyna), to w paśmie CB nie będzie odbierać już tak dobrze jak helikal UKF w paśmie UKF ze względu, że trzymasz radio w ręku. Masa w.cz. musi być nie mniej niż 1/2 długości λ im niższa f, "tym gorszą" przeciwaggę stanowisz Ty wraz z masą radia dla anteny tym bardziej, że helikal jest szerokopasmowy

  no bo nie da się tego wytłumaczyć co Ty tam odbierzesz ot tak po prosty - musisz podać konkretny przykład anteny
 • Poziom 2  
  Jest to antena President Missouri.

  Jako że używam tej anteny również do CB radia, to nawet jeśli chciałbym jej używać do skanera, musiałbym zastosować przejściówkę PL na BNC.


  Na dniach mam zamiar sobie zrobić antenę dipol półfalowy do odbioru stacjonarnego (zgodnie z instrukcją z forum), a antenę CB chciałem wykorzystać ewentualnie w drodze. Jednak z tego co widzę, chyba zdecydowanie lepiej byłoby kupić antenę na magnes przeznaczoną na to konkretne pasmo :(
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  kompletny_laik napisał:
  Jest to antena President Missouri.

  To i Ja dołożę proste zależności.

  Jak wiesz anteny posiadają jakiś zysk energetyczny - podawany w dB, które porównuje się do :
  - dipola 1/2 fali [0 dBd]
  - antena Izotropowa (teoretyczna), która ma -2,14dBd czyli [0 dBi]
  (dB to decybel inaczej stosunek dwóch wartości)

  I teraz (przyznam, że nie mierzyłem tej anteny ale "zachowania" są bardzo podobne) musimy wiedzieć, że anteny samochodowe (skracane) w paśmie CB (27MHz) są antenami o zysku energetycznym ujemnym (zawsze tłumią przeliczając do "wzorca" np. 0dBd (dipola)).

  Misoouri z założenia ma ujemny zysk około -15dBd na częstotliwości 27MHz a na częstotliwościach od 137MHz będzie miała już -40dBd a na 172MHz to i jeszcze więcej chyba z -50dBd (taka konstrukcja anteny nie zezwala na jakąkolwiek pracę na wyższych częstotliwościach).

  Reasumując : jeżeli sam sobie porównasz nawet w dB to zauważysz, że zysk -40dBd to inaczej 100 razy "słabiej" od zwykłego dipola o "zerowym" (wyliczeniowym) zysku 0dBd.


  Pozdrawiam.
 • Poziom 30  
  Za pomocą TDO możesz sobie w przybliżeniu określić częstotliwości rezonansowe anteny, tzw. dip-y w kablu i antenie.

  Dodano po 6 [minuty]:

  o tu masz opisane jak to zrobić Link
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  kompletny_laik napisał:
  Jest to antena President Missouri.

  Jako że używam tej anteny również do CB radia, to nawet jeśli chciałbym jej używać do skanera, musiałbym zastosować przejściówkę PL na BNC.


  Na dniach mam zamiar sobie zrobić antenę dipol półfalowy do odbioru stacjonarnego (zgodnie z instrukcją z forum), a antenę CB chciałem wykorzystać ewentualnie w drodze. Jednak z tego co widzę, chyba zdecydowanie lepiej byłoby kupić antenę na magnes przeznaczoną na to konkretne pasmo :(


  Musisz jeszcze pamiętać że całego pasma UKF podanego przez Ciebie nie obsłuży idealnie od 146-174MHz żadna antena, a już na pewno antena z pasma CB. Ona normalnie musi nawet taki sygnał tłumić i to mocno. Najbardziej anteny stacjonarne i mobilowe z odczepem na cewce dopasowującej tłumią sygnały z poza pasma. Jeśli to antena tzw. otwarta czyli promiennik jest podłączony tylko poprzez cewkę wydłużającą jest szansa że czasem może lepiej odbierać, ale nie polecam. Wystarczy jak zrobisz lub nawet możesz wymieniać promiennik dla żądanego pasma i sam porównasz co jest lepsze. Jedno jest pewne że otwarta antena cb zamontowana gdzieś wysoko będzie lepiej odbierać jak helikalna w pokoju (chyba że mieszkasz bardzo wysoko). Takich przykładów stosowania innych niż preferowane można przytoczyć na pęczki. A i od samego odbiornika też dużo zależy. Jednoznacznej odp. nikt nie ma. Wykluczyłem jedynie anteny zwarte z pasma CB (11m). Reszta będzie się zachowywać jak kawałek druta zawieszonego za pewnej wysokości i nie mającego nic wspólnego z rezonansem i opornością wejściową pomijając już inne aspekty sprawy.
 • Poziom 11  
  Drodzy Koledzy!
  Czytając powyższe Wasze wypowiedzi, przyszedł mi pewnien pomysł do głowy. Potrzebuję jednak Waszej rady i opinii. Gdyby antenę ze skanera umieścić na podstawie magnetycznej od Cb za pomoca odpowiedniej przejściówki a to z kolei na środku dachu samochodu to jest szansa poprawnej pracy skanera w samochodzie? Czy podstawa i kabel w niej zastosowany (RG-58) będą "współpracować" w takim układzie? Na koniec proszę o wyrozumiałość, ponieważ od niedawna zacząłem interesować się radiokomunikacją i być może nie wszystkie wiadomości mam przyswojone lub opanowane:)