Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora

24 Sty 2012 00:08 8663 33
 • Poziom 11  
  Witam!
  Jestem w trakcie składania kitu avt -823 generatora funkcyjnego opartego na icl8038. Podczas pierwszego uruchomienia niezbędne jest ustawienie częstotliwości pracy generatora, która powinna wynośić dokładnie 32768Hz. Jako, że nie posiadam w domu częstościomierza, gdyż zaczynam dopiero przygodę z elektronika już na starcie jetem w kropce.

  Przeglądając oferty np. AVT znalazłem wiele przystawek do PC, którę umożliwiają pomiar częstotliwości. Czy najtańszy układ typi avt-2764 da radę zmierzyć tą częstotliwość? W dokumentacji jest napisane, że max pomiar to 10kHz, choć wartość ta zależna jest od wydajności komputera.
  Czym najtaniej zmierzyć tą częstotliwość? A może jakaś przystawka do woltomierza?Byłbym wdzięczny za wszelkie uwagi i spostrzeżenia, pozdrawiam serdecznie!
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 38  
  A może byś zamieścił schemat i ewent. krótki opis dotyczący tego strojenia ?
  Bo jak znam ICL8038 (bardzo kiepski generator z tego wychodzi, swoja drogą, zniekształcenia tam są potworne na szczytach trójkąta, a na sinusie to już szkoda mówić) to sam generator nie ma zegara 32768Hz, który jak się domyślam jest tylko potrzebny w odczycie częstotliwości. A jeśli tak - to przecież nie jest to strojenie konieczne, bo nawet mocno odstrojony zegar częstościomierza (stabilizowany kwarcem zegarkowym) ma odchyłki nie większe niż 100Hz, co dałoby dokładność odczytu częstotliwości ok. 0,3%. Potrzebujesz większą dokładność nastaw generatora mieć? - a po co, skoro on będzie sam bardziej "pływał" z powodu zmian temperatury na przykład.
  Mówiąc inaczej - jeśli z tym zegarem jest tak jak piszę - zmontuj i odpal, dokładność odczytu częstotliwości będzie i tak większa niż twoje potrzeby/możliwości ICL8038.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Częstościomierze bywają na znanym portalu aukcyjnym po 100-200 zł - profesjonalne. Szkoda się bawić w często niedziałająca kity AVT o kiepskich parametrach.
 • Poziom 11  
  Witam!
  Schemat jak i opis jest w pdfie: ep.com.pl/files/5894.pdf
  Nie wrzucam na forum , bo to dość rozbudowany schemat...
  A odnośnien regulacji:
  "Pierwsza czynnością regulacyjną, jakiej będziemy musieli dokonać, będzie wtedy ustawienie częstotliwości pracy generatora z IC2(4060), która powinna dokładnie wynosić 32768Hz. Regulacji dokonujemy za pomocą kondesatora strojeniowego C7, mierząc częstotliwość na nóżce 9 układu 4060"
  Tak to wygląda w opisie...
  Czyli bez tej regulacji się obejdzie?
 • Poziom 38  
  Wg mnie - tak. Ustaw ten trymer w połowie regulacji i to powinno wystarczyć.
  Gorzej, bo pewnie nie masz oscyloskopu - a regulacja wypełnienia i sinusa jest potrzebna.
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 11  
  No właśnie również nie mam oscyloskopu, choć nie powinno byc problemu z dostępem do niego. Słyszałem też, że można użyć karty dźwiekowej jako oscyloskopu programowego. W sumie pasmo podobne, więc może dało by radę...
 • Poziom 37  
  katze750 napisał:
  Podczas pierwszego uruchomienia niezbędne jest ustawienie częstotliwości pracy generatora, która powinna wynośić dokładnie 32768Hz. Jako, że nie posiadam w domu częstościomierza, gdyż zaczynam dopiero przygodę z elektronika już na starcie jetem w kropce.


  Jeżeli masz ten kit uruchomić i ma pracować poprawnie, to niestety powinieneś skorzystać z licznika fabrycznego lub też innego, sprawdzonego.
  Wszystkie inne "ćwierćśrodki" nie przyniosą pożądanych efektów.

