Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta dźwiękowa, zakłócenia

21 Gru 2004 18:40 2229 12
  • Poziom 10  
    Przy nagrywaniu z mikrofonu, występują bardzo mocne zakłócenia (pisk?!). Słyszy to też druga osoba z którą np. rozmawiam przez skype. Na początku miałem kartę na ISA, teraz zmieniłem na Minta 6 kanałowego i dalej jest to samo. Probowałem już odłączać myszke, klawiature i dalej jest to samo. Myszka tez powoduje jakieś sprzężenia bo przy poruszaniu słysze to w słuchawkach. Karta oparta jest na chipie C-media a słuchawki to tracer z mikrofonem. Co może być powodem takich zakłóceń, ew. jak je wyelminować?
  • Poziom 12  
    zacznijmy od tego, że te modele kart nie są z najwyzsej półki, więc jakieś śmiecia zbierać będą one zawsze ;( a teraz jak je zminimalizować:

- większość zakłóceń zbiera się przez kable audio wewnątrz kompa - głównie ten od CD-AUDIO - odłącz go, i aktywuj cyfrowy dźwięk CD (XP chyba ma to domyślnie)
    - w mikserze powyciszaj zbedne kanały - zostaw tylko WAVE i MIDI, plus mikrofon i line-in jesli używasz - TO SAMO W NAGRYWANIU!
    - może spróbuj przełożyć kartę w inny slot - jak najdalej od procesora
    - winny może byc też zasilacz - spotkałem się z przypadkiem zasilacza, który miał słabej jakości filtry - wówczas karta dźwiękowa zbierała więcej śmiecia niż dźwięku
  • Poziom 22  
    przede wszystkim to wyłącz jakies smieszne funkcje 3d depth lub podobne w regulacji głośności. czy próbowałeś innego mikrofonu?
  • Poziom 24  
    Wyciszanie w ustawieniach glosnosci ma sens tylko wtedy gdy wyciszamy zrodla dla NAGRYWANIA(dla odtwarzania nie musisz nic ruszac...), upewnij sie ze masz wlaczony tylko mikrofon, a nie np. miks wszystkich wejsc.Propo zaklocen z myszki to mialem kiedys to samo na karcie ISA Sound blaster 64AWE, w tej chwili siedzi u mnie zoltrix nightingale tez na c-media i wszystko chodzi OK.Powodem najrozniejszych zaklocen jest b.czesto slaby zasilacz w komputerze szczegolnie jezeli chodzi o karty tv i dzwiekowe.innym zrodlem zaklocen moga byc nieekranowane magnetycznie glosniki(ale tutaj chyba to nie pasuje bo uzywasz sluchawek), mozesz sprobowac znalezc jakies nowsze stery do karty, moge dac na forum jezeli nie znajdziesz, no i sproboj faktycznie z innym mikrofonem, zeby miec pewnosc ze jest ok.Pozdr
  • Poziom 31  
    dla odtwarzania przedewszystkim!!!!
    jak nie zmutujesz line in,cdin,tad in ,aux in to bedziesz mial przez nie dosc duze szumy i czasem nawet sprzezenia - a slyszalne zaklocenia z kompa to napewno
    zreszta w kartach muzycznych prawie wszystkie zaklocenia zbierane sa przez wejscia audio(niezmutowane)
  • Poziom 15  
    uzywasz jakiegos softu do programowego schladzania procka? jesli tak, to go wylacz. takie oprogramowanie powoduje na niektorych kartach (np. audigy2) zaklocenia czesto powiazane z ruchem myszka lub praca dysku twardego.
    powodzenia i pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    A może masz sprzęg - mikrofon > głośniki ?

Jak rozmawiam przez net to używam słuchawek z mikrofonem.

Pozdro 8-)
  • Poziom 24  
    Zbynia napisał:
    dla odtwarzania przedewszystkim!!!!
    jak nie zmutujesz line in,cdin,tad in ,aux in to bedziesz mial przez nie dosc duze szumy i czasem nawet sprzezenia - a slyszalne zaklocenia z kompa to napewno
    zreszta w kartach muzycznych prawie wszystkie zaklocenia zbierane sa przez wejscia audio(niezmutowane)

Zgodze sie ze nie nalezy miec wszystkiego powlaczane przy odtwarzaniu ale te rzeczy o ktorych wspominasz sa domyslnie wylaczone...

Na tych kartach nie ma tak duzego znaczenia co wybierzesz do odtwarzania, wazne jest zeby w zrodlach nagryania wybrany byl tylko mikrofon, z reszta problem wystepuje przy nagrywaniu i przy rozmowie przez skype'a wiec na dobra sprawe przy odtwarzaniu wszysttko lacznie z mikrofonem moze byc wylaczone, a i tak dzwiek sie nagra (druga osoba nas uslyszy) jezeli w opcjach dla nagrywania karta bedzie miala zaznaczony Mikrofon.
    W niektorych kartach regulacje wejscie/(nagrywanie), z wyjsciem(odtwarzaniem) dla mikrofonu byly ze soba zwiazanie, w tej karcie regulacja jest niezalezna.
    hummer---->masz racje zapomnialem o tym:)
  • Poziom 19  
    Spróbuj włączyć w biosie opcję "Spread Spectrum", eliminuje ona zakłucenia z urządzeń które wytwarzają duże pole magnetyczne takie jak na przykład tunery TV. Może w Twoim przypadku włączenie tej opcji pomoże.

Pozdro
  • Poziom 10  
    Spread Spectrum, włączyłem ale nic to nie dało.
    Co dziwne trzaski (sprzężenia z myszką) przy odtwarzaniu znikneły po włączeniu w ustawieniach dźwięku opcji LINE, przy nagrywaniu niestety dalej sa. Kabel od Audio CD tez odłączyłem ale bez rezultatu.
    Nowych sterowników chyba nie ma, obecnie mam z 2002-03-28, CMI8738 C3DX, ale może komuś uda się znaleźć coś nowszego?
    Myśle że coś wspólnego z tym może mieć jednak zasilacz, jakiś no name 235WAT :)

Mam jeszcze jedno pytanie, otóż gdy podłącze do kina domowego dźwięk z komputera przez kabel jack - 2x cinch, to słysze buczenie w głośnikach z kina. Problem ustępuje gdy odłącze kabel z radia (radio odbieram z kablówki)? Da się coś z tym zrobić?
  • Poziom 31  
    ja bym dalej obstawiał wyciszenie wszelkich niepotrzebnych wejść
    zostawic tylko wave,midi i ewentualnie mikrofon(gdy chcesz sie slyszec)
    w miare mozliwosci scisz go albo wyłacz boosta
    niestety preampy mikrofonowe w kartach sa bardzo czułe na zakłócenia i raczej cięzko bedzie sie ich pozbyc

co do kina domowego to pokombinuj z uziemieniem komputera ale tu mozesz mec problem...
  • Poziom 19  
    Bardzo możliwe że może to być wina zasilacza
  • Poziom 17  
    Miałem podobny problem przy nagrywaniu przez mikrofon lub przez line in, zakłócenia tez bylo slychac w glosnikach przy przewijaniu paskow w dokumentach np pdf. Wina leżała po stronie karty graficznej. Była to zabytkowa S3 virge, teraz juz jej nie mam i wszystko jest ok.