Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana kierunku wirowania w prądnicy Gce74 firmy CELMA

Brysi 25 Jan 2012 21:49 6127 14
    Brysi
    Level 11  
    Na powyższej prądnicy jest strzałka wskazująca kierunek wirowania prądnicy. Stojąc przodem do osi wychodzącego wału – w lewo (czyli przeciwnie do wskazówek zegara).
    Jeżeli napędzę prądnicę w prawo to nie będzie napięcia na zaciskach wyjściowych RST (czyli po prostu brak 400V). Da się coś zrobić żeby napędzając ją w prawo generować napięcie jak przy napędzaniu w lewo?
    Prądnica ma 4 zaciski R S T oraz 0. Dodatkowo ma wyprowadzone 2 zaciski na opór regulacyjny do prądu wzbudzenia i jeszcze jeden zacisk do którego nic nie jest podłączone ale wewnątrz pod ten zacisk przychodzą dwa przewody. Te dwa przewody to koniec uzwojenia wzbudzenia i koniec uzwojenia wzbudnicy wewnętrznej prądnicy.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Możesz wytłumaczyć po co ci to?
    Brysi
    Level 11  
    Oryginalnie ta prądnica była zamontowana na podwoziu STAR do sterowania dźwigiem i oczywiście była napędzana silnikiem spalinowym w lewo (musiała tak być napędzana bo inaczej by nie generowała napięcia). Mój silnik spalinowy kręci się w prawo, musiałbym zastosować skrzynię (przekładnię zębatą), aby odwrócić kierunek - to nie możliwe w moim projekcie, nie mam na tyle miejsca. Zresztą spadnie mi sprawność układu jak dodam przekładnię. Chcę aby bezpośrednio z wału korbowego diesla napędzać generator (oczywiście przez sprzęgło i kardana).
    INTOUCH
    Level 30  
    Aż się zastanawiam jak jest nawinięta ta prądnica, że wirując w jedną stronę generuje napięcie, a w drugą nie.
    Brysi
    Level 11  
    Ja podejrzewam, że nie płynie prąd w uzwojeniu wzbudzenia bo we wzbudnicy wewnętrznej nie generuję się napięcie. A dlaczego to narazie nie wiem.

Znalazłem taki prosty schemat poglądowy na elektrodzie tej prądnicy.

bestler
    Admin of DIY, Automation
    Problem tkwi zapewne w magnetyzmie szczątkowym generatora DC. Działa to tak, że w stanie bez ruchu występuje minimalne pole magnetyczne, które przy zakręceniu prądnicą generuje również minimalne napięcie, które to z kolei powoduje wzrost pola magnetycznego (takie dodatnie sprzężenie zwrotne). W momencie gdy zakręcimy odwrotnie prądnicą to zjawisko działa w drugą stronę powodując ujemne sprzężenie zwrotne i nie generując nic.

Nie znam dokładnie budowy tego generatora DC, ale to na pewno można oszukać odwracając polaryzację wirnika /zakładam, że jest na szczotkach/ lub stojana w prądnicy DC (mówię o tej małej prądnicy do wzbudzenia tej wielkiej).
    Powodzenia.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    bestler wrote:

Nie znam dokładnie budowy tego generatora DC, ale to na pewno można oszukać odwracając polaryzację wirnika /zakładam, że jest na szczotkach/ lub stojana w prądnicy DC (mówię o tej małej prądnicy do wzbudzenia tej wielkiej).
    Powodzenia.

Problemem może (ale nie musi) być tzw. oddziaływanie wirnika i sposób jego kompensacji. Należałoby wiedzieć, czy maszyna posiada bieguny komutacyjne i uzwojenia kompensacyjne, czy też należy zmieniać położenie szczotek, aby ustawić właściwy kąt przesunięcia płaszczyzny szczotek od osi neutralnej.
    Żeby to ustawić to trzeba mieć trochę wiedzy.
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    W każdym razie bardzo podobna sytuacja występuje w zwykłych alternatorach samochodowych. Jeśli połączymy wyjście z wzbudzeniem (np. poprzez włókno żarówki, żeby za duży prąd nie popłynął) i zakręcimy wirnikiem to alternator się wzbudzi (oczywiście bez podawania zewnętrznego napięcia), ale tylko kręcąc w jedna stronę. Aby wzbudzić go w drugą stronę trzeba odwrócić polaryzację szczotek (co nie w każdym alternatorze jest możliwe).

To zjawisko jest niezauważalne w normalnym użytkowaniu, kiedy to używany alternator pracuje jako generator obcowzbudny.

