Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak ustawić hasło, żeby uruchomić komputer?

weight 25 Sty 2012 17:04 6775 23
  • #1 25 Sty 2012 17:04
    weight
    Poziom 16  

Witam.
    Posiadam MSI P35 Neo2-FIR/FR płytę.
    Chciałbym założyć hasło.
    Hasło wpisane na klawiaturze dopiero odpali komputer.
    Chodzi o to żebym mógł włączyć kompa tylko przez wpisanie hasła na klawiaturze.
    Robiłem tak z płytą na Pentiuma1 to było jakieś 10 lat temu.
    Teraz mam nową płytę ale nie mogę tego znaleźć.

Słabo znam angielski.
    W biosie znalazłem coś takiego w opcji.

Power Management setup

Jest 5 opcji.
    Jedna to

Power button function
    A w nim
    [Sus Pend]
    [Power Off]
    Mam jeszcze Restore on AC power Loss
    A w nim
    [Off]
    [On]
    Pamiętam, że trzeba było coś ustawić w biosie żeby to działało ale tutaj chyba nie ma.
    Proszę kogoś o pomoc czy jest to możliwe.
    Jeśli to nie ten dział to proszę o przeniesienie.
    Pozdrawiam

0 23
  • #2 25 Sty 2012 17:13
    bmserwis
    Poziom 36  

Instrukcja strona 65.

0
  • #3 25 Sty 2012 17:28
    weight
    Poziom 16  

Dobra nie wiem czy dobrze zrozumiałem bo jak wyżej napisałem że nie znam angielskiego.
    na stronie 65 jest napisanie jak założyć hasło na bios.
    A ja nie chcę hasła do biosu. Tylko żeby po wpisaniu jego na klawiaturze odpalił mi się komputer.

Nie wiem czy tam jest napisane ale, prosiłbym o polską instrukcję.

0
  • #4 25 Sty 2012 17:57
    11kilaz
    Poziom 9  

Z tego co wygląda, to nie da się ustawić w biosie hasła na komputer, tylko na bios.... zawsze można ustawić hasło użytkownika Windows....

0
  • Pomocny post
    #5 25 Sty 2012 18:00
    bmserwis
    Poziom 36  

Zainstalować TrueCrypt ustawić szyfrowanie i pytanie na starcie o hasło, w BIOS ustawić hasło na wejście i wyłączyć boot'owanie z innych napędów niż dysk twardy.

0
  • #6 25 Sty 2012 18:34
    weight
    Poziom 16  

Ale chodziło mi o coś innego, nie chcę nic szyfrować ani nic ;/
    Chcę tylko ustawić hasło, które wpisze na klawiaturze i odpali mi się komputer jak jest wyłączony.

Np zamykam system gaśnie monitor i all.
    Komputer jest wyłączony. I wtedy jak piszę np "darek" na klawiaturze to zaskoczy płytą i zacznie startować windowsa.

Co ma wspólnego szyfrowanie danych ? czy botowanie nie bardzo rozumiem.

nie wiem jak mogę to inaczej opisać.
    jak bym chciał zabezpieczyć kompa to bym odłączał zasilacz na to samo wychodzi

0
  • Pomocny post
    #7 25 Sty 2012 18:37
    bmserwis
    Poziom 36  

Nie masz takiej opcji w swoim BIOS, korzystąc z podanej przeze mnie metody uzyskasz ten sam efekt. Uruchomienie wymagać będzie podania hasła, a zablokowanie boot'owania z innych napędów uniemożliwi obejście zabezpieczenia.

Dodano po 33 [sekundy]:

weight napisał:

Chcę tylko ustawić hasło, które wpisze na klawiaturze i odpali mi się komputer jak jest wyłączony.

Fizycznie niemożliwe.

0
  • #8 25 Sty 2012 18:41
    weight
    Poziom 16  

Jak płyta z przed 20 lat miała taką opcję to płyta z przed 6 lat nie ma ?
    Coś nie chce mi się wierzyć.

Takie rozwiązanie co podałeś to jest zupełnie co innego :) a nie obejście ;p.
    Może ktoś inny wie jak to zrobić

Może ten program ustawi hasło zanim windows się odpali może o to Ci chodziło.
    A po co mam zmieniać botowanie ?

0
  • Pomocny post
    #9 25 Sty 2012 18:42
    paweliw
    Spec od komputerów

weight napisał:
    Np zamykam system gaśnie monitor i all.
    Komputer jest wyłączony. I wtedy jak piszę np "darek" na klawiaturze to zaskoczy płytą i zacznie startować windowsa.

Jak chcesz coś napisać przy wyłączonym komputerze !?

Nie wiem czy dobrze pamiętam ale wydaje mi się, że kiedyś była możliwość ustawienia w Biosie hasła na start systemu.
    Przy nowych płytach jakoś się z tym nie spotkałem.

Logowanie do Windowsa nie wystarczy !?

