Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SSD zamiast HDD?? Prosze o opinie.

23 Sty 2012 23:01 5326 25
  • Poziom 12  
    Witam, ostatnio pada mi HDD w firmowym komputerze! BadSektory i gubienie plików systemowych windowsa.

Chce Kupic SSD 60 gb na system i programy i drugi uzywac HDD jako magazynowy.

Podaje 3 Dyski ktore znalazlem w dosyc dobrejcenie. I tez mozecie dawac swoje propozycje co do tych dysków ktore polecacie. :)

Prosze o rade czy to dobry sposob zeby miec dlugowieczny dysk systemowy!
    Mysle nad kupnem
    Link Dysk OCZ Agility 3 AGT3-25SAT3-60G (2,5", 60GB, SATA/600)

Link Dysk OCZ Solid 3 SLD3-25SAT3-60G (2,5", 60GB, SATA/600)

Link Dysk Patriot Pyro PP60GS25SSDR (2,5", 60GB, SATA/600)
  • PCBway
  • Poziom 23  
    Tak, to dobry sposób i wiele ludzi tak robi jeżeli nie większość. Tylko z tym dyskiem co podałeś słyszałem, że były jakieś problemy i, że ogólnie kiepsko działa.
  • PCBway
  • Poziom 17  
    Jeśli brałbym dysk, to może OCZ solid, tylko, że jak na razie sprawdza się reguła, że im tańszy dysk u producenta tym większa szansa na jego krótki żywot. Sklep podaje zawyżone dane odnośnie prędkości zapisu, pozostałych danych nie sprawdzałem.
  • Specjalista HDD Recovery
    Cytat:
    Prosze o rade czy to dobry sposob zeby miec dlugowieczny dysk systemowy!

Nie o to chodzi w SSD a o szybkość działania.
    Agility ma poprawki i działa dobrze ale słysząłem, że miewają problem z jakością wykonania lutów.

Ja używam 6 takich dysków i na razie nie narzekam.
    Prędkość jest bardzo zależna od płyty głównej na której dysk jest w szczególności SATA 3 i więcej niż jedno SATA 3 plus nowe chipsety.
    Dwa Agility 3 w RAID 0 spięte na nowym chipie maja 1GB/s prędkość odczytu
  • Poziom 12  
    Predkość dysku jest ważna tylko i tak moja płyta posiada SATA II to nie wykorzystam tej prędkości. Dla mnie ważnym czynnikiem jest ze SSD są bardzo trwale i nie istnieje możliwość uszkodzenie mechanicznego, chodzi oczywiście o wnętrze dysku (talerze i igłę). 

To Dysk OCZ Agility 3 Jest dobrym rozwiązaniem? 

Bo może jakieś inne firmy Dysków SSD Polecacie? 

I jaka jest różnica miedzy: 

OCZ Agility 3 wydajność przy odczycie losowym (4 kB) rzędu 50 000 IOPS

OCZ Solid 3 wydajność przy odczycie losowym (4 kB) rzędu 20 000 IOPS

bo tylko zauważyłem minimalna zmianę w pretkosci odczytu i zapisu a tak to Agility3 ma 50 000 IOPS a Solid3 ma 20 000 IOPS to największe różnice!
  • Specjalista HDD Recovery
    Cytat:
    Dla mnie ważnym czynnikiem jest ze SSD są bardzo trwale i nie istnieje możliwość uszkodzenie mechanicznego, chodzi oczywiście o wnętrze dysku (talerze i igłę).

Za to istnieje tysiące innych czynników które powodują, że te dyski nie są tak trwałe jak by ci się zdawało np. przepięcia jakość lutów i PCB oraz pamięci.
  • Poziom 38  
    Fiolek77 napisał:
    SSD są bardzo trwale

Nie do końca.
    SSD MLC posiadają ograniczoną liczbę zapisów każdej komórki, czyli dysk się krótko mówiąc zużywa. Im bardziej się zużyje, tym wolniej będzie działał.
    Owszem, odpadają elementy mechaniczne ulegające uszkodzeniu w dyskach talerzowych, jak głowica czy łożyska silnika, ale nie myśl, że SSD będziesz miał 15 lat i nadal będzie śmigał 500MB/s.

Jeżeli SSD będzie używany wyłącznie jako dysk systemowy, to pożyje dłużej bo ~95% operacji systemu Windows 7 (odpowiednio skonfigurowanego) to odczyty.

BTW migol21 czy pomiędzy benchmarkami zapisu robisz przerwy rzędu 30 minut? Jeśli nie, to Garbage Collection nie zrobi swojej działki i Twoje wyniki będą zaniżone znacząco.
  • Poziom 12  
    No zawsze ryzyko jest jak przepięcie, to nawet zwykle HDD od przepięcia mogą paść.

No wiadomo ze po 15 latach może być wolniejszy, ale to za taki okres 60 gb może mieć sama jakaś gra hehe :) Wszystko przechodzi z GB powoli na TB.

Dlatego czy warto kupować SSD Dysk i to ma być jako startowy do Windowsa ale XP x64

I jaka firma jest dobra żeby jakość nie była beznadziejna. Bo zależy mi na bez awaryjnym dysku oczywiście!
  • Poziom 22  
    Z tych trzech co podałeś ,Solid byłby moim zdaniem,najlepszym wyjściem.

