Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora

katze750 24 Jan 2012 00:08 9227 33
Relpol
 • #1
  katze750
  Level 11  
  Witam!
  Jestem w trakcie składania kitu avt -823 generatora funkcyjnego opartego na icl8038. Podczas pierwszego uruchomienia niezbędne jest ustawienie częstotliwości pracy generatora, która powinna wynośić dokładnie 32768Hz. Jako, że nie posiadam w domu częstościomierza, gdyż zaczynam dopiero przygodę z elektronika już na starcie jetem w kropce.

  Przeglądając oferty np. AVT znalazłem wiele przystawek do PC, którę umożliwiają pomiar częstotliwości. Czy najtańszy układ typi avt-2764 da radę zmierzyć tą częstotliwość? W dokumentacji jest napisane, że max pomiar to 10kHz, choć wartość ta zależna jest od wydajności komputera.
  Czym najtaniej zmierzyć tą częstotliwość? A może jakaś przystawka do woltomierza?Byłbym wdzięczny za wszelkie uwagi i spostrzeżenia, pozdrawiam serdecznie!
 • Relpol
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  katze750
  Level 11  
  Witam!
  Schemat jak i opis jest w pdfie: ep.com.pl/files/5894.pdf
  Nie wrzucam na forum , bo to dość rozbudowany schemat...
  A odnośnien regulacji:
  "Pierwsza czynnością regulacyjną, jakiej będziemy musieli dokonać, będzie wtedy ustawienie częstotliwości pracy generatora z IC2(4060), która powinna dokładnie wynosić 32768Hz. Regulacji dokonujemy za pomocą kondesatora strojeniowego C7, mierząc częstotliwość na nóżce 9 układu 4060"
  Tak to wygląda w opisie...
  Czyli bez tej regulacji się obejdzie?
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  katze750
  Level 11  
  No właśnie również nie mam oscyloskopu, choć nie powinno byc problemu z dostępem do niego. Słyszałem też, że można użyć karty dźwiekowej jako oscyloskopu programowego. W sumie pasmo podobne, więc może dało by radę...
 • #6
  serwis
  Level 37  
  katze750 wrote:
  Podczas pierwszego uruchomienia niezbędne jest ustawienie częstotliwości pracy generatora, która powinna wynośić dokładnie 32768Hz. Jako, że nie posiadam w domu częstościomierza, gdyż zaczynam dopiero przygodę z elektronika już na starcie jetem w kropce.


  Jeżeli masz ten kit uruchomić i ma pracować poprawnie, to niestety powinieneś skorzystać z licznika fabrycznego lub też innego, sprawdzonego.
  Wszystkie inne "ćwierćśrodki" nie przyniosą pożądanych efektów.

  Dobrym, wzorcowym źródłem może być zegarek elektroniczny- oczywiście poprawnie działający, i posiadający taki sam kwarc. Trzeba tylko dobudować mieszacz dudnieniowy, na wejście podać sygnał z zegarka oraz sygnał z układu sprawdzanego. Na wyjściu słuchawki. Tą metodą jestes w stanie sprawdzić i ustawić z dokładnością 30÷50Hz. Jak na amatorskie możliwości jest to super dokładność.
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • Relpol
 • #8
  katze750
  Level 11  
  Dzięki marekzi za tak obfite wypracowanie odnośnie tematu :)
  Sprawa się wyjaśniła, bo będę miał dostęp do aparatury pomiarowej na mojej uczelni, tak więc luz...

  Układ jest zasilany napięciem +/- 10V. Na schemacie są stabilizatory 7810,7910.
  Czy trafo toroidalne 2x10V będzie odpowiednie, bo nie wiem jaki dobrać transformator.

  Regulacja częstotliwości ma się odbywać potencjometrem obrotowym 10k A. Czytałem jednak, że regulacja takim potencjometrem jest bardzo niewygodna szczególnie w zakresie małych częstotliwości. Czy zastosowanie potencjometru wieloobrotowego znacznie poprawi komfort obsługi i dokładność ustawienia ?
  Miernik częstotliwości chciałbym również wykorzystać do pomiarów sygnałów z zewnątrz po przez przełącznik generator/miernik i dodatkowe złącze bnc, tylko pojęcia nie mam gdzie powinienem je dołączyć...
  Dzięki za wszelką pomoc
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  katze750
  Level 11  
  Czyli w opisie jest błąd. Jest napisane, że dodatkowe wejście należy dołączyć do bramki IC4A, a wg tego co kolega pisze, powinno być do IC14A...powoli zaczyna się wszystko sprawdzać co czytałem o kitach avt...wrr :x

  Kolego marekzi mógłbyś jeszcze napisać jak zrealizować przełącznik zakresów? Wiem, że trzeba to wykonać za pomocą kondensatorów dołączanych do wejścia TIMING C układu icl8038. Przeglądając notę 8038 nie znalazłem odpowiedzi...

