Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programowanie wł/wył lamp plc fatek

m.zwierzynski 26 Jan 2012 01:40 8361 24
lampy.pl
    m.zwierzynski
    Level 9  
    Witam

Proszę o pomoc w programowaniu PLC fatek

Problem polega na tym, że włącznik X2 zapala lampki wszystkie y1, y2, y3, y4
    natomiast x1 nie odpala lampy y1 co może być źle .

Dodam że jest to mój pierwszy post na forum oraz pierwszy program drabinkowy,

Z góry dziękuje za pomoc.

https://obrazki.elektroda.pl/6491662300_1327538285.jpg
  • lampy.pl
  • Helpful post
    peterrrm
    Level 14  
    Nie możesz używać w taki sposób dwa razy M1. Program drabinkowy wykonywany jest po jednej linii od góry. Więc jeśli w pierwszej linii załączysz M1 poprzez X1, to i tak w drugiej linii jeśli X2 nie jest załączone to M1 przyjmuje stan 0, wiec Y1 nie będzie miało stanu wysokiego.
  • lampy.pl
    m.zwierzynski
    Level 9  
    Bardzo dziekuje za odpowiedz.

Teraz zrozumiałem, że jak załącze x1 to lampka Y1 sie zapali ale błyskawicznie zgasnie bo w nastepnym Networku x2 nie jest załączone .

Tylko teraz pytanie co zrobić żeby x1 nie zwracał uwagi na stan wejścia x2 ?

peterrrm
    Level 14  
    Nie do końca jest tak jak myślisz. Jak zapalisz X1 to nie zapali się Y1 tylko zapali się M1 które już w drugiej linii przejdzie w stan zero ponieważ X2 nie jest aktywne.
    Napisz dokładnie co chcesz zrobić to Ci pomogę bo narazie nie rozumie do końca co masz na myśli.
    m.zwierzynski
    Level 9  
    Chodzi mi o to, że chce mieć możliwość zapalania lampki z jednego albo drugiego włącznika.

Jestem przy włączniku x1 zapalam lampę y1 , a jak jestem przy x2 to zapalem y1, y2, y3, y4

• Helpful post
    cwan
    Level 13  
    Witam,

Jedno z rozwiązań twojego problemu to:
    - w networku M000 podłącz równolegle do X1 styk X2,
    - w networku M001 usuń coil'a M1.
    To powinno załatwić sprawę.
    m.zwierzynski
    Level 9  
    Teraz działa. I takie proste to było, że aż wstyd no ale od czegoś muszę zacząć.

Wasze odpowiedzi bardzo pomogły mi zrozumieć logikę sterownika.

Bardzo dziękuję za poświęcony mi czas.

Pozdrawiam
    Marcin
    student_Wojtek
    Level 16  
    nieśmiało podłączę się do tematu.
    jak prosto zrealizować?:
    klikam x1, załączam żarówkę y1
    klikam x1, wyłączam żarówkę y1

naciskam i trzymam x1 przez 3 sekundy, zapalam y1 y2 y3
    naciskam i trzymam x1 przez 3 sekundy, gaszę y1 y2 y3

Meczę się z tą realizacją, a mam wrażenie że niepotrzebnie komplikuję sprawę.
    cwan
    Level 13  
    Witam,

Fatek posiada funkcję TOGG, na jej wejście podłączasz X1, a na wyjście Y1.
    Żeby zapalić grypę lampek Y1, Y2, Y3 należy X1 podłączyć do timer'a ustawionego na 3 sekundy, a na wyjście timera podpiąć marker np. M0. Następnie marker M0 podpinamy do funkcji TOGG, a na jej wyjście podpinamy szeregowo podłączone Y1, Y2, Y3.
    W każdym z przypadków używamy styków NO oraz zwykłych cewek.
    student_Wojtek
    Level 16  
    dzięki za odpowiedź, ale kurcze nie do końca działa to tak jak piszesz.
    oczywiście timer zlicza 3 sekundy i załącza M0, a to dalej Togg y1 y2 y3, ale puszczając klawisz gaśnie y1. podczas wyłączania jest odwrotnie..
    cwan
    Level 13  
    Poniżej przykładowe rozwiązanie Twojego problemu..

