Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pascal - programowanie w pascalu

naciunia7 24 Sty 2012 19:34 3172 6
  • #1 24 Sty 2012 19:34
    naciunia7
    Poziom 2  

Wiem, ze to może głupie pytanie, ale kto pyta nie błądzi.

Jeśli napiszę jakis prosty program w pascalu i chciałabym go użyć, czy istnieje jakiś program do którego można by było wkleić zrobiony program, by ktoś mógł go otworzyć i od razu z niego skorzystać?
    Wiem, że mogę go otworzyć po prostu w pascalu, ale wtedy muszę go otwierać w wersji roboczej, potem 'run', a mi chodzi o to, żeby ktoś nie musiał patrzeć na ten kod, tylko od razu korzystać z programu.

mam nadzieję, że dobrze wytłumaczyłam o co mi chodzi.

0 6
  • #2 24 Sty 2012 19:58
    piotrek662
    Poziom 14  

Witam! Program trzeba skompilować. W zależności od środowiska z jakiego korzystasz musisz poszukać opcji Compile. Dzięki temu utworzysz plik wykonywalny (w przypadku Windowsa plik exe), co umożliwi uruchomienie programu bez konieczności uruchamiania środowiska programistycznego.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 24 Sty 2012 20:30
    naciunia7
    Poziom 2  

dobrze, ale niestety nie potrafię sama tego zrobić, jestem jeszcze dość 'zielona'.

Więc tak, napisałam program i co dalej?

0
  • #4 24 Sty 2012 20:38
    piotrek662
    Poziom 14  

Napisz z jakiego środowiska korzystasz (Turbo pascal?), ewentualnie dołącz screen.

0
  • #5 24 Sty 2012 21:03
    naciunia7
    Poziom 2  

Pascal - programowanie w pascalu tak może być?

0
  • Pomocny post
    #6 24 Sty 2012 21:34
    piotrek662
    Poziom 14  

Najpierw zapisujesz plik z kodem (F2, albo file->save), a następnie kompilujesz (F9, ew. compile->make). Plik exe pojawi się tam gdzie był zapisany plik z kodem (.pas)

0
  • #7 25 Sty 2012 10:00
    arnoldziq
    Moderator Programowanie

Skoryguję odrobinkę wypowiedź kolegi piotrek662.
    To prawda, że plik wykonywalny może, ale wcale nie musi pojawić się w katalogu w którym jest plik z kodem źródłowym.
    Wszystko zależy od ustawień katalogów docelowych. (Options->Directories).
    Pascal - programowanie w pascalu

0