  Dobrym, wzorcowym źródłem może być zegarek elektroniczny- oczywiście poprawnie działający, i posiadający taki sam kwarc. Trzeba tylko dobudować mieszacz dudnieniowy, na wejście podać sygnał z zegarka oraz sygnał z układu sprawdzanego. Na wyjściu słuchawki. Tą metodą jestes w stanie sprawdzić i ustawić z dokładnością 30÷50Hz. Jak na amatorskie możliwości jest to super dokładność.
 • Poziom 38  
  Kwarc "zegarkowy" to tani i popularny wyrób, niezbyt wysokiej stabilności, ale stosowany w różnego rodzaju zegarach do powszechnego użytku, najczęściej bez żadnej regulacji - a działa poprawnie.
  W miarę poprawna praca zegarka (naręcznego czy ściennego) to błąd rzędu 2min/m-c (kiepska dokładność) - czyli 120 sek/m-c co oznacza 4sek/dobę. Ponieważ doba ma 86400 sek oznacza to dokładność 1/20000, czyli 5x10(-5).
  I to w różnych warunkach - np. przy zmianach temperatury.
  Ta zadziwiająca stabilność wynika ze sposobu wykonania/cięcia tych rezonatorów.
  Kilka słów o "przeciąganiu kwarców" - to się stosuje, właśnie za pomocą zewn. kondensatorów i stara zasada mówi "ile MHz tyle kHz", co oznacza, że można odstroić kwarc o ok. 0,1% jego częstotliwości.
  Dla 32768Hz oznacza to odstrojenie o ok. 30Hz, może 50Hz. Przy próbie większego przeciągnięcia (zastosowaniu większego kondensatora) - generator zerwie drgania.
  Tak więc dostrojenie tego kwarcu trymerem pozwala na dokładne dostrojenie do f=32768hz, ale bez dostrajania (np po ustawieniu trymera na połowę pojemności) generator będzie pracował z f=32768± 30Hz (max odchyłka 0,1%)
  Dla zegara takie odchyłki byłyby niedopuszczalne (błąd 1,5min/dobę), ale dla tego miernika częstotliwości nie znaczą nic.
  Przecież ten generator będzie miał krótkoczasowe odchyłki swojej częstotliwości większe od tego błędu wskazań częstościomierza (0,1%)!
  Przecież dokładność nastawy częstotliwości generatora będzie dużo gorsza od błędu wskazań częstościomierza i to nawet gdyby zastosować tam potencjometr wieloobrotowy !
  Wymóg dokładnej kalibracji tego częstościomierza stosowanego do pomiaru tego generatora to tak, jakby ktoś chciał mierzyć napięcie sieci woltomierzem z sześcioma miejscami po przecinku (i adekwatną do tego dokładnością).
  Można, tylko po co?
 • Poziom 11  
  Dzięki marekzi za tak obfite wypracowanie odnośnie tematu :)
  Sprawa się wyjaśniła, bo będę miał dostęp do aparatury pomiarowej na mojej uczelni, tak więc luz...

  Układ jest zasilany napięciem +/- 10V. Na schemacie są stabilizatory 7810,7910.
  Czy trafo toroidalne 2x10V będzie odpowiednie, bo nie wiem jaki dobrać transformator.

  Regulacja częstotliwości ma się odbywać potencjometrem obrotowym 10k A. Czytałem jednak, że regulacja takim potencjometrem jest bardzo niewygodna szczególnie w zakresie małych częstotliwości. Czy zastosowanie potencjometru wieloobrotowego znacznie poprawi komfort obsługi i dokładność ustawienia ?
  Miernik częstotliwości chciałbym również wykorzystać do pomiarów sygnałów z zewnątrz po przez przełącznik generator/miernik i dodatkowe złącze bnc, tylko pojęcia nie mam gdzie powinienem je dołączyć...
  Dzięki za wszelką pomoc
 • Poziom 38  
  Nie ma za co.
  Napięcie 2x10VAC do stabilizatorów +/- 10V to tak "na styk". Wg mnie - troszkę za mało.
  Pamiętaj, że układ ma działać przy spadku napięcia w sieci o 10%, i wtedy z takiego trafa dostaniesz 9V co po prostowniku i filtrowaniu da na biegu luzem (bez obciążenia prądem układu) ok.12V, a pod obciążeniem to będzie ok.11V albo i mniej.
  Układy z serii 78xx/79xx wymagają do poprawnej pracy napięcie na wejściu o ok. 2V wyższe od napięcia wyjściowego (to zależy od serii, wielkości napięcia stabilizowanego oraz prądu obciążenia).
  Tak więc to może ci działać OK, ale w pewnych warunkach może zawieść. Wiele tu zależy od egzemplarza trafa - ile założono "naddatku" napięcia ponad te 10V, jego "sztywności".
  Najlepiej kup 2x(11-12V ).
  Potencjometr wieloobrotowy - tak!.
  T.zw. helipot to dobra rzecz, sam mam to w generatorze, z licznikiem mechanicznym.
  Zwykłym potencjometrem to będzie katastrofa.
  Aha, myślę, że dobrze byłoby rozważyć tu przełącznik zakresów, bo w tej chwili to masz generator 100kHz strojony potencjometrem w całym jednym paśmie - nawet helipotem będzie ciężko. Czytaj opis, zwłaszcza koniec.

