Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MeanWell model: SP-320-15 - Brak reakcji przetwornicy...

24 Sty 2012 19:11 6394 14
  • Poziom 30  
    Witam,
    Staram się naprawić zasilacz firmy MEAN WELL model SP-320-15.

Zasilacz zbudowany jest na układzie scalonym ML4800.
    Wymienione zostały kondensatory elektrolityczne w jego okolicy oraz on sam. Dodatkowo posprawdzałem wszystkie tranzystory i wyglądają na w porządku.

Dziwne jest zjawisko, że napięcie referencyjne na 14 nóżce cały czas faluje. Gdy osiąga poziom 7.5V następuje jak by reset i napięcie zasilające układ na chwile spada o 2V po czym się podnosi do chwili aż na VRef znowu nie będzie 7.5V.

Sprawdziłem wszystkie diody i wyglądają w porządku. Nie mam już zielonego pojęcia gdzie szukać problemu, podłączyłem oscyloskop do układu scalonego i jedynie na RAMP1 jest jakiś niewielki przebieg piłokształny, na reszcie gładkie przebiegi.

Dla testu odlutowałem wszystkie tranzystory aby sprawdzić czy dalej będzie napięcie falować gdy VRef ustali się na 7.5V i niestety dalej tak jest.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Moderator
    Witam.
    Oczywiście kolega ADI-mistrzu sobie wyobraża, że każdy z nas tak na co dzień spotyka się z tym zasilaczem i te kilka słów stworzy nam obraz budowy tego zasilacza oraz wszelkich innych niuansów z tym związanych...
    ADI-mistrzu napisał:
    Zasilacz zbudowany jest na układzie ML4800.
    Wymienione zostały kondensatory elektrolityczne w jego okolicy oraz on sam.

Może choć jakie i dlaczego układ scalony ML4800 został wymieniony?
    Zatem proszę bardzo wnioskuj z tego (drażni mnie takie podejście do sprawy i zapewne nie tylko mnie) :cry: :
    Już w poprzednim swym temacie zaszpanowałeś, że używasz oscyloskopu, a jak dobrze pamiętam to zamiennik wymyśliłeś z bodaj z kosmosu (nie podając dalszych efektów). Czy zatem tym razem ma być tak samo?
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    ADI-mistrzu napisał:
    Dziwne jest zjawisko, że napięcie referencyjne na 14 nóżce cały czas faluje. Gdy osiąga poziom 7.5V następuje jak by reset i napięcie zasilające układ na chwile spada o 2V po czym się podnosi do chwili aż na VRef znowu nie będzie 7.5V.

Od napięcia zasilania zależy czy pojawi się Vref.
    - Vcc rośnie i po osiągnięciu ~ 13V - Vref jest włączane
    - gdy Vcc spadnie poniżej ~ 10V - Vref jest wyłączane

Prawdopodobnie zastąpiony ML4800 jest sprawny :D
  • Poziom 30  
    Gdybym tylko posiadał tego schemat to być z chęcią zamieścił w temacie, ale że nie posiadam... lecz spotkałem się z tym schematem blokowym ale całkiem o nim zapomniałem.

ML4800 razem z optoizolatorami był wymieniony jeszcze przez poprzednika bo skończyły mu się pomysły.
    A jakie kondensatory zostały wymienione to trochę ciężko mi napisać, bo występują tam takie których np. w datasheet niema. Później może spróbuje cześć schemat narysować, ale są to wszystkie widoczne na 1 zdjęciu poniżej.

Zasilacz tak w ogóle uszkodził się w wyniku zwarcia w instalacji sieciowej. Monterzy od chyba internetu trafili na przewód sieciowy i od tamtej chwili zasilacz milczy.

MeanWell model: SP-320-15 - Brak reakcji przetwornicy... MeanWell model: SP-320-15 - Brak reakcji przetwornicy...

TONI_2003 napisał:
    ...
    Już w poprzednim swym temacie zaszpanowałeś, że używasz oscyloskopu, a jak dobrze pamiętam to zamiennik wymyśliłeś z bodaj z kosmosu (nie podając dalszych efektów). Czy zatem tym razem ma być tak samo?

Tego nie rozumiem skąd aż taka wrogość do mnie...
    Jeśli chodzi o ten temat, to o jakie dalsze efekty chodzi? Sprawa nic dalej nie ruszyła bo szukam bardziej ścisłego odpowiednika oryginalnego tranzystora.
  • Moderator
    Zatem przy tego typu uszkodzeniu można spodziewać się dość dziwnych uszkodzeń i trudnych do zlokalizowania, ale przy dobrej znajomości języka z samego Datasheet układu scalonego można sobie wiele wyjaśnić (podane objawy). Zwłaszcza jeśli chodzi o wszystkie diody szklane (1N4148 oraz diody Zenera). Zamieszczę ten schemat jako przykładowy, a na nim wniesiesz poprawki do stanu Twojego...
    PS.
    Natomiast co do słów:
    ADI-mistrzu napisał:
    Tego nie rozumiem skąd aż taka wrogość do mnie...

Jednak to tylko irytacja stanem wielu tematów zakładanych w tym dziale, a w tym i stanu Twoich tematów. Zatem proszę sobie nie dorabiać do tego negatywnych ideologi do czegoś co nigdy w mej mentalności nie ma miejsca (innymi słowy punkt widzenia moderatora działu).

Oczywiście i aby to było jasne nie dotyczy tylko Ciebie, ale wielu, a nawet bardzo wielu innych zakładających tematy w dziale...
    Wrzuć jeszcze fotkę PCB od strony lutowania.

Podczas tego 'falowania' pojawia się coś szczątkowego na wyjściu?