student_Wojtek
    Level 16  
    super dzieki, działa
    kerok
    Level 11  
    Witam wszystkich i przepraszam że wejdę w temat, ale może ktoś z was wie, jaką funkcje zastosować żeby fatek zliczał kliknięcia włącznika.
    mitek
    Level 11  
    są tam liczniki C z tego co pamiętam
    kerok
    Level 11  
    sory nie doprecyzowałem pytanie zliczanie kliknięć w określonym czasie po tym czasie reset licznika.
    cwan
    Level 13  
    Witam,

Kolego kerok, opisz dokładniej swój problem lub co dokładnie chcesz obsługiwać, wtedy będę mógł udzielić Ci dokładniejszej odpowiedzi.
    kerok
    Level 11  
    Witam
    Chciałbym obsługiwać światła w salonie gdzie znajduje się 6 odrębnych obwodów świetlnych pojedyncze kliknięcie załącza wybrany obwód podwójne kliknięcie inny obwód przytrzymanie włącznika jeszcze inny obwód na razie są to tylko moje przemyślenia dopiero po uruchomieniu instalacji w domu będzie można kombinować jak daną funkcje będzie można zastosować, dlatego dzięki wszystkim za przykłady, na których najlepiej można się uczyć.
    cwan
    Level 13  
    Witam,

W załączniku przykładowy program. Do wejścia X0 podłączamy przycisk, a do wyjść Y1 - Y6 kolejne obwody. Od pierwszego przyciśnięcia przycisku mamy 3 sekundy na kolejne zadziałanie. Ilość wciśnięć odpowiada numerowi obwodu, który ma zostać załączony. Przy przytrzymaniu przycisku przez co najmniej 3 sekundy wyłączane są wszystkie aktywne obwody.
    Attachments:
    kerok
    Level 11  
    Witam
    Kolego cwan, czy możesz podpowiedzieć, jakich funkcji użyć żeby napisać mała symulacje załączającą światła podczas nieobecności w domu.
    cwan
    Level 13  
    Witam,

Pewnie chodzi Ci o symulację obecności domowników. Ja do tego celu użyłbym timer'ów. Można również pokombinować z algorytmem do generowania liczb losowych i na jego podstawie załączań dany obwód.

Pozdrawiam,
    kerok
    Level 11  
    Witam
    A czy mógłbyś cos więcej napisać o tym algorytmie do generowania liczb losowych jak go zastosować w programie.
    cwan
    Level 13  
    Witam,

Generowanie liczb losowych może zrobić np. podstawie osobnego timera, którego wartość wprowadzisz do wzoru, a jako wynik otrzymasz liczbę z danego przedziału.
    Wielkość przedziału będzie zależeć od ilości obwodów, które chcesz załączać.
    jedzej
    Level 10  
    m.zwierzynski wrote:
    Teraz zrozumiałem, że jak załącze x1 to lampka Y1 sie zapali ale błyskawicznie zgasnie bo w nastepnym Networku x2 nie jest załączone .

Nie programowałem nigdy fateka, ale podejrzewam, że nawet gdybyś wysterował wyjścia od wejść bezpośrednio, tj. z pominięciem zmiennych M, to i tak lampka nie błyśnie. Wynika to z cyklu pracy sterownika, który na ogół w uproszczeniu wygląda tak:

Odczyt wejść -> wykonanie programu -> ustawienie wyjść

Oznacza to, że przez cały program wartość zmiennych wyjściowych może się zmieniać, ale faktyczne przestawienie stanu wyjść nastąpi dopiero po wykonaniu się ostatniego networka. Nie wiem czy którykolwiek producent odchodzi od tego schematu.

Często błędy początkujących wynikają z przyzwyczajeń wyniesionych np. z programowania mikrokontolerów, gdzie zmiana stanu wyjść odbywa się na bieżąco.
    irmin88
    Level 1  
    Witam potrzebuje napisać krótki program który będzie obsługiwał prasę hydrauliczną PY z lat 80 tłok poruszający sie góra dół 4 krańcówki od wolnego biegu i szybkiego do tego 6 zaworów które tym sterują i chciałbym to zrobić w dwóch trybach automatyczny po zadaniu sygnału zeby zrobił cykl albo ręczny po załączeniu wajchy tłok będzie zjeżdżał na dół bądź do góry aż nie puszcze wajchy, Czy to dużo pisania i czy ktoś mógł by mi pomoc?