Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Atmega] Wykrywanie napięcia 12V

RPP 23 Jan 2012 22:33 3975 8
 • #1
  RPP
  Level 10  
  Potrzebuję w prosty sposób wykrywać napięcie w instalacji motocyklowej. Przejrzałem archiwum elektrody i są różne opinie jak to zrobić najprościej.
  Wg niektórych wystarczy wręcz rezystor wstawiony w szereg do wejścia (tak żeby ograniczyć prąd do max. 1mA). Dla mnie to trochę zbyt "odważne" podejście więc z polecanych rozwiązań wybrałem transoptor.

  I tu pojawiają się schody.

  Kupiłem CNY17-2 i nie mam pojęcia jak go podpiąć żeby nie było skuchy. Doszedłem do dwóch rozwiązań i co gorsza na płytce stykowej obydwa działają poprawnie i nie wiem co wybrać żeby po złożeniu układu i wpięciu do instalacji nie okazało się, że coś gdzieś szwankuje.
  Rozwiązanie proste z 1 rezystorem:
  [Atmega] Wykrywanie napięcia 12V
  W przypadku wykrycia napięcia na wejściu wbudowany tranzystor zwiera pin procesora do masy - dla mnie rozwiązanie wystarczające ale czy po wyłączeniu diody w transoptorze nie okaże się, że na wejściu procka są jakieś stany nieustalone?
  No i czy rezystor 4.7k jest ok? Zakładając, że napięcie w instalacji może się wahać od 10V do 20V (popsuty regulator napięcia - nie mogę takiej sytuacji wykluczyć) daje mi to prąd płynący przez diodę rzędu 2-4mA
  Moc wydzielona na rezystorze to 0.04-0.08W więc chyba nie będzie się grzał?. A może dać ciut większy (rzędu 10k) żeby na 100% wykluczyć grzanie się elementu? Tylko czy wtedy transoptor za każdym razem zadziała poprawnie wykrywając napięcie na wejściu?

  Rozwiązanie drugie z dwoma rezystorami (znalezione gdzieś na elektrodzie):
  [Atmega] Wykrywanie napięcia 12V
  Wydaje mi się, że korzystając z wewnętrznego pull-up osiągam dokładnie to samo?
  No i jeśli jednak takie rozwiązanie to czy drugi rezystor też powinien być tak duży?

  Jest jeszcze trzecie rozwiązanie gdzie rezystor jest wpięty w szereg do pinu procesora (też działa) - ale to chyba w ogóle nie ma sensu.

  Tak jak napisałem - obydwa rozwiązania na prototypie działają. Nie ukrywam, że mam mało miejsca na płytce więc każdy element mniej to dla mnie zysk ale z drugiej strony potrzebuję rozwiązanie niezawodne działające w każdym przypadku.
 • #3
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  Z transoptorem drugie rozwiązanie jest sensowniejsze - wewnętrzny pull up ma zbyt duży opór i problemem będą zakłócenia. Ale transoptor praktycznie w tym układzie nic nie daje - to samo osiągniesz szeregowym rezystorem. Ze względu na opór wejściowy procesora może mieć dużą wartość, rzędu 10-20 i więcej kOm. Żadne dodatkowe elementy nie są potrzebne.
 • #4
  gaskoin
  Level 38  
  tos18 wrote:
  Rezystor i dioda zenera C5V1 wystarczą.


  Tak jak napisał tmf. Dioda jest wbudowana w układ więc rezystor wystarczy. Można tak procesor podpiąć nawet do 230V z gniazdka.
 • #5
  PiotrPitucha
  Level 33  
  Witam
  Z rezystorem szeregowym trzeba uważać, coś mi się obiło o uszy że diody na wejściach wytrzymują 300µA katalogowo, po drugie jeśli procesor będzie mało brał to przez te diody podniesie się napięcie zasilania układu, po trzecie w instalacji motocyklowej mogą być przepięcie, transoptor to dobre rozwiązanie.
  Piotr
 • #6
  Fredy
  Level 27  
  Ale pamiętaj że musisz zapewnić wspólną masę układu który tworzysz i instalacji w której kontrolujesz napięcie. Chwilowy zanik tej masy może kosztować cie procesor, szczególnie jak oprzesz się na wewnętrznej diodzie, lub zastosujesz zbyt wolną diodę zewnętrzną.

  Z tym 230 V to trochę Gaskoin to trochę przesadziłeś, taka wypowiedź może mieć wielkie konsekwencje.
  Jak masz miejsce to daj transoptor , według rozwiązania nr 2. Wtedy transotor umieszczasz tuż obok układu który testujesz, a cały układ jest gdzieś indziej i może mieć nawet inną masę.
 • #7
  RPP
  Level 10  
  No właśnie chcę uniknąć rozwiązań typu sam rezystor bo uważam je (może niesłusznie) za niezbyt bezpieczne.

  Transoptor wydaje mi się dobrym rozwiązaniem. Rozumiem, że bezpieczniejsze jest połączenie wg schematu nr 2.

  Masa będzie wspólna zarówno dla procesora jak i transoptora/masy motocykla.
 • #8
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  Fredy - jedna z not katalogowych Atmela pokazuje aplikację w której wejście procesora jest podpięte przez rezystor do 230V, więc w czym Gaskoin przesadził?
  W jaki sposób ma się przez nie podnieść napięcie? Prąd płynący przez tą diodę wpłynie do źródła zasilania, napięcie mogłoby się podnieść gdyby to źródło miało wydajność porównywalną z płynącym prądem, a ma tysiące razy większą. Po trzecie - ważna jest energia takiego przepięcia. Skoro jest ją wstanie zaabsorbować dioda (a widać jest, skoro polecasz transoptor) to tym bardziej ją rozproszy szeregowy opornik. Diody zabezpieczające w AVR mają dopuszczalny prąd 0,5mA (tu znowu noty się kłaniają), czyli dla rezystora 20k masz prąd zaledwie 0,3mA, a śmiało można dać nawet 100k lub 1M, bo wejście ma prąd polaryzacji rzędu nA. W dodatku transoptor w tym układzie dzieli masę z procesorem i ew. zakłócenia mają się jak przenosić. Tu optoizolacja kompletnie nic nie daje bo jej po prostu nie ma. Równie dobrze można włożyć w miejsce transoptora tranzystor....
 • #9
  PiotrPitucha
  Level 33  
  Witam
  Miałem kiedyś kłopoty w takim układzie z zakłóceniami, rozdzieliłbym rezystor R2 na dwie sztuki 2,2KΩ połączone w szereg i z punktu wspólnego dałbym kondensator rzędu 10nF do masy, jeśli to byłoby mało to podobny kondensator dałbym na wyjściu transoptora, tym razem bezpośrednio w wyjścia transoptora do masy.
  Piotr