Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo mocno grzejący się procesor - HP G61-410SA

Balzat 25 Sty 2012 08:31 2461 11
  • #1 25 Sty 2012 08:31
    Balzat
    Poziom 14  

Witam

Laptop ten co 3-4 miesiące trafia do mnie na czyszczenie, za każdym razem jak go rozbierałem radiator był zupełnie zapchany pyłkami, taki ładnie ubity filc jak na zdjęciu poniżej (to akurat zdjęcie innego radiatora)

Bardzo mocno grzejący się procesor - HP G61-410SA

Za każdym razem po wyczyszczeniu i zmianie past wszystko było ok.

Tym razem było podobnie rozebrałem laptopa wyczyściłem zmieniłem pastę poskładałem laptopa, od razu moją uwagę zwróciło to że po uruchomieniu systemu wentylator chodził nieprzerwanie i stopniowo przyśpieszał aż wszedł na maksymalne obroty a system zaczął "zamulać".
    Myśląc że zrobiłem coś nie tak rozebrałem laptopa i wszystko sprawdziłem, położyłem nową pastę i sprawdziłem czy radiator dobrze przylega i uruchomiłem laptopa z otwartą obudową... no i to samo.
    Gdy dotknąłem ręką radiatora przy samym procesorze to był tak gorący że aż parzył, drugi koniec radiatora ten na którym są blaszki w które dmucha wentylator był zupełnie zimny.
    Gdy komputer wystygł uruchomiłem go ponownie z tym że nie włączałem systemu tylko wszedłem do BIOS i sytuacja ta sama, wentylator wchodzi na max a radiator parzy.
    Moim zdaniem uszkodzony jest procesor że tak mocno się nagrzewa bo wątpię żeby to była wina radiatora...

procesor to Celeron T3100
    laptop HP G61-410SA
    przewodność termiczna pasty której użyłem 7,5 W/mk
    System dziś postawiony na nowo, choć to z pewnością to nie wina systemu bo bez niego się dzieje to samo ale przeinstalowałem dla świętego spokoju.

Czy ktoś z was spotkał się z taką sytuacją lub wie w czym może tkwić problem?

0 11
  • Pomocny post
    #2 25 Sty 2012 11:31
    Bródka
    Poziom 39  

Balzat napisał:
    Gdy dotknąłem ręką radiatora przy samym procesorze to był tak gorący że aż parzył, drugi koniec radiatora ten na którym są blaszki w które dmucha wentylator był zupełnie zimny.
    Balzat napisał:
    Moim zdaniem uszkodzony jest procesor że tak mocno się nagrzewa bo wątpię żeby to była wina radiatora...

To jest wina radiatora bo headpipe nie przenosi ciepła z procesora na żeberka radiatora, do wymiany chłodzenie laptopa

0
  • Pomocny post
    #3 25 Sty 2012 12:28
    jurek.adam
    Poziom 43  

j/w

Pozostaje tylko wymiana chłodzenia.

0
  • #4 25 Sty 2012 15:16
    Balzat
    Poziom 14  

pierwszy raz się z czymś takim spotykam.
    Z tego co wiem w tej rurce jest (powinien być) czynnik który przenosi temperaturę i tutaj najwyraźniej uciekł.
    Jak będę miał chwilę podgrzeję radiator i zobaczę czy będzie się równomiernie nagrzewał.

0
  • Pomocny post
    #5 25 Sty 2012 15:36
    Bródka
    Poziom 39  

Nie ma co podgrzewać, jak by sie równomiernie nagrzewał to by procesor był chłodzony, a nie jest

0
  • Pomocny post
    #6 25 Sty 2012 15:44
    jurek.adam
    Poziom 43  

Balzat napisał:
    Jak będę miał chwilę podgrzeję radiator i zobaczę czy będzie się równomiernie nagrzewał.
    Sprawdź, jestem pewien, że po tym będziesz już w 100% przekonany co do słuszności diagnozy.

0
  • #7 25 Sty 2012 21:24
    Balzat
    Poziom 14  

Odkręciłem wentylator od radiatora ale zostawiłem go podłączonego, po jakichś 40-50 sek od włączenia wentylator już chodzi na max obrotach radiator przy samym procesorze gorący a przy żeberkach zimny.

Wygląda na to że radiator zakończył swój żywot.

Nawet nie brałem tego pod uwagę, myślałem że to uszkodzony procesor wydziela tyle ciepła że chłodzenie nie nadąża.
    Prawdę mówiąc mogłem na to wpaść wcześniej biorąc pod uwagę to że gdy procesor jest gorący a wentylator chodzi na max to laptop dmucha zimnym powietrzem co zauważyłem dopiero teraz.

Niestety na Alledrogo nie ma teraz ani jednego takiego radiatora, będzie trzeba popytać ludzi co wystawiają części do tego laptopa, może ktoś będzie miał.

0
  • Pomocny post
    #8 25 Sty 2012 21:35
    Bródka
    Poziom 39  

Zamów części np w europarts

0
  • Pomocny post
    #9 25 Sty 2012 21:36
    jurek.adam
    Poziom 43  

Nowy zamiennik można dostać u dystrybutorów HP, ale każą sobie płacić jak za złoto.

Do tego modelu pasuje chłodzenie oznaczone jako: 531210-001 oraz 531220-001.

0
  • #10 26 Sty 2012 03:04
    Balzat
    Poziom 14  

W europarts 260 zł... troszkę za drogo
    Na Alledrogo z pewnością dostanę taki w cenach 40-70zł a że mi się nie śpieszy to można szukać na Alledrogo.

0
  • Pomocny post
    #11 26 Sty 2012 09:46
    jurek.adam
    Poziom 43  

Spytaj na forum http://forum.elvikom.pl/index.php w dziale Części zamienne.

Nie chcę robić reklamy, ale nie raz już mnie tam poratowano.

0
  • #12 24 Lut 2012 15:47
    Balzat
    Poziom 14  

Wymieniłem radiator i wszystko działa jak należy;]
    Dziękuje za pomoc.

0