Ale niech ktoś inny jeszcze się wypowie.
  • Poziom 12  
    Właśnie czekam na propozycje jeszcze który wybrać albo jaką inna firme albo model wziać pod uwage :)
  • Poziom 12  
    Jak się naczytałem o dyskach SSD to czasem sądze ze to technologia dopiero niedawno rozpowszechniana ogólnie, że dopiero dochodzą do perfekcji w robieniu dobrych i nie zawodnych SSD i Przechodzi mi chwilami przez myśl. Że jednak Lepiej Kupić HDD np.Segate,
    bo są Sprawdzone i jak by nie było wytrzymóją pare latek pracujac po 8 - 10 godzin.

A wy co myślicie warto SSD kupić czy lepiej kupić dobrego HDD
  • Poziom 18  
    Fiolek77:
    Jeśli nie używasz komputera do pracy gdzie liczy się czas, to daruj sobie SSD.
    Nie ma sensu kupować tylko po to żeby się Windows szybciej odpali czy gra, czy też jarać się tym ile mam MB szybkości...

Co innego jeśli to maszyna do pracy, gdzie każda minuta czekania to są stracone złotówki, ale wtedy nikt nie pyta o żywotność, bo szybciej zmieni sprzęt na szybszy niż od się zużyje.
  • Poziom 12  
    No komputer jest w Firmie Poligraficznej używam go do pracy na co dzień czyli pracuje z 8 -10 godzin dziennie,

A pracuje na programach najcześciej typu PhotoShop, Corel, ArtCut. No dysk chce nie zawodny raczej, bo jak mi system pada to najczęściej wchodzi w grę wgrywanie systemu od nowa a to jak zwykle co najmniej 1 dzień pracy,wszystkie programy, zainstalowanie sterowniki do maszyn konfiguracja programów i sterowników itp.
    Chce zminimalizować_ możliwość awarii dysku, dlatego przyszedł mi do głowy dysk SSD - Jak nie kupie SSD to kupie HDD SEGATE nówke na gwarancji.

Specyfikacja Komputera:
    Procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 4200+, 2210 MHz
    Ram: 8 GB Ram DDR2 800 GoodRAM
    Płyta główna: Gigabyte GA-M61SME-S2 v2
    Grafika: Gigabyte GeForce 8600 GT 256 MB
  • Poziom 12  
    No pewnie że wykorzysta twoja płyta główna ten dysk czyli jego szybkość! Bo masz SATA II Na płycie głównej, a dysk który podałeś link też jest na interfejsie SATA II Czyli twoja płyta wykorzysta jego szybkość, jak byś miał SATA I to trochę dysk by był wolniejszy.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    No fakt Jest SATA 3 Ale i tak ten dysk SSD będzie 100 Razy szybszy od najlepszego HDD Niema sensu zmieniać płyty głównej czy kupować dodatkowy kontroler! Jedynie można poszukać takiego dysku z SATA 2 może będzie ciut tańszy. Ale i tak dyski SSD przy całkowitym wykorzystaniu SATA 2 to demon prętkości!!
  • Poziom 2  
    Tak sobie pomyślałem, że skoro RAID 0 HDD jest szybszy od dyslu SSD to czy nie byłoby większej prędkości przy RAID 0 SSD. Co do odczytu to chyba się nie zgodzę, bo są jeszcze pliki temp i jeden taki plik odpowiedzialny za pamięć wirtualną plus historia poczynań. Jak komuś zależy na czasie to powinien najlepiej wszystko powymieniać na maksymalnie szybkie, łącznie z płytą główną i pomyśleć o zoptymalizowaniu systemu lub wymianie na inny.
  • Poziom 15  
    Panowie bo już nie wiem, to będzie na mojej płycie gł działał SSD? mam na myśli szybsze uruchomienie systemu, szybsza praca np programów itp?
    moja płyta http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2418&dl=1#sp
    Mam taki problem że bardzo wolno odpala mi filmy, nie mam pojęcia jaki jest powód?? Dysk 500GB 16mb cache 7200rpm 20 sek za nim ruszy film mowa o formacie Divix...
  • Poziom 12  
    Słuchaj jak zainstalujesz Dysk SSD i system na nim postawisz wraz z programami na tym dysku, to będziesz miał dosłownie demona prędkościi! Dysk HDD ma prędkość odczytu standardowo od 60 mb do 130 mb najczesciej.

A jak masz SATA II to Dysk SSD będzie miał odczyt 300 MB, to jest kolosalna różnica System będzie się wczytywać w kilkanaście sekund !

Bez sensu kupować nowa płytę główna jak twoja obsłuży transfer 300 Mb/s Bo SATA II właśnie obsługuje taki transfer!
  • Poziom 15  
    Super, dziękuje Ci bardzo za KONKRETNĄ odpowiedź :)

pro po mojego dysku HDD, to jest mego wolny, wręcz masakra!
  • Poziom 12  
    Tylko jak będziesz kupował Dysk SSD to patrz na Szybkość odczytu i zapisu żeby by minimum 300 MB/s To wtedy interfejs SATA II będzie wykorzystany w 100%
  • Poziom 12  
    No ja Kupiłem Dysk Samsung 64GB SSD830 SATAIII, 2.5

Bardzo polecany nie stety droższy bo kosztował mnie 325 zł. Ale nie słyszałem żeby ktoś miał z nim jakieś problemy jak z OCZ ze padają fakt 100zł są tańsze, ale jeśli ma paść to wole dołożyć te 100zł.

Ogólnie wszystko działa szybko system włącza się mniej więcej około 1 minuty razem z biosem. A licząc od pojawienie się loga winows ładowania to z 20 może sekund albo szybciej bo nie liczyłem tak naprawdę :) :) Wszystko otwiera mega szybko :D

Polecam ten dysk :)