Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Ręczny" sterownik RGB.

23 Sty 2012 19:46 4747 9
 • Poziom 2  
  Zrobiłem prosty sterownik RGB, 3 potencjometry którymi można zmieniać jasność świecenia każdego koloru osobno oto schemat "Ręczny" sterownik RGB.

  a teraz pytanie: co i jak zrobić żeby można było podłączyć kilka diod RGB? jaki zasilacz do tego i ewentualnie jak te kilka diod łączyć? szeregowo/równolegle?

  planuje zrobić jakąś lampkę jakich wiele na elektrodzie albo drzewko szczęścia, jeszcze w trakcie rozważań;) zależy głównie od tego jak wiele diod można będzie podłączyć do takiego sterownika

  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych ...
  Tytuł poprawiłem, proszę usunąć pozostałe błędy.
  /prezeswal/.
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Jedyne ograniczenia są w tranzystorach i zasilaczu. Tranzystory mają prąd wyjściowy 500 mA a jedna dioda pobiera około 30 mA na kolor. Więc 500/30= 16,6 diody a żeby było bezpiecznie dał bym max 14 diod.

  Moc można powiększyć dodatkowymi tranzystorami diodą 1N5817 i opornikami R2 , R3 i R4.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Jaśli będziesz miał diody takie jak na schemacie (wspólna anoda), to możesz je połączyć tylko równolegle (jeśli by nie równo świeciły to z rezystorami wyrównawczymi).

  kol kamil_Ziomek nie bierze pod uwagę strat mocy w tranzystorach (dla BC517 max 625mW)

  Licząc z mocy strat przy zasilaniu 4,5V można by z 10 diod podłączyć, co by wymagało proporcjonalnego zmniejszenia R2,R3,R4 choć prawdopodobnie, przy takim mocnym grzaniu tranzystorów, prądy diod nie będą stabilne.
  Przy zasilaniu 15V moc maksymalną tranzystora przekroczysz już przy dwóch diodach.

  Nie dopasowuj ilości diod do tego "sterownika", ale sterownik do potrzebnej ilości diod.

  Układ ten się świetnie nadaje do jednej, lub kilku diod, a główną zaletę ma taką że jest prosty.
  Im więcej diod podłączysz, tym gorzej będzie działał - chyba żeby dodawać po jednym tranzystorze na (na przykład) trzy diody.
  Ponadto żeby zmienić ilość diod, musisz przeliczyć i zmienić rezystory.
  Przy 20 diodach mniej się napracujesz, stosując sterownik lepszej konstrukcji, mimo że będzie bardziej skomplikowany.
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Z 4,5V to zasilisz tylko jedną diodę w gałęzi (tranzystorze).
  Po co dioda 1N5817 w szereg z opornikami emiterowymi? - jest zbyteczna, dobierz oporniki emiterowe oraz dzielnik napięcia R1 - PR) tak, aby mieć pełny zakres regulacji światłości diody i zapewnieniu jej katalogowego Ifmax (suwak PR na dole - dioda świeci z potrzebną minimalna jasnością, suwak na górze - max światłość, ale aby nie przekroczyć Ifmax).
  Pamiętaj, że jeśli zechcesz łączyć diody równolegle, trzeba każdej diodzie dać opornik szeregowy (wyrównujący prąd) i dopiero takie tandemy dioda-opornik łączyć równolegle.
  Oporniki wyrównawcze o wartości co najmniej takiej, która zapewni na nim spadek napięcia podobny do spadku napięcia na diodzie. To spowoduje również potrzebę zwiększenia napięcia zasilania.
 • Poziom 2  
  Dzięki za rady, faktycznie chyba jedyną zaletą tego sterownika jest jego prostota, z jedną diodą działa w miarę przyzwoicie, myślałem też o tym, żeby zrobić 2 takie sterowniki i zastosować potencjometry stereo, każdy obsługiwałby powiedzmy 3 diody, chyba, że ktoś ma bardziej rozbudowany sterownik
 • Poziom 38  
  Ograniczeniem jest nie napięcie ale budowa diod RGB, które maja wsp. anodę (czy katodę).
  Zastosuj osobne diody (pojedyncze) - a tylko napięcie zasilania będzie cię ograniczać. Równoległe połączenie z opornikami też można zastosować niezależnie od rodzaju diod - wówczas zasilacz musi dostarczać większy prąd.
 • Poziom 2  
  Mam pytanie, zbudowałem sterownik i działa wszystko pięknie tylko jak chce go podłączyć pod wspólna katodę to nie działa. Jak przerobić schemat tak aby działał na wspólną katodę.
 • Poziom 43  
  kiri99 napisał:
  Mam pytanie, zbudowałem sterownik i działa wszystko pięknie tylko jak chce go podłączyć pod wspólna katodę to nie działa. Jak przerobić schemat tak aby działał na wspólną katodę.
  Proste, należy zamienić tranzystory N-P-N - ze tego schematu:
  "Ręczny" sterownik RGB.
  - na tranzystory komplementarne o polaryzacji P-N-P, a diody zamienić miejscami anodę z katodą i na koniec zamienić polaryzację zasilania, czyli tam gdzie na powyższym schemacie jest plus dołączyć minus i na odwrót.