Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie wjazdu pod wiatę

24 Sty 2012 00:05 5953 18
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie.
    Planuję zrobić oświetlenie wjazdu pod wiatę.
    Myślałem nad użyciem dwóch lamp halogenowych, aby oświetlały wjazd przez bramę i same miejsce parkingowe. Chciałbym użyć w miarę możliwości halogenów z małym poborem prądu (względy ekonomiczne).
    Najlepiej jakby halogeny były sterowane z jakiegoś zwykłego pilota (w breloczku).
    Czy jest możliwość zainstalowania w takiej sytuacji wyłącznika czasowego halogenów (jakby żona zapomniała wyłączyćSmile)

Podam parę pozycji jakie znalazłem w internecie:
    Lampa halogenowa: http://swiatnarzedzi.pl/pl/p/Oprawa-lampa-halogenowa-120W-Topex/3266
    Sterownik: http://wolewygodniej.pl/ld.php/system/ware/view.php?tem=w.php&w=24060
    Jeszcze taki znalazłem: http://www.jula.pl/gniazda-na-pilota-3-szt-408062
    lecz pilot ma jakąś dziwną baterie, a wolałbym taką, którą będę mógł ładować np. AAA, AA.
    Wyłącznik czasowy: http://electrus.pl/product.php?id_product=479

Dodam, że jestem w temacie początkujący, więc chętnie przyjmę wszelki rady.
    M.in. jak to wszystko połączyć.

Z góry dziękuję za pomoc.
  • OptexOptex
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 1  
  • Poziom 9  
    Nie chciałem instalować detektora ruchu, ponieważ często tam przebiegają koty i niepotrzebnie by się włączał.
    Myślę, że ok 200-300 zł powinno wystarczyć.
    Chciałbym sam to zrobić, bo co się samemu zrobi to bardziej cieszy.

Rozumiem, że elementy, które podałem będą do siebie pasować?

Jeżeli dobrze myślę to: na fazie po kolei montuję sterownik>wyłącznik fazowy>halogeny. Przy czym sterownik musi mieć osobne zasilanie.
    Osobno chce rozdzielić przewód fazy przed sterownikiem i podłączyć go przed wyłącznikiem fazowym, ale umieścić w tym miejscu wyłącznik (który sam będzie powracać do pozycji OFF), żeby szło również włączać halogeny bez pilota.
  • OptexOptex
  • Moderator sekcji Technicznej
    pawel4891 napisał:
    Nie chciałem instalować detektora ruchu, ponieważ często tam przebiegają koty i niepotrzebnie by się włączał.

Bzdura.
  • Użytkownik obserwowany
    Na czujniku ruchu ustawiasz czułość, kąt widzenia i wszystko inne. Żadne koty by Ci światła nie włączały :D
  • Poziom 9  
    Dobra pomińmy fakt czujnika, bez względu na to, dlaczego go nie chce. Możecie odpowiedzieć na moje pytanie, a nie poruszać temat, który mnie nie interesuje?
    Skoro w pierwszym wątku piszesz, że przyjmiesz wszystkie rady to bądź konsekwentny i nie pouczaj tych którzy chcą Ci pomóc.[kkas12]\

Ok, to przyjąłem radę, ale chciałbym to zrobić w sposób, który napisałem.
    Lecz nie wiem czy te elementy są dobrze dobrane. Może są np. bardziej nadające się w tej sytuacji sterowniki bezprzewodowe itd.
    Przede wszystkim nie wiem jak to dokładnie połączyć.
  • Moderator sekcji Technicznej
    pawel4891 napisał:

Przede wszystkim nie wiem jak to dokładnie połączyć.

To nie łącz. Praca z napięciem 230V nie jest bezpieczna dla laików.
  • Poziom 9  
    Aż takim laikiem nie jestem. Ok 7 lat temu kończyłem technikum elektryczne. Po prostu dawno nie miałem z takimi rzeczami do czynienia i chce się poradzić.
  • Poziom 37  
    Zamiast automatu schodowego wolał bym zastosować przekaźnik bistabilny z układem czasowym klikasz zapala się światło, klikasz gaśnie, zapomnisz zgaśnie samo po upływie ustalonego czasu ( od 1min do 15 min jak pamiętam ) jak potrzeba na długo to się wciska przycisk na dwie sek. i światło świeci tak długo jak sam go nie zgasisz. Sterownik to BIS-403.
    Nie wiem tylko jak by to wpasować do układu sterowania z pilota. Odbiornik pilota będzie załączał przekaźnik na tak długo jak się go nie wyłączy z pilota i tu będzie problem.
  • Użytkownik obserwowany
    Z pilotem może być problem. Kiedyś widziałem zestaw do samodzilnego montażu ,,Odbiornik podczerwieni+ pilot"" czy jakoś tak. W takim odbiorniku dajesz przekaźnik monostabilny, jakiś przetwornik i jak naciśniesz pilot to idzie sygnał na monostabilny, ten podaje do automatu schodowego np ASO-220 i świeci :D Wygląda to jakoś tak;

