Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szopka Bożonarodzeniowa by Matmaks

Matmaks 23 Sty 2012 20:31 20984 3
  • Szopka Bożonarodzeniowa by Matmaks

Witam chciałbym przedstawić szopkę, którą razem z bratem wykonałem z okazji świąt. Idea zbudowania szopki narodziła się już dwa lata temu, jednak pomysł ten nie wypalił i dopiero w tym roku udało mi się zrobić ładną szopkę. Wszystko zaczęło się od projektu, który wykonałem w programie 3ds max. Jednak jak się później okazało podczas pracy, zaistniała potrzeba przerobienia projektu ponieważ powstał pomysł zbudowania mechanizmu, aby urozmaić konstrukcje.
    Konstrukcja szopki wykonana jest z listewek drewnianych natomiast dach ze słomy. Całość została poklejona klejem na ciepło. Mechanizm składa się z koła przymocowanego na łożysku do konstrukcji szopki. Koło to zostało przetoczone na tokarce i jest napędzane za pośrednictwem gumki recepturki przez silniczek z drukarki. Ponieważ silniczek ten miał za wysokie obroty musiałem wykonać reduktor. Następnie zamontowałem oświetlenie składające się z kilku diod. Na koniec przykleiłem figurki i przyozdobiłem całość. Prace nad szopką zajęły mi około tygodnia oczywiście z przerwami :)
    Zapraszam do oglądnięcia zdjąć oraz do komentowania.

Zdjęcia z budowy oraz projekt:
    Szopka Bożonarodzeniowa by Matmaks Szopka Bożonarodzeniowa by Matmaks Szopka Bożonarodzeniowa by Matmaks Szopka Bożonarodzeniowa by Matmaks Szopka Bożonarodzeniowa by Matmaks

A teraz zdjęcia gotowej szopki:

Szopka Bożonarodzeniowa by Matmaks Szopka Bożonarodzeniowa by Matmaks Szopka Bożonarodzeniowa by Matmaks Szopka Bożonarodzeniowa by Matmaks

Szopka Bożonarodzeniowa by Matmaks Szopka Bożonarodzeniowa by Matmaks Szopka Bożonarodzeniowa by Matmaks Szopka Bożonarodzeniowa by Matmaks

Szopka Bożonarodzeniowa by Matmaks Szopka Bożonarodzeniowa by Matmaks Szopka Bożonarodzeniowa by Matmaks

Umieszczam jeszcze krótki film:

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Matmaks
    Poziom 2  
    Matmaks napisał 2 postów o ocenie 25, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Krzczonów. Jest z nami od 2011 roku.
    szyna202
    Poziom 9  
    Mi się podoba :) Fajna konstrukcja z założenia taka jaka ma być - prosta, bez zbędnych wodotrysków i miliona diod. Z architektonicznej strony budowla delikatnie nie pasuje do tamtych czasów, zwłaszcza w modelu 3D - dobrze, że na prawdę wyszło bardziej realistycznie, tj. krzywe belki, słoma, "stare" drewno. Co do prostoty, to wydaje mi się, że podłoże i ogólnie cała podstawa powinna zostać bardziej ozdobiona w jakąś naturę.
    Co do diod i podświetlenia mechanizmu to można było zastosować zamiast (jak przypuszczam) białego zimnego - kolor biały, ale ciepły. Nie był by on tak niebieski i bardziej pasował by do klimatu. Sam mechanizm może innowatorski nie jest, ale ciekawie skomponowany w tej konstrukcji. Oglądając filmik brakło mi powolnego gaszenia i rozjaśniania podświetlenia. Myślę, że nadało by to szopce więcej dynamiki, a roboty dużo nie ma. Budowa mechanizmu nie ma być ładna, a funkcjonalna, więc nie będę zwracał tu uwagi na hot-glue itp. Doceniam wykorzystanie części dostępnych pod ręką. Dość ciekawie rozwiązany również panel z przełącznikami, chociaż można go było umiejscowić na podstawce przy ścianie szopki a zamiast śrubek lepiej pasowały by gwoździki. Ale to już takie moje czepianie się :) Ogólnie bardzo pozytywna konstrukcja. Pozdrawiam.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Matmaks
    Poziom 2  
    Dziękuje za komentarze. Jeśli chodzi o samą podstawę to z założenia miała być tam zrobiona sztuczna trawa oraz kilka mniejszych drzewek. Niestety brakło czasu na dodatki. Szopkę zdążyłem skończyć dopiero przed wigilią. Co do diod to założyłem takie jakie miałem w domu, chociaż też sądzę, że takie o ciepłej barwie i ciut mocniejsze dały by lepszy efekt. Zamierzałem też zrobić efekt przygasania i rozjaśniania diod lecz nie mogłem znaleźć schematu tego układu. Co do same konstrukcji to inspiracją była szopka którą można znaleźć pod tym linkiem:

http://www.google.pl/imgres?q=szopka&hl=pl&sa...=1t:429,r:8,s:0&tx=129&ty=65&biw=1276&bih=635

Lecz projekt na bazie tego zdjęcia wykonałem sam. Jeżeli taka szopka była także w gazecie Majster to o tym nie wiedziałem. W przyszłym roku zamierzam zrobić już coś bardziej ambitnego. Mam nadzieje, że przyszła konstrukcja będzie sterowana przez jakiś mikrokontroler. :)