Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz klasy A DIY. Szum jednego kanału.

BigPablo 25 Sty 2012 14:24 1591 0
    BigPablo
    Poziom 21  
    Witam.
    Zbudowałem sobie wzmacniacz według schematu kolegi Mietka Woźniaka(https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic954605-0.html). Wszystko ładnie cieszyłem się na odsłuch, przy testach w warsztacie było wszystko ok, podłączyłem wzmacniacz w pokoju i słuchałem ok godziny. Gdy następnym razem włączyłem wzmacniacz po 10-15 minutach w głośnikach zaczęło coś "strzelać" jakby gdzieś kabelek nie stykał. Później znowu przestało ale dziś problem pojawił się znowu. Teraz cały czas szumi jeden kanał, a po rozgrzaniu co jakiś czas słychać dźwięk jakby coś nie stykało, ale rzadko.
    Kondensatory w zasilaczu są ok. Napięcia ustawione według schematu, zimnych lutów brak, napięcia stałego brak, nie wiem co jeszcze mógłbym sprawdzić. W wzmacniaczu zastosowałem tranzystory 2N3055.
    Dobrze wiem, że tematy tego typu były ale wszystkie możliwe propozycje dotyczą wzmacniaczy na scalakach, a wszystkie znane mi powody już wyeliminowałem, prócz uszkodzonych tranzystorów końcowych, ale może wiecie co jeszcze mogłoby być powodem. Szum jest nawet bez sygnału na wejściu.
    Pozdrawiam Paweł.

Edit:
    Podczas pomiarów "Brzęczenie" pojawiło się na drugim kanale. Pomierzyłem i porównałem napięcia na płytkach różnica to maksimum 5%.