Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WinISD PL (wersja dla początkujących i nie tylko!)

DXDcore 23 Sty 2012 20:00 17317 33
  • #1 23 Sty 2012 20:00
    DXDcore
    Poziom 15  

Witajcie!
    Otóż postanowiłem spolszczyć znany dobrze program
    WinISD specjalnie dla początkujących konstruktorów i nie tylko!. Oto dowód:

Nie ukrywam że jest jeszcze kilka niedociągnięć, ale z czasem postaram się wyeliminować wszystkie!
    Niestety nie udało mi się skontaktować z autorem tegoż programu, i dlatego nie będę mógł go dalej rozwijać, ale już wkrótce planuje napisać coś właśnie w tym stylu, program który zaprojektuje ci subwoofer od podstaw, czy nadstawki! Co do WinISD to cały czas będzie on udoskonalany pod względem spolszczenia tylko i wyłącznie!

Standardowo w bazie znajdziesz parametry głośników: STX TONSIL ALPHARD i AteX Sound (niestety stare wersje)
    Jeśli w mojej edycji WinISD brakuje jakiegoś głośnika, to napisz do mnie, na mojej stronie, a postaram się go dodać!

Na pewno niektórzy z was zastanawiają się po co to? A no po to aby uniknąć głupich pytań typu: "Do czego służy w programie WinISD to i to?" Jak liczyć w winisd?" itp.

Mam nadzieję że komuś się to przyda! A i jeszcze jedno:
    Jeżeli moderatorom/administratorom nie będzie to przeszkadzało to drodzy userzy piszcie tu jakie błędy znaleźliście, co poprawić, co dodać, co usunąć itp.

Po dodaniu mojej ostatniej wersji, było naprawdę dużo pobrań (wszystkie moje pkt. to zarobek na poprzedniej wersji) :D czyli na pewno się komuś przyda.

Moja oficjalna strona projektu:(tutaj znajdziecie najnowszą wersje!)
    Przejdź na stronę projektu!

NAJNOWSZA WERSJA W POSTACH NIŻEJ, LUB NA OFICJALNEJ STRONIE!
    [/size]

5 29
    Załączniki:
  • #2 07 Mar 2012 19:07
    DXDcore
    Poziom 15  

Hasło do pliku: zaq12wsx

1
  • #3 07 Mar 2012 21:45
    Marshal666
    Poziom 15  

Przydała by się możliwość dodawania gotowych plików z parametrami głośników. Nie trzeba by pojedynczo wpisywać wszystkiego :)

0
  • #4 08 Mar 2012 15:14
    DXDcore
    Poziom 15  

Oczywiście jest taka możliwość, wystarczy na forum poszukać parametrów np. GDS 30/200, i jedyne co musisz zrobić, to wkleić pobrany plik do folderu DRIVERS, oczywiście ten plik musi być kompatybilny ze zwykłym WinISD.

0
  • #5 08 Mar 2012 15:20
    Marshal666
    Poziom 15  

W wersji angielskiej którą mam poszczególne modele głośników dodawało się przez program a w twojej wersji jest inaczej. Dzięki za podpowiedź :)

0
  • #6 09 Mar 2012 11:00
    DXDcore
    Poziom 15  

Chyba źle mnie zrozumiałeś, można dodawać gotowy plik i też możesz wpisać w programie.

0
  • #7 17 Mar 2012 19:03
    kamilp2008
    Poziom 9  

A gdzie moge znaleźć plik z gotowymi parametrami do GDS 30/200?

0
  • #9 21 Mar 2012 22:40
    Aru$
    Poziom 2  

Widze ze kolega ma sporo danych. potrzebuje dane do głosnika PG Audio 1514 Gw

1
  • #10 22 Mar 2012 13:49
    DXDcore
    Poziom 15  

No mam sporo, ale tylko do znanych głośników, do tego akurat nie mam, ale myślę że dobra skrzynia będzie taka:
    85L-100L Bass reflex, strojona na 45Hz-50Hz, dodatkowo wpisz na YT marke i model głośnika i popytaj osoby które posiadają ten model.

Pozdrawiam.

