Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AKAI CD-37 nie czyta płyt

sponaa 23 Jan 2012 22:43 3826 8
    sponaa
    Level 9  
    Witam wszystkich forumowiczów,

Zakupilem odtwarzacz AKAI CD-37 - lojalnie uporzedzony przez sprzedawcę, że jest on uszkodzony. Jest klopot z czytaniem płyt.

Otworzylem go i mam takie spostrzezenia - po włozeniu plyty i zamknieciu szuflady silnik napedu plyty chce zaczac ja krecic - ale doslownie zakreca ja o jakies 20-30 stopni i plyta sie juz nie kreci. W nastepnych kilkunastu sekundach slychac jakies 4 stuki i koniec - na wyswietlaczu jest lista utworow ZERO. Niestety nie moge zlokalizowac "organoleptycznie" zrodla tych 4 stukow. Moze moduł lasera, ale pewny nie jestem.

Wykonalem podstawowe czynnosci typu sprawdzenie, czy cos nie blokuje, etc... - nie widze. Zabrudzony tez nie jest - smar (chyba silikonowy) wystepuje na zebatkach - tutaj na razie wiecej nie robilem.

Tak dla zorientowania sie, czy wyglada to podobnie zmierzylem rezystancje 3-ch silnikow:

loading motor = ok. 16,5 ohm
    sled motor = ok. 11,5 ohm
    spindle motor = ok. 11,2 ohm

Inne spostrzezenia:

- gdy wchodze w tryb "TEST MODE" to na tescie "123" silnik spindle motor zaczyna sie krecic - i kreci sie juz tak do konca nastepnych testow, czyli w testach 1234, 12345, 123456 - tutaj to zasuwa na b. wysokich obrotach.

- gdy wyjalem ze swojego uchwytu sled motor (dotad widzialem, ze tez jakby chcial cos sie zakrecic, ale bez rezultatu) to po wlaczeniu cd jest tak:
    1. sled uwolniony z zadan "zębatkowych" kreci sie szybko w powietrzu jakies 2-4 sekundy i staje.
    2. teraz jest sekwencja jak powyzej pisalem - start plyty, obrot 20-30 stopni tylko, 4 stuki,
    3. sled znowu zaczyna sie krecic - i tak sie kreci - wytrzymalem jakies 10-15 sekund - wciaz sie krecil i w koncu wylaczylem cd. Jest tez tam tzw. sled switch, czy jakos tak - on wyglada, ze jest obslugiwany karetka calego lasera - ale u mnie nigdy ta karetka nie doszla do miejsca (ona sie w trakcie pkt 2. w ogole nie rusza), zeby ten switch zadzialal. Jak ten sled sie wciaz krecil (ja w pkt 3. wyzej) - to zalaczenie tego sled switcha srubokretem wylacza krecenie sled motoru, ale na wyswietlaczu wciaz ZERO.

Moje skromne wnioski na razie:

- mam 3 dobre silniki ;-)

Bylbym wdzieczny za jakiekolwiek pomysly - gdzie szukac usterki/ najbardziej podejrzane elementy? Mam service manual, tam na schemacie ideowym widze wiele wartosci napiec w roznych punktach, ale strasznie zle to sie odbilo na kopii serwisowej i nie wiem jakie to wartosci (nie moge odczytac). Sam odtwarzacz sprawia wrazenie niegrzebanego, ale do spodu glownego PCB nie dotarlem jeszcze zobaczyc, czy sa jakies niefirmowe luty....

Z gory dzieki za jakies sugestie.

Pawel
    btomko
    Level 34  
    Lokalizacja uszkodzeń zespołu lasera w sprzęcie audio.
    Czytałeś to?
    Kur-Czak
    Level 20  
    Brudny, albo uszkodzony czytnik optyczny. Laser "nie widzi" płyty i nie może zogniskować wiązki stąd te stuki. Przeczyścić soczewkę wacikiem higienicznym nasączonym spirytusem. Jeśli nie pomoże wymień laser.
    sponaa
    Level 9  
    Panowie,

btomko - fajny dokument, dzieki. Czytam...

