Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Live Box TP - konfiguracja 2 routerów jednym routerem głównym online

23 Sty 2012 20:21 1747 6
  • Poziom 10  
    Witam,
    Mam w domu małą sieć i chciałbym w końcu wprowadzić w niej jakiś ład, żebym mógł konfigurować każdy z routerów będąc podłączony tylko do głównego.
    Sprawa wygląda następująco:
    posiadam Router LiveBox od TP który jest głównym routerem.
    Poza nim są w domu jeszcze 2x TP link (jeśli trzeba to podam modele dokładniejsze) (jeden Wifi - bez obsługi ADSL; drugi zwykły 4 portowy z ADSL).
    Chciałbym wszystko skonfigurować tak aby będąc podpiętym pod LiveBox móc konfigurować (resetować itd) pozostałe routery - aktualnie wszystko jest być może chaotycznie zrobione - wszystko skonfigurowane wg instrukcji dołączonych do urządzeń.
    Czy mógł by mi ktoś w dość jasny sposób powiedzieć jak mogę tego dokonać - niestety resetowanie routerów jest potrzebne, gdyż domownicy nie potrafią korzystać z internetu lub (matka) grają w jakieś gry typu farmeramy i inne syfy i zatykają go (raz kompletnie nie miałem pojęcia co się stało - wogóle nie działały serwery DNS) nie dadzą sobie wytłumaczyć, że to co robią jest złe, więc co jakiś czas muszę wszystko od nowa konfigurować i chciałbym to sobie ułatwić. Możecie mi w tym pomóc?
  • Moderator - Sieci, Internet
    luk-aszek napisał:
    Poza nim są w domu jeszcze 2x TP link (jeśli trzeba to podam modele dokładniejsze)

Podaj dokładne modele tych urządzeń.
    luk-aszek napisał:
    niestety resetowanie routerów jest potrzebne, gdyż domownicy nie potrafią korzystać z internetu lub (matka) grają w jakieś gry typu farmeramy i inne syfy i zatykają go (raz kompletnie nie miałem pojęcia co się stało - wogóle nie działały serwery DNS) nie

Myślę że resetowanie nie jest sposobem na na zatykanie się sieci. Zrób jakiś rysunek jak masz to wszystko skonfigurowane i jakie porty ethernetowe są wykorzystywane w tych połączeniach. Ważna jest też adresacja poszczególnych routerów.
  • Poziom 10  
    TD-8840T oraz TL-WR941ND

Aktualnie wygląda to tak:
    Live Box TP - konfiguracja 2 routerów jednym routerem głównym online

Co rozumiesz przez "jakie porty ethernetowe są używane"?
    Z livebox niestety mogę tylko jeden port Ethernetowy na sieć wykorzystać - drugi jest używany do TV.

adresowane są domyślnie - bo kiedy sam ostatnio próbowałem zmieniać im adresy to coś się posypało i nie działały wogóle
  • Specjalista Sieci, Internet
    ja bym to ustawił tak:
    livebox ma domyślnie ( jak i tplinki) 192.168.1.1, w TD-8840T ustaw na 192.168.1.2 a TL-WR491ND na 192.168.1.3, a w TP-Linkach wyłączasz serwer DHCP
    z liveboxa kabelek do portu LAN1 w TD-8840T, a od niego z portu LAN2 do TL-WR491ND do portu LAN1
    przy takim połączeniu masz 1 NATa Livebox powinien każdemu urządzeniu sam przyznawać adres IP.
  • Poziom 10  
    i to już wystarczy - w czwartek ustalę adresy bo wydaje mi się że w ten sposób (porty) jest aktualnie podłączone są
  • Poziom 10  
    witam. adresy ip ustaliłem, jednak tp-wr941nd ma problemy z łącznością. nie wyłączyłem w nim dhcp bo wtedy już w ogóle nic zrobić nie można. Proszę o pomoc. p.s. czy ten wifi nie powinien mieć podłączonego przewodu pod WAN?

Dodano po 2 [godziny] 13 [minuty]:

no niestety wszystko ładnie się konfiguruje, ale internetu nie ma na routerach.
  • Poziom 10  
    czy ktos wie co moze byc nie tak?
    albo jak skonfigurowac livebox aby powyzsza metoda dzialala

Dodano po 34 [minuty]:

rozwiązanie które pomogło na routerze 8840t
    dodalem w ustawieniach zaawansowanych liveboxa sieci (konfiguracja routingu) jego ip 192.168.1.2 jako lan bridge z bramą 192.168.1.1 tyle ze nie mając pojęcia czym jest metryka pozostawilem domyslną wartość 0
    to samo zrobiłem z drugim routerem i działa.
    Tylko jedna ciekawostka - systemy operacyjne na komputerach łączą się z routerem wifi, jednak nokia N8 nie chce -.-' wie ktoś w czym może tkwić problem (Nokia uparcie twierdzi że jest WEP hasło do wifi podczas gdy jest WAP z tego co pamiętam (bardziej "zaawansowane" hasło w każdym razie)