  Częstościomierz jako miernik zewnętrznych sygnałów - dobry pomysł; - opornik R3 odłącz od wyjścia "SQUARE" ukł. ICL (pin. 9) i tu daj przełącznik (dołączający ten opornik albo do wyjścia squre albo do gniazda BNC. Tyle, że przydałby się tu wzmacniacz wejściowy, bo ten tranzystor jest i "tępy" (Uwe=0,7V) i ma niską impedancję wejściową. "Delikatnych" sygnałów tym nie pomierzysz.
  Niezbędne jest i konieczne abyś z bazy T7 do masy wlutował wtedy dwa zespoły diod - każdy po dwie szeregowo, zespół do zespołu przeciwsobnie, np. diody 1N4148 ( i wtedy możesz D5 zastąpić zworą, a samą diodę D5 wykorzystać). Jeśli tego nie zrobisz i będziesz mierzył napięcie zmienne o odpowiednio wysokiej amplitudzie i mocy - spalisz T7.
 • Poziom 11  
  Czyli w opisie jest błąd. Jest napisane, że dodatkowe wejście należy dołączyć do bramki IC4A, a wg tego co kolega pisze, powinno być do IC14A...powoli zaczyna się wszystko sprawdzać co czytałem o kitach avt...wrr :x

  Kolego marekzi mógłbyś jeszcze napisać jak zrealizować przełącznik zakresów? Wiem, że trzeba to wykonać za pomocą kondensatorów dołączanych do wejścia TIMING C układu icl8038. Przeglądając notę 8038 nie znalazłem odpowiedzi...