0
  • #11 29 Mar 2012 14:12
    hertz2
    Poziom 2  

a można do głośnika Micro Precision 5.16

0
  • #13 31 Mar 2012 14:45
    Maxiiiii
    Poziom 11  

Witam, jako że zapytałem w niewłaściwym dziale i nikt mi nie odpowiedział to żeby nie zaczynać nowego tematu zapytam tutaj.
    Właśnie kombinuję nowe kolumny na głośnikach GDN 20/60/3. Pytanie mam odnośnie programu winisd a dokładnie o zakładkę Vents w której wylicza się rury BR. Obecnie gdy mam ustawione na jedną tylko rurę śr. 8.5cm to długość wyliczyło mi 19.89cm a gdy zaznaczę że chcę wstawić 2 rury o tej samej średnicy to długość podaje mi 46cm i teraz pytanie czy ta długość to jest suma dwóch rur czy każda ma mieć 46cm długości? Może pytanie głupie ale wolę się upewnić. Pozdrawiam

0
  • #14 31 Mar 2012 19:58
    DXDcore
    Poziom 15  

Ten tonsil nie za bardzo nadaje się do skrzynii BR, i to właśnie dlatego wychodzą ci takie bzdury, proponuje zbudować mu skrzynie 25L-35L i wygłuszyć watą mineralną i będzie on pięknie grał. (25L-35L to zależy czego od niego oczekujesz, czy mocnego "kopa", czy zejścia)

Pozdrawiam!

EDIT:

Jako że nie mogę edytować pierwszego posta, to dodaje tutaj NAJNOWSZĄ wersję spolszczenia WIN ISD. Poprawiłem kilka błędów ort. oraz spolszczyłem kilka słów które jeszcze spolszczone nie były. Zapraszam do pobierania!

0
    Załączniki:
  • #15 31 Mar 2012 20:22
    Maxiiiii
    Poziom 11  

te głośniki obecnie grają w kolumnach BR tonsila i przyznam że ładnie grają tyle że kolumny są już stare ze sklejki która jest już nieszczelna i po prostu słychać jak ścianki grają dlatego chcę głośniki przełożyć do nowej kolumny z grubego MDF-u do którego mam darmowy dostęp. Z tego co wiem to głośniki z QTS nie większym niż 0.5 ładuje się do obudowy BR, fakt GDN 20/60/3 ma QTS 0.51 ale chyba jedna setna różnicy nie zrobi co? Więc jak z tymi rurami te 46cm to suma dwóch rur czy każda ma tyle mieć?

0
  • #16 31 Mar 2012 20:26
    DXDcore
    Poziom 15  

Maxiiiii napisał:
    te głośniki obecnie grają w kolumnach BR tonsila

To czemu nie zrobisz dokładnej kopii?

To co ci się wyświetla, te 46cm to program sugeruje na 1 tunel BR.

0
  • #17 31 Mar 2012 20:39
    Maxiiiii
    Poziom 11  

Bo te głośniki nie są oryginalne z tej obudowy, stare dawno temu umarły i jakieś 10 lat temu zakupiłem w/w głośniki ale oryginalna konstrukcja zamknięta nie grała najlepiej więc zapodałem rurkę i poprawiło się brzmienie. Jakieś pół roku temu wymieniałem w nich membrany wraz z górnym zawieszeniem które się rozsypało. Nowe membrany oraz zawieszenie jest oryginalne tonsilowskie a sama regeneracja poszła pomyślnie i głośniki grają jak nowe ale czy parametry T/S będą takie jak w fabrycznych głośnikach to pewności mieć nie będziemy więc i obudowy oraz rurek dokładnie możemy nie wyliczyć a i sama akustyka mojego pokoju sprawia że nawet kolumny z górnej półki nie zagrają najlepiej (w pokoju 3,5mx3,5m stoi akwarium prawie 600L które skutecznie pogarsza akustykę pokoju) więc nie ma co się zbytnio przykładać.

Dodam że kolumienki które posiadam wyglądają tak jak te z tym że nie mają znaczka Sanyo tak jak te ze zdjęć oto link http://xarchiwum.pl/kolumny-sanyo-sx-225-tonsil-zgp-25-8-585-2x50w-i2039574839.html

Poza tym oryginalny głośnik był bardziej szerokopasmowy niż basowy a sama kolumna nie posiadała żadnej zwrotnicy tylko jakieś filtry były nic poza tym, dlatego razem z głośnikami zakupiłem zwrotnice w sklepie tonsila oraz jakieś zwykłe tanie średniaki które także chciałbym wymienić na jakieś lepsze bo ja bardzo lubię w muzyce słyszeć wszystkie detale w tym paśmie a obecnie średniaki po prostu grają ale brakuje im czystości i detali a także mocy. Wiem że przy tych wszystkich szczegółach które wymieniłem nie da rady złożyć niczego porządnego ale na pewno polepszy się odsłuch jak i estetyka samych kolumna a ja lubię się bawić w DIY z resztą już jedną parę kolumn złożyłem na głośnikach STX-a oraz robionej pod te konkretne głośniki zwrotnicach i grają ładnie do dziś tyle że pod moją 4 letnią nieobecność brachol je sobie pożyczył i już mu je zostawiłem bo w przyszłości i tak będę robił coś na nowych głośnikach. Jak pisałem lubię bawić się w DIY a przy darmowym dostępie do MDF-u mógłbym budować kolumny w nieskończoność na nowo.

