Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik pieca Uran 101 - drugi wyświetlacz w innym pomieszczeniu

seba694637 24 Sty 2012 17:52 6391 17
  • #1 24 Sty 2012 17:52
    seba694637
    Poziom 16  

Witam.
    Posiadam sterownik pieca Uran M101 coś takiego:
    Ten jest M102 rożni się tym, że do M101 nie da się podłączyć czujników dodatkowych.
    Wracając do tematu chciałbym dolutować drugi ekran: Sterownik pieca Uran 101 - drugi wyświetlacz w innym pomieszczeniu
    do niego, który miałbym w domu.
    Wiem, że to trochę pracochłonne ale chciałbym sterować piecem z domu (kotłownię mam oddaloną od korytarza o ok 2,5).
    Podłączyłbym go czym takim
    Kabel ma 25pin a potrzebne jest 18. Posiadam do niego końcówki, żeby przyłączyć (ze starych płyt głównych).
    Mam takie pytanie czy stanie się coś, gdybym dolutował kable do tego wyświetlacza?
    Czy sterownik się nie spali?
    Czy zrobię to lutownicom LUTOLA 45/80W- watową?

Tak wygląda w środku:
    tu gdzie są te lutowania gęsto skupione przy sobie to znajduje się wyświetlacz 2x 9pin.

0 17
  • #2 24 Sty 2012 18:18
    Electix
    Poziom 20  

A nie będzie łatwiej przenieść samego sterownika do domu? Czy tak, czy siak kabel i tak musisz pociągnąć... Przenosząc sterownik, nie naruszysz jego konstrukcji, nie stracisz gwarancji i nie pogorszysz ryzyka awarii.

;)

0
  • #3 24 Sty 2012 18:31
    seba694637
    Poziom 16  

No nie za bardzo. Bo mi o to chodzi żeby był w dwóch miejscach.
    A gwarancja już wyszła dawno.

0
  • #4 24 Sty 2012 18:43
    Electix
    Poziom 20  

Teoretycznie jak to dobrze popodłączasz i nic nie popalisz lutując to mogłoby zadziałać. Ale...

1. Zrównoleglając segmenty wyświetlacza, zwiększasz obciążenie portów mikrokontrolera, ewentualnie tranzystorów sterujących wyświetlaczem. Jeżeli dobrane są na "styk", mogą ulec spaleniu. Po drodze zapewne są rezystory, które służą ograniczeniu prądu w poszczególnych segmentach wyświetlacza. Jak zrównoleglisz te segmenty, prąd podzieli się na oba i mogą słabo świecić.

2. Przyciski nie są aż tak ryzykowne, ale w połączeniu z długim przewodem, też mogą być przyczyną zakłóceń w pracy sterownika.

Chcąc zdublować interfejs sterownika, musiałbyś zastosować dodatkowe układy, które umożliwiłby to. Myślę że to jest w tym przypadku bez sensu.

Pozostaje więc, albo chodzić do kotłowni, albo przenieść sterownik do domu...

0
  • #5 24 Sty 2012 23:20
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 25 Sty 2012 10:52
    excray
    Poziom 39  

Kolejny pomysł typu "podgrzewanie żarników lamp laserem". Najprostsze rozwiązanie w tym wypadku to przenieść telewizor i kanapę do kotłowni i tam zrobić salon. A najbardziej sensowne to zakupić drugi sterownik, bądź sterownik z opcją dodatkowego panelu sterującego.

0
  • #7 25 Sty 2012 16:00
    seba694637
    Poziom 16  

Pisałem do gościa na allegro co ma te wyświetlacze on mi napisał ze można tak zrobić tylko ze wyświetlacz nie będzie świecił na maksa. Ale można zastosować rezystory które by wzmocniły sygnał.

O to co mi napisał:

ALLEGRO napisał:
    Witam,

o ile dobrze zrozumiałem to chodzi o dołączenie drugiego wyświetlacza oraz jakichś przycisków sterujących. Skoro tak to 18 przewodów nie wystarczy, tyle potrzeba do samego wyświetlacza, a potrzebne jeszcze jakieś do przycisków. Ale to tak przy okazji.

Co do samego wyświetlacza - podstawowa sprawa to czy pomiędzy wyświetlaczem i układem scalonym sterującym nim są jakieś rezystory. Prawdopodobnie są, jednakowe dla wszystkich segmentów, i wtedy podłączenie drugiego wyświetlacza nie grozi uszkodzeniem sterownika, natomiast, tak jak to ktoś wskazywał na forum, oba wyświetlacze będą słabiej świecić. Słabiej, ale wystarczająco czytelnie, więc w zasadzie można tak zrobić. Jeden warunek - wyświetlacze muszą mieć ten sam kolor, to się wiąże z napięciem przewodzenia różnym dla różnych kolorów. Pobór prądy wyświetlacza jest tu nieistotny, to rezystory szeregowe decydują o tym jaki prąd popłynie do _łącznie_ do wyświetlaczy, niezależnie od tego ile ich się równolegle podłączy. Drugi wyświetlacz musi być podłączany do nóżek pierwszego (za rezystorami ograniczającymi prąd), a nie do nóżek układu sterującego!