  Znalazłem projekt generatora oparetego na 8038 w numerze PE 12/99

  Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora

  Rozumiem, że zmiana zakresów polega na łączeniu poprzez kondensatory zasilania ujemnego z wejściem TIMING C. Tylko jakie dobrać wartości kondensatorów na poszczegolne zakresy? Układ którego schemat podałem wyżej jest zasilany napięciem +/- 5V i osiąga zakres 0,1Hz - 100KHz.
 • Poziom 38  
  Tak, tam jest błąd, "uciekła im "1", bo przecież IC4 to dekoder BCD, a sygnał prostokątny do pomiaru fwy jest pobierany z wyjścia ICL "square out" i doprowadzany poprzez T7 do IC14A.
  Zauważ, że częstościomierz nie mierzy wprost fwy tego sygnału, który ustawiasz na wyjściu przyrządu (sinus, trójkat czy prostokąt), ale cały czas mierzy tylko fwy prostokąta. Co na jedno wychodzi.
  Jeśli już robisz ten generator, to oprócz helipot-a, wyprowadzonego na zewnątrz wejścia częstościomierza, przełącznika zakresów warto jeszcze zastąpić PR1 zwykłym potencjometrem - będziesz miał regulację wypełnienia, co pozwoli zmieniać np. przebieg trójkątny na piłokształtny - czytaj tu: http://www.intersil.com/data/fn/fn2864.pdf , str.5.
  Podany tam wzór na fwy=0,33/RC pozwala ci oszacować potrzebne pojemności kondensatorów dla poszczególnych zakresów. Zwróć uwagę, że wszystkie te dane obowiązują dla regulacji wypełnienia wg FIGURE 3A (który jest zalecany - jak piszą, daje lepsze rezultaty, ale jest bardziej kłopotliwy). Dla sposobu z FIGURE3B ( i ze schematu twojego generatora) ten wzór może nieco odbiegać od rzeczywistości - ale dobierzesz pojemności kondensatorów zakresów, i jest on łatwiejszy.
  Sposób regulacji fwy za pomocą FM (wejście 8 ICL) taki jak w twoim generatorze pokazano na FIGURE10.
  Zastępując PR1 zwykłym potencjometrem będziesz miał możliwość regulacji wypełnienia (2-98%) i nawet zmiany w ten sposób trójkata w piłę, ale pamiętaj, że wtedy nigdy nie będziesz wiedział jakie masz wypełnienie, czy sinus trójkąt jest symetryczny - a to czasem może być ważne.
  Dlatego decydując się na potencjometr w miejsce PR1 trzeba to zrobić tak: zostawić PR1 wraz z R17 i R18, a dodatkowym przełącznikiem odłączać PR1 a dołączać zewnętrzny potencjometr. To pozwoli na pracę w trybie symetrycznego przebiegu (dołączony PR1 - wyregulowana symetria), albo w trybie płynnej regulacji wypełnienia (dołączony potencjometr).
  ICL zapewnia uzyskanie zakresu przestrajania 1000:1, a wiec uzyskanie np. 20Hz-20kHz.
  Jeśli mogę radzić, to jeśli zdecydujesz się na przełącznik zakresów - zmniejsz to przestrajanie (za pomocą R12) do np. 11:1 (10Hz-110Hz, 100Hz - 1,1kHz...) co umożliwi precyzyjną regulację napięcia na wejściu 8 i tym samym precyzyjną regulację fwy. Widziałem też chyba konstrukcje, gdzie przełącznik zakresów dawał zakresy j.w. (10-110, 100-1,1k, ...) oraz jeden pełny zakres audio 20Hz - 20kHz.
  Jako kondensatory przełączanych zakresów zalecam MKC (poliwęglanowe, trudno dostępne), KSF (stare PRL-owskie "styrofleksy"), polipropylenowe (KMP, KFMP) już są nieco gorsze. Niestety MKT i MKS mają dużo gorze parametry (stabilność pojemności, prądy upływu).
  Wartości kondensatorów dla poszczególnych zakresów - kieruj się np. tym drugim schematem, dobierz je doświadczalnie, łącząc równolegle aby uzyskać pokrycie danego zakresu.
  Jeśli chcesz więcej zakresów, to dla małych częstotliwości musisz użyć elektrolitów - to powinny być elektrolity, ale o jak najmniejszym prądzie upływu ( a więc tantalowe - wskazane są tu kondensatory na jak najwyższe napięcie (przynajmniej 25V).
  Wg moich doświadczeń tantale mają niestety różne prądy upływu (to decyduje o stabilności częstotliwości) - zdarzają się o doskonale małym prądzie (mówię o pojemnościach 1-220mikroF), bywają takie, które są pod tym względem podobne do zwykłych aluminiowych.
  Najmniejsze prądy upływu miałem w elektrolitach prod. RU - niobowo-półprzewodnikowe (seria K53-21).
 • Poziom 11  
  Obecnie mam problem ze zdobyciem peerka 5Mohm, będę musiał zamówić przez sieć...
  Nie mogę nigdzie znaleźć jak dobrać ten R12(w projekcie avt 20k) i czy on wpływa na całe pasmo czy tylko poszczególne zakresy. Ten kit ustawiony jest pod zakres 20-20 000Hz. Jeśli dobiorę kondensatory wg powyższego wzoru zakres generatora mi sie zmieni? Nie mogę tego pojąć, gdyż na schemacie jest tylko kondensator 4,7nF co daje w przeliczeniu 0,33/((4700*(4,7*10^-9))) ~ 15000Hz. Czyli jest to max zakres, czy środkowy? Myślałem o zakresach np. 1,10,100,1000,10000,100000Hz ale nie wiem czy dam rade na tyle zmodyfikować ten układ. Jestem w trakcie zamawiania części w necie, by go w końcu odpalić. Jeśli chodzi o przełącznik, który będzie przełączał potencjometr wypełnienia, to powinien on odłączać wszystkie 3styki peerka, na rzecz potencjometru na panelu przednim dobrze mówię?
 • Poziom 38  
  R12 ustawia zakres napięcia (dzielnik napięcia wraz z P1 - zobacz skąd jest ten dzielnik zasilany - od "Vcc-" do pin6 czyli "V+"), które będzie regulowane przez P1. Czytaj datasheet http://www.intersil.com/data/fn/fn2864.pdf str.3 na dole, Figure5B.
  Regulując to napięcie przestrajasz w danym paśmie, którego wartość ustalasz kondensatorem (zrobisz przełącznik zakresów przełączający kondensatory - a wtedy na każdym zakresie kręcisz P1 na fmin, dobierasz kondensator na żądaną częstotliwość czyli najmniejszą na danym zakresie, sprawdzasz jaką masz fmax na danym zakresie kręcąc P1).
  Dlatego nie przejmuj się teraz zakresami - pojemności dokładnie nie wyliczysz, będziesz musiał je dobrać eksperymentalnie. Dlatego powinieneś mieć ich większą ilość, różnych pojemności od 100pF do ok. 1mikroF (to zależy, jak małe częstotliwości chcesz uzyskać).
  Ilość zakresów zależy tylko od rodzaju przełącznika, jaki zastosujesz.
  Zakres przestrajania na danym zakresie dla tych wartości R12 i P1 to ok. 1000:1 (czyli na tym kondensatorze C17=4,7nF to ok. 20-20000Hz). Chcąc uzyskać przestrajanie w zakresie 11:1 (10-110Hz, 100-1100hz... - bo zakresy powinny na siebie "zachodzić") wystarczy zwiększyć wartość R12 co zmniejszy zakres regulacji napięcia na P1 - a to zmniejszy przestrajanie.
  Zmiana symetrii sygnału (PR1) - aby uzyskać duży zakres regulacji za pomocą przełączanego potencjometru (np. trójkąt zamieniony w piłę przy asymetrii 98%) należy zwiększyć ten zakres regulacji dla potencjometru, a dla stałego 50% (regulacja na stałe za pomocą PR1) pozostawić tu niewielką, precyzyjna regulacje "pośrodku". Przełącznik powinien odłączać od pin 4 i 5 układu ICL oporniki R17 i R18 (wraz z PR1), a w miejsce tych końcówek R17 i R18 dołączać szeregowo połączone R171, potencjometr i R181. Potencjometr 10k/A, oporniki rzędu 470ohm (dobrać), być może aby uzyskać te 98% trzeba będzie 100ohm.
 • Poziom 11  
  Jeśli będe zmieniał wartość R12 jak i dołączał kondensatory do danych zakresów muszę pomyśleć o zmianie potencjometru helitrimu do zmiany częstotliwości z wartości 10kohm na jakąś większą czy równie dobrze mogę to wyrównać rezytorami?
 • Poziom 38  
  P1 zostaw 10k, doregulujesz R12.
  P1 to helipot (pot - od potencjometr).
  helitrim to precyzyjny wieloobrotowy (heli), trim od "trimer" (trymer)
 • Poziom 11  
  Masz rację, moja pomyłka :) Zabieram się do zamawiania części...Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi :)
 • Poziom 11  
  Witam!
  Kondensatory już mam, probowałem różnych kombinacji i wychodzi mniej więcej tak jak ma byc, kwestia dobrania i konfiguracji :) Tylko jak mam koniec (ok 80% całego zakresu) obrotu helipotu badź zwykłego potencjometru 10Kohm wówczas częstotliwość zaczyna maleć...nie wiem dlaczego. Tak jakby środek był mniej więcej na 80% rezystancji potencjometru, później zaczyna maleć..Być może chodzi o ten rezystor R12 , ale czekam na zestaw rezystorów by spróbować go zmienić.