Oświetlenie wjazdu pod wiatę
  • Poziom 9  
    Znalazłem ciekawe sterowanie. Z powodu tego, że znajduje się na allegro wkleję dane jakie ma to sterowanie.

Tryb chwilowego załączenia przekaźnika podczas trzymania przycisku na pilocie (monostabilny)
    Tryb stałego załączenia przekaźnika podczas trzymania przycisku na pilocie (bistabilny)

Kod zmienny
    Piloty uczące

Parametry techniczne:
    1. Napięcie zasilania: 12V DC
    2. Maksymalny prąd: 36mA
    3. Prąd przy pracy statycznej: 8mA
    4. Częstotliwość nośna: 433.92MHz
    5. Temperatura pracy: -20C ~ 60C
    6. Wymiary: 57.4mm * 40.6mm * 17.1mm
    7. Maksymalne obciążenie: 10A
    8. Czułość odbiornika: <-100dBm (superheterodyna)
    9. Przekaźniki: NC , NO (oba wyjścia wyprowadzone)

Chyba powinien się nadać.
  • Poziom 9  
    Sprzedawca już mi odpisał, że:
    Nie ma czasu podtrzymania - monostabilny od razu puszcza (około 0.5s), a bistabilny trzyma na stałe.
    Jedynie w monostabilnym można przelutowywać kondensator i w ten sposób regulować podtrzymanie.

Więc to rozwiązanie raczej odpada.
  • Poziom 9  
    Jeśli nie jesteś jeszcze zdecydowany co do oprawy i wyłączników zajrzyj
    tutaj: Link, zdaje się, że mają szerszą ofertę.
  • Poziom 9  
    Jeżeli bym zastosował takie sterowanie jak napisałem dwa posty wyżej i do tego podłączył automat schodowy. To ze sterowania szedł by sygnał przez 0,5s i włączył wtedy automat schodowy, a on by podtrzymywał napięcie na halogenie przez taki czas jaki jest na nim ustawiony.
    Dobrze rozumiem?
    Jeżeli dobrze to jak to trzeba podłączyć?
  • Poziom 9  
    Jeżeli ktoś zna odpowiedź na moje pytanie, to byłbym wdzięczny za pomoc.
    Czekam na poradę, bo nie wiem czy zamawiać elementy.
  • Poziom 16  
    Witam. Czy rozwiązaniem problemu nie byłby automat schodowy i do tego np. sterowanie zamka centralnego od auta?
  • Poziom 9  
    Ciekawa koncepcja.
    W sumie już mam wszystkie elementy potrzebne do instalacji.
    Czekam, aż nieco wzrośnie temperatura na dworze, bo teraz tam zamarznę.
    Jak już wszystko zmontuję to napiszę jak to zrobiłem i przedstawię schemat.
    Będzie to dosyć ciekawe rozwiązanie.

Pozdrawiam wszystkich, którzy starali się pomoc.
  • Poziom 9  
    Udało mi się zakończyć to oświetlenie.

Wymyśliłem dwa schematy podłączenia i najpierw zrobiłem nr 1, ale później zmieniałem na rozwiązanie nr 2 (na tym pozostałem).

Zastosowałem następujące elementy:
    - AUTOMAT SCHODOWY ASH-01 HERMETYCZNY ZAMEL EXTA
    - BEZPRZEWODOWE STEROWANIE OŚWIETLENIEM RZB05 ZAMEL
    Przewodów, włączników, lampy nie opisuję, bo to bez różnicy.

W rozwiązaniu nr 1 ustawiłem na sterowniku tryb czasowy.
    W rozwiązaniu nr 2 ustawiłem na sterowniku tryb monostabilny.

Oświetlenie wjazdu pod wiatę Oświetlenie wjazdu pod wiatę

Co o tym myślicie (patrząc, że to robił amator) ? :)

Pozdrawiam