Co do schemaciku to dla porządku można wywalić górny tranzystor z towarzyszami (jednotranzystorowy forward) no i coś z zasilaniem ML4800 nie tak...
  • Poziom 30  
    Jeszcze kilka szczegółów dorysowałem na schemacie, między innymi regulację napięcia (PRK dolny prawy róg). Nie mam jeszcze reszty elementów za R22 (prawa strony po środku), ale tam jest jakiś tranzystor sterujący wentylatorem.
    MeanWell model: SP-320-15 - Brak reakcji przetwornicy... MeanWell model: SP-320-15 - Brak reakcji przetwornicy...

Brak jakiegokolwiek napięcia na wyjściu nawet przez chwilę.
    Żaden z tranzystorów Q1 czy Q3 nie jest kluczowany, brak jakiegokolwiek przebiegu.
    Jedynie napięcie na Vcc pływa między 10V a 13V oraz VREF włącza się i wyłącza.
    Na bramce tyrystora od Vcc cały czas 0V.

Dodaję także zdjęcie płytki z oznaczonymi niektórymi elementami, może się przyda:
  • Moderator
    Coś mi się wydaje, że Ty kolego już nawet nie zastanawiasz się nad tym co napisałeś, a wróżek ani tłumaczy Ci u nas nie przewidziano...
    ADI-mistrzu napisał:
    między innymi regulację napięcia (PRK dolny prawy róg).
    ADI-mistrzu napisał:
    Ok, ML4800 jest zablokowany.
    No dobrze, to teraz weź jeszcze raz ten oscyloskop lub woltomierz, zasilacz podłącz do sieci przez żarówkę i zobacz wartość napięcia na nodze 15.
    Jak 0V to do sprawdzenia R31 (wg PCB)
  • Poziom 30  
    TONI_2003 napisał:
    Coś mi się wydaje, że Ty kolego już nawet nie zastanawiasz się nad tym co napisałeś, a wróżek ani tłumaczy Ci u nas nie przewidziano...
    ADI-mistrzu napisał:
    między innymi regulację napięcia (PRK dolny prawy róg).
    ADI-mistrzu napisał:

Na uprzednim schemacie zamieszczonym prze zemnie, w jego dolnym prawym rogu jest symbol rezystory podpisany PRK o wartości 1kΩ.
    Jest to w rzeczywistości potencjometr który służy regulacji napięcia wyjściowego.

Po środku schematu, nad układem ML4800 po lewej stronie od optoizolatora U1 jest symbol tyrystora. Na jego bramce jest cały czas 0V.

WojtasJD napisał:
    Ok, ML4800 jest zablokowany.
    No dobrze, to teraz weź jeszcze raz ten oscyloskop lub woltomierz, zasilacz podłącz do sieci przez żarówkę i zobacz wartość napięcia na nodze 15.
    Jak 0V to do sprawdzenia R31 (wg PCB)

Na 15 nóżce jest 2.5V czyli tyle ile powinno mniej więcej być :|
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    ADI-mistrzu napisał:
    Na podanym (skorygowanym) schemacie widzę jeden tyrystor. Nie jest podłączony do Vcc. Czy o nim piszesz?
    Jeśli tak, to 0V na jego bramce przy nie działającym zasilaczu (cyt: "Żaden z tranzystorów Q1 czy Q3 nie jest kluczowany") jest stanem normalnym. To zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem na wyjściu gdyby układ wypadł z pętli sprzężenia zwrotnego.
    Nb działało by to szybciej gdyby C26 (zamiast do emitera) byłby podłączony do kolektora U1.
  • Poziom 30  
    Zauważyłem nową rzecz, co jakiś czas tranzystory są kluczowane, ale tylko na ułamek sekundy.
    Słychać wtedy ciche pyknięcie i na wyjściu pojawia się napięcie (niskie, rzędu 2V) po czym zanika i dalej cisza. Pyknięcia nie pojawiają się co określony czas, raczej "jak mu się chce".

Nie mogę dojść dlaczego to napięcie zasilające ML4800 tak pływa. Dla testu wylutowałem go i wstawiłem w podstawkę aby można było go wyjąć w razie czego. Bez niego napięcie na nóżce Vcc ML4800 wynosi jakieś 14.8V i nie pływa.
    Eee, no właśnie o to pytałem czy pojawiają się oscylacje na wyjściach.

Przyjrzyj się tam porządnie raz na wyjście PFC_OUT a następnie PWM_OUT.

Napięcie skacze bo jest histereza i być może brak dodatkowego zasilania - czyli dokładnie jak na Twoim aktualnym schemaciku, na którym brakuje conajmniej uzwojenia resetującego rdzeń i uzwojenia aux (+ pare elementów), które zasila ML4800 jak ten wystartuje. Po osiągnięciu tych ~ 13V wzrasta pobór prądu to napięcie opada i przy ~ 10V pobór maleje, napięcie rośnie i tak w kółko.

Na kabelkach masz wyłącznik termiczny - jest zamknięty?
    Napięcia na n.3, 9: ~ 0V ?

Co do wylutowywania ML4800 - to jednak proponuje testować w układzie bo zmusić go do puszczenia oscylacji 'na zewnątrz' nie jest tak łatwo jak np. UC384x.
  • Poziom 30  
    Tak, jest wyłącznik termiczny pomiędzy R-10 a C27 i jest zamknięty.
    Na 3 oraz 9 po 0V.
    Tutaj starałem się nanieść pozostałe uzwojenia z transformatora. Na uzwojeniu wtórnym za kondensatorem 47µF jest tranzystor który najpewniej steruje wentylatorem, ponieważ dalej nie jest nigdzie podłączony. Nie narysowałem go bo mam problem z identyfikacją, jest przymocowany do przylutowanego radiatora i nie mogę go zobaczyć.