  I jeszcze jedno...Jak zastosuje przełącznik 6 stopniowy typu:
  Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora

  Wówczas rozumiem, że środkowy wspólny odczep daje na zasilanie ujemne, a każdy odczep poprzez kondensator i diodę daję do nóżki 10 ICL8038, choć chyba dioda zbędna...
 • Poziom 38  
  Czytaj datasheet - tam masz dokładnie podane, jaki zakres napięcia regulowanego przez P1 ma być podawany na ICL. Nie che mi się sprawdzać, ale chyba od V+ do 2/3 V+ - i to jest ustawiane przez dzielnik jaki tworzą R12 i P1. W razie potrzeby wyreguluj te napięcia przez dobór R12 (rezystancje potencjometru i R12 też mają swoje tolerancje, być może masz R12 nie 20k a inną wartość).
  No dobra - popatrzyłem w datasheet: The potential on Pin 8 may be swept down from V+ by (1/3VSUPPLY - 2V).
  Czyli jeśli masz zasilanie +10V, -10V, to Ustr= +10V do +5,33V ( bo zakres strojenia "sweeping" dla Vsupply=20V, wynosi 1/3x20V-2V=6,67V-2V=4,67V, czyli dolne Ustr=+10V-4,67V=+5,33V.
  (f = Minimum at VSWEEP = 0, i.e., Pin 8 = V+
  "Dół" strojenia zakresu (czyli fminimum) jest dla Ustr=V+ czyli u ciebie +10V, fmax masz dla +5,33V. Ustaw napięcie +5,33V na końcu P1 tym od strony R12, dobierając R12.
  Tego przełącznika nie znam, obadaj go sobie omomierzem, rozrysuj.
  Bez żadnej diody, wspólna "szyna" przełącznika na pin8 (a nie pin10), kondensatory - każdy jedną końcówką do V- (jeślibyś stosował elektrolity - np. tantalowe - ważna polaryzacja), drugą do poszczególnych końcówek przełącznika - podobnie jak tu https://obrazki.elektroda.pl/8933709000_1327754362.jpg - tyle że tu są wykorzystane inne piny ICL (pin10)
 • Poziom 11  
  Ale od strony R12 jest napięcie ujemne a nie dodatnie....Rozumiem, że przy max skreceniu potencjometru P1.
 • Poziom 38  
  Bo Vsupply to pełne napięcie zasilania od +10V do -10V, czyli 20V
  Czytajże dokładnie co napisałem, i datasheet.
  Edit: rzeczywiście w poprzednim poście jest byk.
  Napisałem:
  Czyli jeśli masz zasilanie +10V, -10V, to Ustr= +10V do +4V (bo Vsupply=20V, więc 1/3(20V-2V)=6V, czyli dolne Ustr=+4V.
  Powinno być:
  Czyli jeśli masz zasilanie +10V, -10V, to Ustr= +10V do +5,33V ( bo zakres strojenia "sweeping" dla Vsupply=20V, wynosi 1/3x20V-2V=6,67V-2V=4,67V, czyli dolne Ustr=+10V-4,67V=+5,33V.
  "Dół" strojenia zakresu (czyli fminimum) jest dla Ustr=V+ czyli u ciebie +10V, fmax masz dla +5,33V. Ustaw napięcie +5,33V na końcu P1 tym od strony R12, dobierając R12.
  Nawet wstaw tam zamiast R12=20k "podkówkę" 10K połączoną szeregowo z opornikiem 10k i powoli regulując podkówka będziesz mógł regulować zakres napięcia przestrajania na P1 - dobierzesz sobie pożądany (i dla którego fwy nie "wariuje"), zmierz sumę oporności podkówki i tego opornika 10k, wstaw taką oporność (np. 2 dobrane oporniki połączone szeregowo albo równolegle).

