Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Viessmann Vitopend 100 WH0 - Wentylator

25 Sty 2012 22:29 3761 4
  • Poziom 8  
    Ekshumuję zamknięty temat pt. "Vitopend 100 zamkn kom spalania WH0A/nie wlacza sie wentylat[or]"

Chodzi o uszkodzony przekaźnik K2 włączający wentylator.

Potwierdzam, że zamiennikiem oryginalnego NAiS JQ1a-24V-F jest OMRON G6B-1114P US 24V. Ciężko go dostać, ale udało się sprowadzić na zamówienie. Piec działa. Koszt przekaźnika: 30 zł. Koszt płyty: 1250 zł.

Przez te parę dni oczekiwania na zamówienie można w domu w miarę normalnie funkcjonować, ręcznie włączając wentylator z zewnętrznego źródła zasilania. I tu uwaga do punktu 4 wiadomości rozpoczynającej ww. zamknięty wątek:

> 4) wypięcie i zwarcie kabelków do presostatu nie pomogło - kocioł nie odpala
    Mostkowanie presostatu nie ma sensu. Sekwencja jest najwyrażniej taka, że automatyka najpierw oczekuje, że presostat nie działa, potem włącza wentylator a potem oczekuje, że w wyniku pojawienia się cugu presostat zadziała. Zatem wentylator nie może działać cały czas. Trzeba go włączać w odpowiednim momencie, czyli jakieś 2 sekundy po pojawieniu się sygnału wymuszającego włączenie pieca (tj. z regulatora temperatury pokojowej albo od otwarcia kranu z ciepłą wodą). Gdy się nie uda, trzeba odpowiednim pokrętłem wyłączyć ten sygnał (skręcając na zero), po czym włączyć z powrotem i spróbować ponownie wstrzelić się w sekwencję "budowania płomienia". W razie pojawienia się błędu (3/10s), skasować błąd: prawe pokrętło na maksa w prawo, odczekać przynajmniej sekundę i wrócić poza połowę (czyli np. na 40%).

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witam,
    Akurat mam podobny problem. W związku z tym, że na przekaźniku w moim piecu widnieje NAiS JQ1a-24V (bez "F") proszę o info, czym różnią się te przekaźniki i czy ww. OMRON będzie również właściwym zamiennikiem.
    Przy okazji ciekawostka - przynajmniej w moim piecu... Jeśli odchylę do przodu moduł sterujący (do pozycji serwisowej) - piec działa normalnie. Gdy moduł umieszczę w pozycji pionowej - wentylator nie załącza się (brak zasilania na styku). Absurdalne to, ale ta pozycja widać nie sprzyja przekaźnikowi.
  • Poziom 1  
    WOparachKalafonii dzięki za pomoc (umieszczenie posta). kocioł po wymianie przekaźnika śmiga aż milo :)

pozdrawiam
    Orak
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    U mnie też. Choć przekaźnik kupiłem za 6 zł i usunąłem z niego zbędny styk :)
  • Poziom 8  
    Podsumowanie: Zamiennikiem oryginalnego NAiS JQ1a-24V-F jest OMRON G6B-1114P US 24V. Przez parę dni oczekiwania na naprawę można w domu w miarę normalnie funkcjonować w sposób opisany powyżej.