0
  • #10 25 Sty 2012 18:44
    weight
    Poziom 16  

Napisałem że kiedyś tak robiłem, na płycie z przed 20 lat a teraz nowe tego nie mają? bez przesady.

Szkoda jak nie można to równie dobrze mogę ustawić wygaszacz ekranu z hasłem ;p

0
  • Pomocny post
    #11 25 Sty 2012 18:49
    bmserwis
    Poziom 36  

weight napisał:
    Napisałem że kiedyś tak robiłem, na płycie z przed 20 lat a teraz nowe tego nie mają? bez przesady.

Zgłoś pretensje do producenta płyty głównej.

Dodano po 41 [sekundy]:

weight napisał:
    A po co mam zmieniać botowanie ?

bmserwis napisał:
    a zablokowanie boot'owania z innych napędów uniemożliwi obejście zabezpieczenia.

Dodano po 1 [minuty]:

weight napisał:
    Może ten program ustawi hasło zanim windows się odpali może o to Ci chodziło.

Uzyskasz DOKŁADNIE tami sam efekt jak przy wspomnianym przez Ciebie ustawieniu w starszych płytach, pojawi się monit o hasło.

0
  • #12 25 Sty 2012 18:51
    weight
    Poziom 16  

Tak ale te hasło będzie widoczne żeby wpisać ;p.
    Chodziło mi o dyskrecję, że monitor jest czarny zgaszony, guzik w komputerze nie działa, a odpalić go możesz tylko jak wpiszesz hasło na klawie ;p.

0
  • #13 25 Sty 2012 19:28
    bmserwis
    Poziom 36  

szwagros napisał:
    Twierdzenie, że coś nie istniało, bo się tego nie widziało, jest trochę na wyrost, nie sądzisz?
    Sam miałem taką płytę, był to ECS ze Slot1 i Socket370 chyba, miałem tam wsadzonego Celerona 433. Jeśli dalej nie wierzysz, mogę poszukać do niej manuala i dokładnego typu.
    Piszesz że to niemożliwe... Jak w takim razie wytłumaczysz fakt świecenia np NumLock na klawiaturze w niektórych płytach głównych w stanie wyłączenia? Czasem da się nawet zgasić ją klawiszem NumLock
    A żeby nie było całkiem Oftopic: Faktycznie, w żadnej innej płycie nie widziałem takiej opcji. Widocznie producenci uznali ją za zbędną.

Pokaż mi płytę z taką opcją skoro uważasz, że nie mam racji to dowiedź tego, co ma świecenie przycisku NumLock do możliwości wpisania hasła, widać, że nie masz pojęcia o czym piszesz. Można komputer wybudzić korzystając z myszki czy klawiatury po ustawieniu odpowiedniej opcji. Wytłumacz mi natomiast jak chcesz wpisać hasło? Uważasz, że procesor cały czas pracuje, aby to przetworzyć?

Czy może w środku siedzi magiczny kransoludek który odczyta wpisane znaki i porówna ze wzorcem zapisanym w pamięci?

0
  • Pomocny post
    #14 25 Sty 2012 20:08
    szwagros
    Poziom 30  

Trzeba mieć płytę i bios to obsługujące.
    Ty najwyraźniej nie masz.

0
  • #15 25 Sty 2012 20:10
    weight
    Poziom 16  

Szkoda.
    ale lipa płyta miała to z przed 10 lat ja mam niby jakaś kozacką a nie ma takiej prostej opcji.

Raczej tego nie zrobię, producent też mi nie napisze takiego biosu nie ;/

Dobra ty wiesz lepiej czy wciskałem "D" czy pisałem Darek
    Przecież siedziałeś kołomnie zapomniałem.
    jak piszę że wpisywałem darek, to trzeba była wpisać całe zdanie a nie tylko D jak ty to piszesz.

0
  • Pomocny post
    #16 25 Sty 2012 20:44
    szwagros
    Poziom 30  

Gdyby ktoś jeszcze twierdził, że to niemożliwe:
    P6BAT Manual

CHAP1.PDF napisał:

Keyboard Power On Feature
    Using the system BIOS setup program, you can configure the system to
    turn on using a keyboard-typed password or hot key. A green keyboard
    is not required.

0
  • #17 25 Sty 2012 20:53
    weight
    Poziom 16  

Ale im nie wytumaczysz jak człowiekowi.
    Od razu nawyzywają ciebie, naubliżają bo nie masz racji ;/ przecież to informatycy i wszystko wiedzą.

Liczyłem na kogoś normalnego kto mi podpowie.
    Pamiętam to jak dziś bo zwała z tego była że kompa odpaliłeś tylko i wyłącznie przez wpisanie hasła na klawiaturze, a nie jednej literki.