  Jeśli teraz masz R12=20k, P1=10k, to z prostego rachunku wynika, że na P1 masz obecnie zakres regulacji napięcia od +10V do +3,33V - a to za niskie napięcie i dlatego przy tych 80% jak napisałeś - częstotliwość ci wariuje.
  AVT - witaj w klubie nabywców "niedorobionych" (niedziałających) kitów AVT.
 • Poziom 11  
  Trochę sie pogubiłem w tych obliczeniach....
  W datashit jest napisane, że w przypadku figure5Bn pin ósmy powinien się zawierać między 5.3 a 10 V wzgledem masy....

  Przez to wszystko nawet nie zauważyłem, że w zestawie avt zamisat stabilizatorów 10 woltowych, dali na napiecie 9 woltowe, a coś mi własnie się nie zgadzały napięcia hehe....Ale chyba już nie ma potrzeby zmieniać na 10.
  Czyli zasilanie +9V, -9V.....zakres strojenia dla Vs = 18V, wynosi 1/3x18V-2V=6V-2V=4V
  Dolne strojenie Ustr=+9V-4V=+5V
  I dla tych wartości strojenia R12=35,4k
  I wszystko wydaje się być ok :)
 • Poziom 38  
  katze750 napisał:
  Trochę sie pogubiłem w tych obliczeniach....
  W datashit jest napisane, że w przypadku figure5Bn pin ósmy powinien się zawierać między 5.3 a 10 V wzgledem masy....

  No i jak to się ładnie zgadza z moimi obliczeniami wyżej....
  nie rozumiem, dlaczego się pogubiłeś.
  katze750 napisał:

  Przez to wszystko nawet nie zauważyłem, że w zestawie avt zamisat stabilizatorów 10 woltowych, dali na napiecie 9 woltowe, a coś mi własnie się nie zgadzały napięcia hehe....Ale chyba już nie ma potrzeby zmieniać na 10.
  Czyli zasilanie +9V, -9V.....zakres strojenia dla Vs = 18V, wynosi 1/3x18V-2V=6V-2V=4V
  Dolne strojenie Ustr=+9V-4V=+5V
  I dla tych wartości strojenia R12=35,4k
  I wszystko wydaje się być ok :)


  Prawie dokładnie, z maleńką różnicą, bo mnie wychodzi (dla P1=10k), że R12=35,0k
  Rada praktyczna: takie obliczenia warto zrobić tylko po to, aby znać wartość dla wybory podkówki i szeregowo z nią połączonego opornika - do dokładnej regulacji, albo do doboru stałych 2 oporników łączonych szeregowo/równolegle (bo z szeregu E24 takiego nie znajdziesz), albo w celu zakupu takiej wartości z szeregu E48/96/192 - ale to bez sensu.
 • Poziom 11  
  Pogubiłem z tego względu, iż strojenie powinno zawierać się w przedziale 5.3V a 10V.
  U mnie jest 5V i też jest dobrze :)
  Ogólnie zbliżam się do końca montażu, wrzucam całość w obudowę i koniec. Jakbym czegoś nie wiedział, wiem gdzie pytać :)
  Dzieki za pomoc kolego marekzi.