KAŻDE zdanie rozpoczynać winna WIELKA litera, a kończyć kropka.
    Poza tym - słowotok. Mało można zrozumieć z tak napisanego postu, proszę więc poprawić.
    3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

0
  • #18 09 Cze 2012 02:09
    snajper_0497
    Poziom 9  

Witam!
    Nie chcę zaśmiecać elektrody nowymi tematami, wiedząc ze na pewno ktoś znajdzie się tutaj do pomocy
    programik wyliczył mi obudowę 65l przy strojeniu 38 hz na GDN 25/80/1 chciałbym umieścić Głośnik centralnie a BR z boku, i problem polega na tym czy BR ( śr 14cm / dł 38,06) wstawić po prostu po szerokości czy muszę go odpowiednio wyprofilować żeby nie zepsuć brzmienia?

0
  • #20 08 Lip 2012 16:23
    Herethic
    Poziom 28  

paziaq napisał:
    Program nie wiem dlaczego ale dla głośnika tonsil 20/40 wyliczył mi paczkę ponad 500 l !
    Zadaj mu obudowę zamkniętą, bodajże 40 litrów (nie pamiętam). Sprawdź.

Pozdro.

0
  • #21 09 Lip 2012 13:00
    Luki_8_2
    Poziom 11  

Hasło do pliku mi nie działa.

0
  • #22 09 Lip 2012 23:24
    DXDcore
    Poziom 15  

Program zasugerował ci 500l, ponieważ TEORYTYCZNIE wtedy charakterystyka będzie maksymalnie liniowa, to co sugeruje program tylko w 40% się sprawdzi, wszystko musisz dostosować do swoich potrzeb.

Do kolegi wyżej:
    W najnowszej wersji hasła brak!

0
  • #23 04 Paź 2012 15:56
    marseluss_2009
    Poziom 24  

Witam, nie chcąc zaśmiecać elki podepnę się do tematu. Tak więc posiadam głośnik HECO JET 300 i chciał bym zbudować na jego bazie suba do auta. Program który pobrałem od autora tematu nie posiada takiego przetwornika z swojej bazie. Dane, jakie udało mi się znaleźć w sieci to: fs-30, Qts-0,27, Vas(l)-176, d(cm)-28,3, Pmax-200, Z(ohm)-4(ds). Proszę o opinię czy coś sensownego da się z tego zrobić.

0
  • #24 29 Paź 2012 04:49
    TomaszSsi
    Poziom 1  

Potrzebuje Plik z danymi O głośniku Re Audio se-x 12" Pilnie potrzebuje ..

0
  • #26 28 Sty 2013 21:05
    keychi
    Poziom 18  

Czy autor programu mógłby się chociaż wykazać i w okienku Projekt wpisać Pokaż. Skoro polski to niech będzie bez bykuff :)

0
  • #27 01 Lut 2013 19:25
    antoś93
    Poziom 1  

witam panów jest mały problem :/
    pobieram ten program ale cały czas wyskakuje mi jakis błąd kiedy che go uruchomic co jest nie tak ??

0
  • #28 01 Lut 2013 21:59
    DXDcore
    Poziom 15  

@keychi
    Wkrótce wyposzczę jakąś łatke poprawiającą.

@antoś93
    Proszę o SS na PW, oraz jakiego używasz systemu operacyjnego.

Pozdrawiam!

0
  • #29 20 Paź 2013 01:40
    nugat18
    Poziom 2  

moze jakis pliczek da rade ogarnac do phonocara 2/007
    dane

Effective cone diameter (D)
    (mm)
    166
    Resonance Frequency
    (Hz)
    48
    Voice Coil Resistance (Re)
    (

)
    4
    Moving Mass (Mms)
    (g)
    44,6
    Equivalent air volume (Vas)
    (dm3)
    16,1
    Total Q-Factor (Qts)

1,17
    Elect. Q-Factor (Qes)

1,77
    Mech. Q-Factor (Qms)

3,45

jak podstawiam pod program wychodzi mi 540 l skrzynia takze nie ogarniam :)
    glosnik 300 w rms 130m, 200mm srednica 8 cali woofer

0
  • #30 20 Paź 2013 09:41
    e-elektron
    Troll forumowy

Ciężko ogarnąć skoro nie potrafisz posługiwać się narzędziem.

Program służy do symulowania, a nie do obliczania obudowy - zapamiętaj to.

To nie program liczy obudowę, obudowę liczysz Ty a programem możesz posłużyć się aby zasymulować zachowanie głośnika w takiej a nie innej. Program oblicza Ci idealną obudowę dla tego głośnika - czyli taką, która ma możliwie najlepszą charakterystykę liniową, stąd 540L.

0