Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kolimator dla LED w oświetleniu rowerowym?

25 Sty 2012 19:43 4002 5
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Sam stoję przed podobnym wyborem. Światło pojedynczej wąskiej wiązki nie oświetla przestrzeni po bokach bezpośrednio przed rowerem. Z kolei wiązka szeroka marnuje światło na boki w odddali. Nie byłoby to nawet takie złe (oświetla się wtedy pięknie wszelkie znaki drogowe, pieszych..), ale wiem z praktyki, że straszliwie się czymś takim razi ludzi po oczach.
    Dotychczas jeździłem na lampce na diodzie Cree XR-E i kolimatorze +/-6x24° Ledil. Dioda chodziła na wyprostowanym prądzie z dynama (niecałe 500mA) i właśnie albo raziła ludzi, albo (ustawiona na jakieś 5m) ładnie oświetlała teren, ale tylko bezpośrednio przed rowerem.
    Teraz planuję budowę nowego oświetlenia, naprawdę dużo szukałem informacji na ten temat i doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie zastosować jedną szeroką wiązkę tuż przed rower oraz drugą, węższą, skierowaną nieco dalej (ok. 10m) do przodu. Planuję użyć kolimatorów Rocket M (+/-13°) i Rocket SS (+/-4°). Ponieważ są projektowane pod diodę XR-E, a ja zastosuję XM-L kąty świecenia zwiększą się ok. półtora raza.
    Znalazłem gotowy projekt, bazujący na kolimatorach +/-30° i +/-14°, ale tam jest jeszcze więcej lumenów (każda lampka to połączenie 3 diod XP-G), a i Autor, jeżdżąc po terenie, potrzebuje szerokiego pola widzenia.
  • Poziom 20  
    Cóż, rozumiem dobrze przyczyny finansowe. Te 3 lata temu za XR-E Q5 i kolimator Ledil dałem z wysyłką nieco ponad 30zł, do tego doszło dynamo DH-2R40 w piaście kupione okazyjnie za 55, które sam zaplotłem w kole właśnie dla uniknięcia kosztów. Długo się zastanawiałem, czy nie wtopiłem za dużo pieniędzy w to światło, ale potem za każdym razem, gdy miałem okazję z niego korzystać (ok. 12000km, mniej więcej jedna czwarta po ciemku) cieszyłem się z tego przedsięwzięcia. Dobre oświetlenie to bezpieczeństwo i komfort dla Ciebie, kierowców, innych rowerzystów i pieszych. Jadący z naprzeciwka na skrzyżowaniu, chcąc skręcić w lewo, widzą mnie z daleka i nie zajeżdżają mi drogi. Rowerzyści i piesi zawczasu są przygotowani na to, że będę ich mijał. Nieraz nie wpadłem w niebezpieczną dziurę (raz w studzienkę ze zdjętą pokrywą) właśnie dzięki przedniej lampce. Znalazłem z nią klucze, które mi wypadły po drodze. Uniknąłem wjechania w pijaczka śpiącego na nieoświetlonej ścieżce rowerowej. Jak dla mnie - warto było bez wątpienia.
    Powiedz, skąd nabyłeś 3W diodę? Za chwilę staną się popularne Cree XB-D - 3W diody mocy o świetnych parametrach za 5.50, to taniej niż niejeden kolimator!
  • Poziom 15  
    Witam proponuje kolimator Edison Opto o symbolu LL01ED-AU50130L dostępny w Seguro. Dokładne dane w PDF tego kolimatora.