  Czy da się ustawić dolną wartość danego zakresu? Bo jakiej wartości kondensatora bym nie użył, to f zawsze reguluje od zera helipotem. A chciałbym np. od 1kHz do 10kHz. Da się tak?

  Mam teraz inny problem...
  Nie mogę dobrać żadnej obudowy, w którą bym wcisnał przełącznik obrotowy służacy do zmiany zakresów a jeśli przełącznik się mieści to obudowa jest ogromna :|

  Znalazłem na elektrodzie kilka projektów elektronicznego isostatu zależnego i to jest to, czego potrzebuje! Każdy zakres załączany za pomocą przycisku monostabilnego:) Niestety na cyfrówce średnio czai baze....A poza tym, nie wiem czy to nie wpłynie na zmianę zakresu bo taki układ też posiada jakąś pojemność, no chyba żeby zastosować małe przekaźniki.
  Znalazłem kity Nowy elektronik http://www.cyfronika.com.pl/kitynepdf/212-K.pdf oraz avt 1518 ale cos trudno są dostępne.
  Jeśli zastosuje powyższe układy na przekaźnikach to chyba nie wpłynie na zakresy?
  Szukałem najprostszego w budowie i przy minimum ilości elementów.
  Ten chyba byłby najlepszy
  Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora

  Dwa takie i mam pięć zakresów, z sygnalizacją aktualnie używanego. Tylko nie wiem czy przekaźników nie mógłbym czym zastąpić, chociaż to sterowanie + wiec raczej nie. Jeśli bym zastosował to rozwiązanie muszę stosować dodatkowe trafo? Bo to co mam (2x12V, 2x0.09A) chyba nie wydoła, muszę sprawdzić w notach aplikacyjnych...
 • Poziom 11  
  To da się ustawić minimalną wartość częstotliwości na danym zakresie??
 • Poziom 38  
  Edytowałeś ostatni post - a tego to ja nie widzę w "nowych". Należało wysłać PW.
  Pisałem Ci wcześniej, że na każdym zakresie musisz ustawiać częstotliwość dolną za pomocą dobieranych kondensatorów - że musisz mieć ich trochę "pod ręką" - różne wartości od kilkudziesięciu pF aż do - ? to zależy jak nisko z częstotliwością chcesz zejść (najniższy zakres).
  Przecież to oczywiste jest - f zależy od napięcia zadawanego za pomocą P1 - wartości napięć identyczne dla każdego zakresu i pojemności na danym zakresie.
  Gdybyś jeszcze miał pojemności na każdy zakres dokładnie obliczone, zakupione te wartości w wykonaniu o wysokiej dokładności ( tolerancja 1%, albo lepiej 0,5%) to otrzymałbyś podobne, zbliżone do zakładanych fmin. na każdym zakresie - czyli owe 100Hz, 1kHz, 10kHz, ...
  Rozumiesz w czym rzecz?
  Największy uchyb fmin. jest spowodowany odchyłkami rzeczywistych pojemności od nominalnych kondensatorów. Jakie masz/ - 10%, 5%?
  Pomysł isostatu elektronicznego w tym generatorze to trochę bez sensu, bo to przerost formy nad treścia, a przede wszystkim to potrzeby by był taki, który na wyjściu ma kontaktrony albo przekaźniki. A z tego co pamiętam - te elektroniczne isostaty to maja wyjścia w postaci optotriaków, kluczy analogowych itp. To się nie nadaje.
  Poszukaj dobrej obudowy - ja zawsze robiłem - projekt, blacha, giętarka albo młotek+deska+imadło, itd.
  Zamiast przekaźników można użyć kontaktronów, np. http://pl.farnell.com/meder/ms12-1a87-75l/przekaznik-kontaktron-microsil/dp/1079464
  http://www.pickeringrelay.com/sil.html
  https://www1.elfa.se/data1/wwwroot/assets/datasheets/smMEDER-MS_data_e.pdf
  http://www.cotorelay.com/design_relay/index.php
  W PL da sie to kupić, są też gorszych marek, no-name i tańsze.
  Ale i kontaktrony trzeba czymś włączać, poza tym musisz je posadzić na jakiejś płytce dorabianej i wlutowanej w główna płytkę na kołkach? - a z niej przewodu sterujące do przełączników? - bez sensu. Lepiej użyć zespołu np.5 Isostatów oryginalnych na kawałku płytki, albo przełącznika obrotowego który masz.
  Aha, niezależnie jakie rozwiązanie wybierzesz wskazane by było, aby na najwyższym zakresie (ponad 100kHz) połączenia między kondenatorem a ICL były minimalne - jak najkrótsze, najlepiej nie przewodem a krótka ścieżka na płytce. Co nie znaczy, że z przewodem nie będzie działać.
  Wychodzi brak projektu - przemyślanego, uzwględniającego to co chcesz - przeróbki w trakcie roboty to hmm...
  A z trafem - nie rozumiem - chodzi Ci o pobór mocy dodatkowy do elektronicznego isostatu? - sprawdź jaki ma, zrób bilans mocy.
 • Poziom 11  
  Trochę się rozpędziłem z tym isostatem, racja :)

  Generator jest już w obudowie, jutro będę podłączał pod oscyloskop na uczelni.

