Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja obrotów silnika prądu stałego

23 Sty 2012 20:35 3427 7
  • Poziom 8  
    Witam, mam problem, chodzi o projekt podnośnika widłowego. Chciałbym się zapytać z jaką dokładnością (jak i zakresie) można ustawić/regulować obroty w silniku prądu stałego lub innym używanym w wózkach widłowych. - pytanie ogólnie dotyczy dokładności ustawiania obrotów i jest czysto teoretyczne. Przykładowo: czy jestem w stanie na silniku prądu stałego ustawić 188,4 obr/min lub 188,04?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Silnik: szeregowy, szeregowo - bocznikowy, obcowzbudny?
    Podaj obroty znamionowe silnika, oraz dokładność z jaką chcesz ustalić konkretne obroty. Wtedy dostaniesz odpowiedź czy to realne.
  • Poziom 8  
    Jeżeli pytanie dotyczy tego jaki mnie interesuje to kompletnie nie ma to dla mnie znaczenia. Tak do wózka widłowego to obstawiam że szeregowy, choć moja wiedza z elektrotechniki jest zerowa. Potrzebuję znać dokładność ustawienia, aby obliczyć przełożenia na przekładniach. Dokładność interesuje mnie: do części setnych lub dziesiętnych, nie znam się na silnikach i nie wymagam odpowiedzi szczegółowej, obroty znamionowe obstawiam 375 o ile takie istnieją (jak wspomniałem moja wiedza jest praktycznie zerowa) a chcę ustawić powiedzmy 188,4 lub 75,36 lub 113,04 lub 226,08 . Jaki wpływ mają obroty znamionowe na dokładność a prędkość ustaloną?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    http://www.zsmosina.pl/publikacje/malecki.pdf str15 i niżej.
    Możesz mieć problem z utrzymaniem odpowiednich obrotów.
    Uważaj, żebyś nie spalił silnika.
    Wziąłeś sobie nieciekawy obiekt do regulacji prędkości obrotowej.
  • Poziom 8  
    Przyjacielu, dziękuję za pomoc, ale po przewertowaniu na szybkiego tych stron nie dostaję odpowiedzi na interesujące mnie pytanie, nie obchodzi mnie czy to będzie silnik szeregowy, bocznikowy bo nie studiuję elektrotechniki, mam do zrealizowania projekt podnośnika widłowego z podstaw konstrukcji maszyn. Konkretnie z tego podnośnika to potrzebuję obliczyć tylko przekładnie stożkową i nie wiem jaki silnik z jaką dokładnością ustawionych obrotów mogę sobie zastosować czysto teoretycznie, aby prowadzący nie ukręcił mi głowy, ważne żeby tylko silnik nie był większy niż wózek gdyż nie projektuję cały wózek tylko przekładnię i istotna jest dla mnie tylko czysto teoretyczna rzecz jaką jest dokładność obrotów xxx,1 xxx,01 xxx,001.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Skoro tak stawiasz sprawę, to serwo napęd z silnikami BLDC lub PMSM.
    Są to silniki synchroniczne z magnesami trwałymi.
    Silniki wymagają specjalnego falownika i enkodera.
    Teoretyczna dokładność obrotów jest uzależniona od enkodera.

Enkoder 128 działek na obrót.
    Enkoder 512 działek na obrót.
    Enkoder 1024 działek na obrót.
    Prędkości tych silników od 0 do ponad 3000 obr/min
    Te silniki produkowane też są jako wolnoobrotowe z dużym momentem i instalowane w samochodach elektrycznych.
  • Poziom 8  
    Ok, dziękuję bardzo za pomoc, nie do końca rozumiem o co chodzi z tymi działkami, ale zakładam, że jestem w stanie uzyskać na tym obroty do części setnych...
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    kthxb napisał:
    ale zakładam, że jestem w stanie uzyskać na tym obroty do części setnych...
    TAK