Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kilka pytań na temat budowy anteny cb.

cb-maniak 23 Jan 2012 17:39 3400 3
 • #1
  cb-maniak
  Level 11  
  Witam jestem w trakcie budowania anteny cb do roweru.Mam kilka pytań dotyczących materiałów i sposobu montażu,a wiec zacznijmy od tego:
  -korpus anteny wykonany z rurki pcv,lub podobnego materiału(dielektryk)w środku cewka dopasowująca,i kondensator szeregowo z masą,i teraz jak zamontować pręt?ja osobiście bym go nagwintował i przykręcił,ale też jest opcja za pomocą zwykłych konektorów,czy cewka dopasowująca może być wykonana z drutu ok.0,3-0.4 mm?cewka pochodzi z Radiotelefonu ECHO4 i jak na razie bardzo ładnie współpracuje z moim alanem 38.  Planuje też do moich letnich wyjazdów za miasto ,jakiś dipol zbudować ale w tym przypadku nie będę montował symetryzatora.

  Wiec jak ktoś chce niech pisze,chętnie odpowiem na wasze pytania.

  Zgodnie z regulaminem naszego forum należy dbać o szacunek dla języka polskiego w swoich wypowiedziach. Po znakach przestankowych stosujemy spację. Proszę to poprawić. Przypominam również o punkcie 3.3 regulaminu. /Olek II/
 • #2
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.
  cb-maniak wrote:
  ... czy cewka dopasowująca może być wykonana z drutu ok.0,3-0.4 mm?cewka pochodzi z Radiotelefonu ECHO4 i jak na razie bardzo ładnie współpracuje z moim alanem 38.

  Średnica przewodu DNE zależna jest głównie od mocy nadajnika.

  Quote:
  Planuje też do moich letnich wyjazdów za miasto ,jakiś dipol zbudować ale w tym przypadku nie będę montował symetryzatora.

  Czy ja dobrze czytam, że chciałbyś do roweru zrobić taką antenę.

  Kilka pytań na temat budowy anteny cb.

  Tylko gratulować. :D


  Pozdrawiam.
 • #3
  Żytni
  Level 21  
  Przede wszystkim - PCV to materia wysokostratny - będzie mocno tłumił/pochłaniał energię w.cz. Jeśli ma to być mocne - to na izolator weź szkło, polietylen, teflon, ale nie PCV.
  Antena zmienia swoja częstotliwość rezonansową i imp. promieniowania reagując na warunki otoczenia. Korzystne wydaje się wiec zrobienie promiennika z cewką przedłużającą w np. 2/3 długości promiennika (cewka ponad głową). Wtedy dolna część pręta będzie mocno promieniować, a bliskość ciała nie będzie rozstrajać samej anteny.
  Bardzo ważna jest długość kabla... ma mieć 182cm. (długości dla kabla z dielektrykiem z pełnego PE) Sam promiennik - jeśli stalowy - to na przykład z naciągniętym na niego (i polutowanym z wtyczką i drutem cewki) miedzianym oplotem pochodzącym z odpowiednio cienkiego kabla koncentrycznego. Kiedyś modne (i niezłe) były szczytówki od wędek, na których nawijało się w odpowiedni sposób drut.
 • #4
  cb-maniak
  Level 11  
  Dipol oczywiście na jakieś drzewa,maszty lub cokolwiek bym powiesił,co do anteny rowerowej zbudowałem to w pojemniku bo cynie czy jak kto woli lucie,wpakowałem tam cewkę,kondensator i jak na razie bardzo ładnie odbiera,nadawać jak na razie na tym nie będę,z powodu że mogę uszkodzić końcówkę itp.antena ma dobry kontakt z masą roweru,antenę zasilam kablem rg58 długość poniżej 2m.

  Zgodnie z regulaminem naszego forum należy dbać o szacunek dla języka polskiego w swoich wypowiedziach. Po znakach przestankowych stosujemy spację. Proszę to poprawić. Przypominam również o punkcie 3.3 regulaminu. /Olek II/