0
  • Pomocny post
    #18 25 Sty 2012 21:15
    Andy74
    Poziom 24  

Kolego bmserwis To JEST możliwe i działa dokładnie tak jak opisał kolega weight. Twierdzisz że to jest niemożliwe, bo Ty nie widziałeś? Ja mam tą opcję w biosie swojej płyty i z niej korzystam, więc twierdzę coś wręcz przeciwnego z całą odpowiedzialnością. Moja płyta to Gigabyte GA-P35-S3 z biosem F8, czyli nie taka aż stara. Poniżej dowodowa fotka z biosu.
    Jak ustawić hasło, żeby uruchomić komputer?
    W dodatku to już druga moja płyta z rzędu która to obsługuje. Poprzednia była jakaś MSI pod Athlona 2500+, ale nie pamiętam modelu niestety. Wybieram uruchamianie hasłem, wpisuję je, i teraz żeby uruchomić komputer po prostu wklepuję je z klawiatury. Wystarczy że komputer jest podłączony do zasilania a się uruchomi.

Pozdrawiam
    Andy

0
  • Pomocny post
    #19 25 Sty 2012 21:16
    piterus99
    Poziom 43  

Weight ma rację, temat oczyszczam z bezsensownej kłótni. Odstępuję od "nagrodzenia" ze względu na egzotyczność tej funkcji, jednak zalecam lekki dystans do siebie i - jak to już się pojawiło w tym temacie - skoro czegoś się nie widziało, nie znaczy, że nie istnieje. A wystarczyła krótka chwila z google. Dalsze dyskusje na temat istnienia tej funkcji nie są potrzebne - zostało to udokumentowane nawet zrzutami ekranu.

Weight - widocznie(tak jak zostało powiedziane) nie masz tej opcji w BIOSie Twojego komputera i tyle - napisz do producenta, może skrobną do dla Ciebie, aczkolwiek wątpię.
    Nie wiem też, czy do tego nie jest konieczne podłączanie klawiatury przez PS/2.
    Sam też kiedyś tego używałem jako "szpan".

0
  • Pomocny post
    #20 25 Sty 2012 21:26
    Andy74
    Poziom 24  

Działa też z klawiaturami USB na mojej płycie akurat.

Pozdrawiam.
    Andy

0
  • #21 25 Sty 2012 21:28
    weight
    Poziom 16  

Tak PS/2 na 100% na tym też tego używałem bo to kupę lat temu.
    Spróbuję napisać do producenta szkoda trochę bo ta płyta z tego co wiem nie jest z najgorszych.

Tego passwd keybord nie mam na 100% ;/ szkoda.
    Ale dzięki za chęci
    Pozdrawiam

0
  • #22 26 Sty 2012 13:14
    bmserwis
    Poziom 36  

szwagros - przepraszam miałeś rację, tym samym jeszcze raz przepraszam Ciebie i autora za wprowadzenie w błąd, a jednocześnie dziękuję za poszerzenie mojej wiedzy.

Dodano po 1 [minuty]:

weight napisał:
    Spróbuję napisać do producenta szkoda trochę bo ta płyta z tego co wiem nie jest z najgorszych.

Raczej marne szanse na to, że będzie mu się chciało modyfikować BIOS poza tym nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że plyty z tą funkcją wymagają odpowiednich rozwiązań po stronie sprzętowej.

0
  • #23 27 Sty 2012 20:45
    DarekPhilips
    Poziom 18  

Witajcie , nie wiem czy akurat szło tak załączyć kompa , ale mój stary poczciwy Asus A7V266A ma też taką opcje w Bios'ie , ale uwaga - działa tylko przy wzbudzeniu kompa z tzw stanu wstrzymania , nie działa po zhibernowaniu czy zamknięciu systemu . Jest możliwość odpalenia maszyny albo ciągiem kombinacji z klawiatury , albo kombinacją klawiszy lub przyciskiem WakeUp .W MSI niestey nie ma takiej funkcji ,jedyne co mi obsługuje to power on i sleep , oraz WakeUp ,z klawiatury PS2 czy USB pod warunkiem że model KB jest wyposażony w te przyciski .
    Opcja ta była ewenementem w płytach ,tak jak opcja wzbudzenia płyty po adresie MAC z karty sieciowej ( wakeup LAN).
    Jeszcze co pozostaje to spróbować nabyć klawiaturę z przyciskami sterującymi zasilaczem jw. wspomniałem , ale upewnij się że masz taką opcję w biosie płyty głównej .
    A tak na marginesie , to stare płyty MSI czy Asusa , miały właśnie takie bajery ( hehe mój pamiętny MSI BX440 Master wklupywałem hasełko a komp odpalał , oczywiscie ze stanu wstrzymania).
    PS. Msi raczej nie napisze Ci bios'a pod twoje potrzeby , chyba że zapłacisz kupę kasiuty za to , dodatkowo czy płyta posiada zasilnie standby 5V pod PS .

0
  • #24 28 Sty 2012 21:12
    weight
    Poziom 16  

My nie rozmawiamy tutaj o staniu wstrzymania ;/
    Już wiem można ale tylko przez kombinację Ctr+home.
    Temat to zamknięcia.
    pozdrawiam

0