Jeśli pomiędzy układem sterującym i wyświetlaczem nie ma żadnych rezystorów to nie ryzykowałbym, może się okazać, że sterownik zostanie przeciążony. Wtedy zostaje inne rozwiązanie, ale wymagające pewnego minimum wiedzy elektronicznej - trzeba by zrobić układ separujący dodatkowy wyświetlacz. Przy każdym segmencie dodatkowego wyświetlacza musi być tranzystor separujący, który będzie dostawał sygnał sterujący z pierwszego wyświetlacza na bazę i będzie włączał dodatkowe segmenty. Wtedy dodatkowy pobór prądu z wyjść sterownika będzie znikomy, nie będzie groziło przeciążenie sterownika, oba wyświetlacze będą świeciły z pełną jasnością, mogą też mieć różne kolory. Rozwiązanie zdecydowanie lepsze od pierwszego choć nieco bardziej pracochłonne.

Mam nadzieje ze nie będzie miał mi za złe, ze wstawię to na forum.

jak już chcecie wiedzieć po co to robię...??
    Po prostu chce się trochę pobawić elektronikom.....

0
  • #8 25 Sty 2012 16:19
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 25 Sty 2012 20:23
    seba694637
    Poziom 16  

sory pomyliłem się zamiast tranzystor napisałem rezystor..
    A czy mogę zastosować miedzy każdy pin tranzystor bipolarny. Bo z tego co wyczytałem to on wzmacnia prąd!! chyba???

0
  • #10 07 Sty 2013 18:57
    cubeo
    Poziom 14  

Siemka
    jak lubisz zabawę to postaraj się o dwa układy driverów np ULN 2004. to specjalizowane układy buforowane do sterowania wyższymi napięciami i prądami posiadające w swojej obudowie 7 inwerterów połączonych w układzie Darlingtona o obciążalności 500mA i napięciu zasilania do 50V. Wystarczy podłączyć do każdego wejścia sygnał z wybranego segmentu i poprzez rezystor włączony do zasilania sterować nie jednym ale wieloma wyświetlaczami.
    miłej zabawy :)

0
  • #11 07 Sty 2013 19:18
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Taki drobiazg: każdy wyświetlacz musi mieć własne rezystory - inaczej zapewne zaświeci tylko jeden. Nie wiemy, jak ten wyświetlacz jest sterowany. Jeśli multipleksowo - wystarczy 10 przewodów, ale i tak dolutować się trzeba na płytce nie do wyświetlacza, a przed rezystorami, i to zakładając optymistycznie, że uC wyrobi prądowo. Zanim zaczniecie projektować wzmacniacze na ULN czy tranzystorach - trzeba najpierw znać konfigurację tego wyświetlacza.
    Podsumowując - gra nie warta świeczki. Może lepiej kamera i monitor? :)

0
  • #12 07 Paź 2015 10:55
    Marmar2323
    Poziom 2  

Witam . a mam pytanie tez odnosnie urana . Częsć na płytce oznaczona symbolem c23 . rozpadła się , chciałbym dokupić i wlutować . Ale zaden ze mnie elektronik więc nie mam pojęcia co kupić .

0
  • #14 15 Paź 2015 08:31
    Marmar2323
    Poziom 2  

Witam . mam . To jest ten element za niebieskim przewodem z którego zostały tylko dwie wystajace powiedzmy z brązowymi resztkami nóżki ; Sterownik pieca Uran 101 - drugi wyświetlacz w innym pomieszczeniu Sterownik pieca Uran 101 - drugi wyświetlacz w innym pomieszczeniu

Dodano po 0 [sekundy]:

Witam . mam . To jest ten element za niebieskim przewodem z którego zostały tylko dwie wystajace powiedzmy z brązowymi resztkami nóżki ; Sterownik pieca Uran 101 - drugi wyświetlacz w innym pomieszczeniu Sterownik pieca Uran 101 - drugi wyświetlacz w innym pomieszczeniu

Dodano po 1 [godziny] 55 [minuty]:

Dodam że ta część jedna stroną połączona jest ścieżką z przewodem zasilającym a drugą z cewką obok . Hmmm, chyba cewką tym czymś białym na którym jest uzwojenie z miedzianego drutu .

0
  • #16 28 Paź 2015 00:44
    pawel_konin
    Poziom 20  

Marmar2323 napisał:

Dodano po 0 [sekundy]:

Dodano po 1 [godziny] 55 [minuty]:

Dodam że ta część jedna stroną połączona jest ścieżką z przewodem zasilającym a drugą z cewką obok . Hmmm, chyba cewką tym czymś białym na którym jest uzwojenie z miedzianego drutu .

Prędzej był tam kondensator na wysokie napięcie co sugeruje symbol C, pewnie to filtr LC.

0
  Szukaj w 5mln produktów