Kur-Czak - przeeczyściłem, przesunąłem (zgodnie z sugestia dokumentu od btomko -> "warto jest ręcznie przesunąć karetkę najdalej od osi płyty i "na pusto" zamknąć szufladę. Karetka powinna płynnie i bez problemu powrócić do położenia startowego (środka płyty).") - karetka wróciła do srodka płyty, dalej standard.... stuki/puki i na wyświtlaczu ZERO.

Ale ten dokument zasugerowany przez btomko to mi jeszcze zajmie chwilkę nim przeczytam "ze zrozumieniem" ;-)

Tymczasem - dzieki za pierwsze sugestie.

Pawel
    Kur-Czak
    Level 20  
    Jeśli kolega chce się więcej dowiedzieć o tym temacie polecam książkę: Mirosław Sokół "CD i DVD w teorii i praktyce".
    sponaa
    Level 9  
    Witam ponownie,

Niniejszym donosze, ze po dokladnej inspekcji okazalo sie, ze:

Naped lasera (napisane dlugopisem 210b (zdjecie #1) - wg serwisowki KSS-210A - moze to wskazywac, ze byl juz wymieniany moze), a dokladniej mowiac plytka pcb napedu zostala przez kogos brutalnie podszlifowana na prawie calej dlugosci jednego boku - zdjecie #2. Przy tej okazji ciezkie chwile nastaly dla tasmy elestycznej z polaczeniami miedzy plytka pcb a modulem lasera - i tak na moje "nienajmlodsze" oczy jedna ze sciezek w tej elestycznej laczowce wygladala podejrzliwie - jakby nie byla ta sciezka ciagla.... "Poszedlem ta droga" i wykonalem jej obejscie kabelkiem (czerwony przewodzik zdjecie #3) - zmontowalem... I zeby nie stopniowac juz napiecia - DZIALA :-)))

Prosba tylko na fachowe oko kolegow aby mi doradzili co z tym laserem zrobic - raczej sklaniam sie ku zmianie, ale pytanie - czy mam szukac KSS-210A, czy moze byc KSS-210B takze? Gdzies znalazlem cos takiego:

===
    zrodlo http://www.repairfaq.org/REPAIR/F_cdfaqa.html

(From: Lance Edmonds (lanceedmonds@xtra.co.nz)).

Sony KSS150A is compatible with KSS210A and KSS212A. However, due to signal
    levels KSS210A and KSS210B have differing specs. The rule here is that a
    KSS210B can be used in place of a KSS210A, but for optimal performance, an A
    should not be used in place of a B.

* B versions designed for "ghetto-blasters" (lower drop-out performance and
    higher vibration resistance).

* A versions for desk-top models (higher drop-out performance, lower vibration
    resistance).
    ===

No to jakbym mogl, ale prosze o potwierdzenie. I gdzie to kupic (Wwa/Lodz) - pewne, ze oryginal? Juz czytalem, ze kwestia oryginal/podrobka to jeden z ciekawszych tematow i ile ludzi tyle opinii, ale jednak wolalbym oryginalny oryginal :-)

Kolegom, ktorzy mnie natchneli podpowiedziami - dziekuje. Reszte swiata - pozdrawiam :-)

Pawel

AKAI CD-37 nie czyta płyt AKAI CD-37 nie czyta płyt AKAI CD-37 nie czyta płyt

Regulamin p.3.1.13. Proszę poprawić niechlujną pisownię! [P.]
    Kur-Czak
    Level 20  
    Z doświadczenia podpowiem koledze, że za SOHOT4 działa KSS-210A. KSS-210B różni się i nie działa za SOHOT4. Proponował bym kupić w http://www.impelshop.com/.
    sponaa
    Level 9  
    Rozwiązanie opisane w poście #6. Rozwiązano :-)