  Znalazłem projekt generatora oparetego na 8038 w numerze PE 12/99

  Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora

  Rozumiem, że zmiana zakresów polega na łączeniu poprzez kondensatory zasilania ujemnego z wejściem TIMING C. Tylko jakie dobrać wartości kondensatorów na poszczegolne zakresy? Układ którego schemat podałem wyżej jest zasilany napięciem +/- 5V i osiąga zakres 0,1Hz - 100KHz.
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  katze750
  Level 11  
  Obecnie mam problem ze zdobyciem peerka 5Mohm, będę musiał zamówić przez sieć...
  Nie mogę nigdzie znaleźć jak dobrać ten R12(w projekcie avt 20k) i czy on wpływa na całe pasmo czy tylko poszczególne zakresy. Ten kit ustawiony jest pod zakres 20-20 000Hz. Jeśli dobiorę kondensatory wg powyższego wzoru zakres generatora mi sie zmieni? Nie mogę tego pojąć, gdyż na schemacie jest tylko kondensator 4,7nF co daje w przeliczeniu 0,33/((4700*(4,7*10^-9))) ~ 15000Hz. Czyli jest to max zakres, czy środkowy? Myślałem o zakresach np. 1,10,100,1000,10000,100000Hz ale nie wiem czy dam rade na tyle zmodyfikować ten układ. Jestem w trakcie zamawiania części w necie, by go w końcu odpalić. Jeśli chodzi o przełącznik, który będzie przełączał potencjometr wypełnienia, to powinien on odłączać wszystkie 3styki peerka, na rzecz potencjometru na panelu przednim dobrze mówię?
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  katze750
  Level 11  
  Jeśli będe zmieniał wartość R12 jak i dołączał kondensatory do danych zakresów muszę pomyśleć o zmianie potencjometru helitrimu do zmiany częstotliwości z wartości 10kohm na jakąś większą czy równie dobrze mogę to wyrównać rezytorami?
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  katze750
  Level 11  
  Masz rację, moja pomyłka :) Zabieram się do zamawiania części...Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi :)
 • #17
  katze750
  Level 11  
  Witam!
  Kondensatory już mam, probowałem różnych kombinacji i wychodzi mniej więcej tak jak ma byc, kwestia dobrania i konfiguracji :) Tylko jak mam koniec (ok 80% całego zakresu) obrotu helipotu badź zwykłego potencjometru 10Kohm wówczas częstotliwość zaczyna maleć...nie wiem dlaczego. Tak jakby środek był mniej więcej na 80% rezystancji potencjometru, później zaczyna maleć..Być może chodzi o ten rezystor R12 , ale czekam na zestaw rezystorów by spróbować go zmienić.

  I jeszcze jedno...Jak zastosuje przełącznik 6 stopniowy typu:
  Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora

  Wówczas rozumiem, że środkowy wspólny odczep daje na zasilanie ujemne, a każdy odczep poprzez kondensator i diodę daję do nóżki 10 ICL8038, choć chyba dioda zbędna...
 • #18
  User removed account
  Level 1  
 • #19
  katze750
  Level 11  
  Ale od strony R12 jest napięcie ujemne a nie dodatnie....Rozumiem, że przy max skreceniu potencjometru P1.
 • #20
  User removed account
  Level 1  
 • #21
  katze750
  Level 11  
  Trochę sie pogubiłem w tych obliczeniach....
  W datashit jest napisane, że w przypadku figure5Bn pin ósmy powinien się zawierać między 5.3 a 10 V wzgledem masy....

  Przez to wszystko nawet nie zauważyłem, że w zestawie avt zamisat stabilizatorów 10 woltowych, dali na napiecie 9 woltowe, a coś mi własnie się nie zgadzały napięcia hehe....Ale chyba już nie ma potrzeby zmieniać na 10.
  Czyli zasilanie +9V, -9V.....zakres strojenia dla Vs = 18V, wynosi 1/3x18V-2V=6V-2V=4V
  Dolne strojenie Ustr=+9V-4V=+5V
  I dla tych wartości strojenia R12=35,4k
  I wszystko wydaje się być ok :)
 • #22
  User removed account
  Level 1  
 • #23
  katze750
  Level 11  
  Pogubiłem z tego względu, iż strojenie powinno zawierać się w przedziale 5.3V a 10V.
  U mnie jest 5V i też jest dobrze :)
  Ogólnie zbliżam się do końca montażu, wrzucam całość w obudowę i koniec. Jakbym czegoś nie wiedział, wiem gdzie pytać :)
  Dzieki za pomoc kolego marekzi.