Analogiczna sytuacja wydaje się być w omawianym tutaj przypadku.
    Brysi
    Level 11  
    Dzwoniłem dzisiaj do "CELMY" do działu technicznego ale młodzi pracownicy nie znają swego produktu z tamtych lat. Popiedziano mi abym zadzwonił w poniedziałek bo będzie osoba która pracowała w CELMIE w latach 70 i może znać tą prądnicę, jej budowę i wszystko mi wyjaśni.
    Więc do poniedziałku - napiszę na forum co się dowiedziałem.
    janhen
    Level 22  
    Witam
    Ten zamieszczony schemat generatora kilka lat temu zamieściłem na "elektrodzie " .
    Gdzieś powinienem mieć ten oryginalny schemat na papierze a ostatnio przewinęło mi się ksero dot. podobnego generatora GC3ez74 . Link do opisu : https://obrazki.elektroda.pl/95_1226516259.jpg . Dość dawno temu miałem do czynienia z tymi generatorami i dźwigami Star . Jeżeli dobrze pamiętam powinny być zamienione końcówki przewodów C i D uzwojenia wzbudzającego przy zmianie kierunku obrotów . W dźwigach zaciski rezystora regulującego napięcie były zmostkowane . Regulacja napięcia odbywała się obrotami silnika spalinowego napędzającego generator .

Jeżeli nie uda się zdobyć od producenta informacji na ten temat to trzeba sprawdzić czy szczotki pozwalają na zmianę kierunku wirowania . Przy zmianie kierunku wirowania może nastąpić zanik magnetyzmu szczątkowego i generator się nie wzbudzi . Wówczas trzeba namagnesować , przyłączając do uzw. wzbudzającego napięcie stałe o wartości kilku woltów . Nieraz korzystałem z baterii 4,5 V . Przy ewentualnej zamianie końcówek przewodów i kierunku obrotów i próbie uruchomienia generatora na najmniejszych obrotach trzeba zmierzyć napięcie na zaciskach C i BD a następnie na wyjściowych z generatora 3-faz.
    Brysi
    Level 11  
    Rozmawiałem z osobą, która pracowała w CELMIE w 1970r. Niestety nie pamięta konstrukcji wewnętrznej prądnicy a dokumentacja po zakończeniu produkcji została przekazana do archiwum Krakowskiego urządzeń specjalnych - bo to był projekt wojskowych.
    Najpierw spróbuję zrobić to co napisał bestler i janhen, wydaje się być logiczne. Jak nie pomoże to wg sposobu retrofood'a.
    Zrobię stabilną konstrukcję, sprzęgnę na stale generator z napędem i wykonam powyższe czynności. Opiszę tutaj wyniki experymentu.
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    Magnetyzm szczątkowy /bo na 99% w tym tutaj tkwi problem/ da się odwrócić, poprzez podłączenie na zaciski prądnicy zewnętrznego napięcia o odwrotnej wartości /bez obrotów - na postoju/.

I ja bym od tego zaczął - tylko z umiarem - tak żeby za duży prąd nie popłynął.
    janhen
    Level 22  
    Witam
    Zmiana kierunku wirowania twornika bez przełączenia uzwojenia spowoduje zanik wzbudzenia . Jeszcze jeden bardzo ważny szczegół , sprawdzenie wentylatora . Czy zmiana kierunku obrotów nie spowoduje pogorszenia warunków chłodzenia generatora . Pozdrawiam
    Brysi
    Level 11  
    Oczywiście z tym wentylatorem Janhen masz rację, ale ja nie będę obciążał generatora znamionową mocą i generator będzie pracował z przerwami. Dodatkowo będzie ciągła kontrola temperatury stojana.
    Zresztą najpierw niech mi zacznie generować napięcie;)
    Brysi
    Level 11  
    Po ponad półtora miesiącu udało mi się wszystko złożyć w jedną całość.
    Wynik testu jest następujący: Zmiana kierunku przepływu prądu wzbudzenia w uzwojeniu wzbudzenia prądnicy głównej powoduje, że przy zmianie kierunku wirowania wału prądnicy głównej (z obrotów lewych na prawe) wytwarza ona napięcie i działa prawidłowo!!!

Wszyscy Ci którzy tak podpowiadali mieli rację.

Kręcąc teraz prądnicą w lewo (tak jak było zrobione fabrycznie) powoduje, że prądnica nie wytwarza napięcia.

Co do wiatraka w prądnicy to jest on łopatkowy prosty. Łopaty są równoległe do promienia koła wiatraka i pod kątem prostym do obwodu koła wiatraka. Powietrze więc jest wydmuchiwane z wydajnością niezależną od kierunku obrotów prądnicy.

Uważam temat za zakończony, gdyby ktoś miał pytania odnośnie GCe74 służę pomocą.

PS:Poniżej obrazek prądnicy zmontowanej w zospole prądotwórczym.