  Przełącznik zakresów zrealizowałem na zwykłym przełączniku....

  Sam generator i częstosciomierz działa chyba prawidłowo, podłaczałem wyjście pod miernik f w Unicie 890g i różnica była na poziomie +/- 2 Hz.

  Natomiast pod wejście częstościomierza podłączałem miernik 830d z funkcją generatora (50Hz) i na wyświetlaczu była wartość ok. 200Hz. Tak jak pisał kolega marekzi, ten częstościomierz nie nadaje się do pomiaru małych częstotliwości i chyba stąd te 200 zamiast 50.
  To, że częstotliwość tak "pływa" tzn. raz 180, 195,230 ...To rozumiem chyba kwestia jakości kondensatorów.
  Może po regulacji będzie poprawa.
 • Poziom 38  
  katze750 napisał:

  Natomiast pod wejście częstościomierza podłączałem miernik 830d z funkcją generatora (50Hz) i na wyświetlaczu była wartość ok. 200Hz. Tak jak pisał kolega marekzi, ten częstościomierz nie nadaje się do pomiaru małych częstotliwości i chyba stąd te 200 zamiast 50.
  To, że częstotliwość tak "pływa" tzn. raz 180, 195,230 ...To rozumiem chyba kwestia jakości kondensatorów.
  Może po regulacji będzie poprawa.


  Nie pisałem, że ten częstościomierz nie nadaje się do pomiaru małych częstotliwości, lecz że ma bardzo małą czułość wejścia, i należałoby mu dorobić choćby najprostszy wzmacniacz wejściowy.
  On powinien poprawnie mierzyć 50Hz
  Nic mi te nazwy nie mówią - co to za generator, jaki sygnał, Rwy, wielkość sygnału?
  Kondensatory nic tu do rzeczy nie mają - bo i jakie? - w częstościomierzu?
  Dorabiając wejście częstościomierza zrobiłeś tak jak pisałem wcześniej? - bo oprócz tego co pisałem tam jeszcze trzeba opornik 1-2k wlutować miedzy tym zespołem diod dodatkowych a bazą tranzystora T7.
 • Poziom 11  
  marekzi napisał:
  Kondensatory nic tu do rzeczy nie mają - bo i jakie? - w częstościomierzu?

  Chodziło mi o to, że częstotliwość generatora tak "pływa", a nie częstościomierza jako miernika sygnałów z zewnątrz.

  Ten generator jest w mierniku 830d za 15zl, unit 890 prawidłowo mierzy 50Hz.
  Wiem tylko, że to jest sygnał o wartości 50 Hz, amplitudzie kilku woltow i dużej rezystancji wewnętrznej.

  Zespół diód jest, dodatkowy rezytor 2kohm też, przy 50Hz jest kolo 200.
 • Poziom 38  
  katze750 napisał:

  Chodziło mi o to, że częstotliwość generatora tak "pływa", a nie częstościomierza jako miernika sygnałów z zewnątrz.


  Nie, fwy Twego generatora nie może tak pływać.
  Ten problem złego odczytu z tamtego "generatora" upatrywałbym w jego cenie - to jakaś lipa. prawdopodobnie ma zbyt mały sygnał/za dużą rezystancję wewn. aby wysterować ten stopień wejściowy w Twoim częstościomierzu - pisałem Ci że jest "tępy".
  Jeśli wszystko dobrze podłączyłeś tam na wejściu to dla sprawdzenia śmiało możesz podać na wejście owego częstościomierza kilka V zmiennego z jakiegoś trafa.
 • Poziom 11  
  Wyniki pomiarów oscyloskopem:
  Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora
  Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora
  Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora

  Dolna połówka sinusa powina być taka ostra? O "igiełkach" na sinusie czytałem, że komuś się pojawiały na tym kicie...

  Znowu na schemacie błąd, źle oznaczone diody LED kształtów..ehh
  Cholera coś mi miernik zaczał wariować, pokazuje co mu się podoba, samą jedynkę albo nic nie pokazuje...