  Czy da się ustawić dolną wartość danego zakresu? Bo jakiej wartości kondensatora bym nie użył, to f zawsze reguluje od zera helipotem. A chciałbym np. od 1kHz do 10kHz. Da się tak?

  Mam teraz inny problem...
  Nie mogę dobrać żadnej obudowy, w którą bym wcisnał przełącznik obrotowy służacy do zmiany zakresów a jeśli przełącznik się mieści to obudowa jest ogromna :|

  Znalazłem na elektrodzie kilka projektów elektronicznego isostatu zależnego i to jest to, czego potrzebuje! Każdy zakres załączany za pomocą przycisku monostabilnego:) Niestety na cyfrówce średnio czai baze....A poza tym, nie wiem czy to nie wpłynie na zmianę zakresu bo taki układ też posiada jakąś pojemność, no chyba żeby zastosować małe przekaźniki.
  Znalazłem kity Nowy elektronik http://www.cyfronika.com.pl/kitynepdf/212-K.pdf oraz avt 1518 ale cos trudno są dostępne.
  Jeśli zastosuje powyższe układy na przekaźnikach to chyba nie wpłynie na zakresy?
  Szukałem najprostszego w budowie i przy minimum ilości elementów.
  Ten chyba byłby najlepszy
  Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora

  Dwa takie i mam pięć zakresów, z sygnalizacją aktualnie używanego. Tylko nie wiem czy przekaźników nie mógłbym czym zastąpić, chociaż to sterowanie + wiec raczej nie. Jeśli bym zastosował to rozwiązanie muszę stosować dodatkowe trafo? Bo to co mam (2x12V, 2x0.09A) chyba nie wydoła, muszę sprawdzić w notach aplikacyjnych...
 • #24
  katze750
  Level 11  
  To da się ustawić minimalną wartość częstotliwości na danym zakresie??
 • #25
  User removed account
  Level 1  
 • #26
  katze750
  Level 11  
  Trochę się rozpędziłem z tym isostatem, racja :)

  Generator jest już w obudowie, jutro będę podłączał pod oscyloskop na uczelni.

  Przełącznik zakresów zrealizowałem na zwykłym przełączniku....

  Sam generator i częstosciomierz działa chyba prawidłowo, podłaczałem wyjście pod miernik f w Unicie 890g i różnica była na poziomie +/- 2 Hz.

  Natomiast pod wejście częstościomierza podłączałem miernik 830d z funkcją generatora (50Hz) i na wyświetlaczu była wartość ok. 200Hz. Tak jak pisał kolega marekzi, ten częstościomierz nie nadaje się do pomiaru małych częstotliwości i chyba stąd te 200 zamiast 50.
  To, że częstotliwość tak "pływa" tzn. raz 180, 195,230 ...To rozumiem chyba kwestia jakości kondensatorów.
  Może po regulacji będzie poprawa.
 • #27
  User removed account
  Level 1  
 • #28
  katze750
  Level 11  
  marekzi wrote:
  Kondensatory nic tu do rzeczy nie mają - bo i jakie? - w częstościomierzu?

  Chodziło mi o to, że częstotliwość generatora tak "pływa", a nie częstościomierza jako miernika sygnałów z zewnątrz.

  Ten generator jest w mierniku 830d za 15zl, unit 890 prawidłowo mierzy 50Hz.
  Wiem tylko, że to jest sygnał o wartości 50 Hz, amplitudzie kilku woltow i dużej rezystancji wewnętrznej.

  Zespół diód jest, dodatkowy rezytor 2kohm też, przy 50Hz jest kolo 200.
 • #29
  User removed account
  Level 1  
 • #30
  katze750
  Level 11  
  Wyniki pomiarów oscyloskopem:
  Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora
  Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora
  Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora Jaki najtańszy częstościomierz - pomiar 32768Hz przy budowie generatora

  Dolna połówka sinusa powina być taka ostra? O "igiełkach" na sinusie czytałem, że komuś się pojawiały na tym kicie...

  Znowu na schemacie błąd, źle oznaczone diody LED kształtów..ehh
  Cholera coś mi miernik zaczał wariować, pokazuje co mu się podoba, samą jedynkę albo nic nie pokazuje...