Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Becker na CDM M3 i SF-C99 - ciężki odczyt - silnik spindle?

Camel- 26 Sty 2012 14:21 1620 3
 • #1 26 Sty 2012 14:21
  Camel-
  Poziom 10  

  Witam
  Posiadam Beckera DTM zbudowanego podobnie do Renault Carminata czyli CDM M6 i SF-C99.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2193533.html#10411006

  Mój problem wygląda podobnie. Radio ma duży problem z odczytaniem płyty. Zakupiłem nowy laser i po wsadzeniu jest to samo. Pomaga przechylenie napędu w tył do ok 10-15°C względem poziomu. Wtedy potrafi ruszyć płyta. Ale nie potrafi odczytać ilości ścieżek (naciskanie Next zawsze kończy się rozpoczęciem pierwszego utworu).
  Gdy kręcę płytą "na sucho" sluchać okresowe delikatne szorowanie mniej więcej w tym samym miejscu. Niektóre płyty mają problem z rozpędzeniem się. Zawsze te same bez względu na kolejność próby. Mogłoby to oznaczać problem z silnikiem napędu płyty (tak zwany spindle, zgadza się?), jednak próba "podkręcenia" ori lasera poprawiła bardzo delikatnie jakośc próby odczytu płyty. Stąd decyzja o nowym laserze. Obejrzałem mechanizm pod względem mechanicznym pod lupą i wydaje mi się, że płyta nigdzie nie zahacza. Problem może być w tym docisku u góry albo silniku.
  Moim zdaniem tasiemka jest OK.
  Ktoś spotkał się z problemem silnika napędu płyty w CDM? Da się to rozebrać? Może jakoś wyczyścić/nasmarować? Może problem leży gdzie indziej?


  edit: dodam, że po podpięciu pod głośnki dźwięk przerywa, tak jakby gubił mikrosekundy, jest taki poszarpany.
  Przesmarowanie ośki silnika spindle nic nie dało, luzów poprzecznych brak. Dalej nie ma siły dobrze rozkręcić płyty. Także myślę, że się kończy...

  0 3
 • #2 28 Sty 2012 17:34
  Camel-
  Poziom 10  

  Raczej to nie będzie ten silniczek.
  Po wsadzeniu płyty odwrotnie w ogóle nie kręci płytą. Jest, jak pisał chyba kolega Matys, tak, że laser najpierw ogniskuje sobie płytę a potem dopiero rusza po jej pomyślnym wykryciu (odczytaniu TOC?). Zatem... problem z laserem? Ale obydwa - stary i nowy - zachowują się tak samo, a kręcenie śrubką od mocy w zasadzie nic nie daje. Raz na 5-10 wrzuceń płyty poprawnie odczytuje ilość utworów (TOC?). Łatwiej jest mu ją odtworzyć - od pierwszego kawałka - niż odczytać ilość kawałków (TOC? :D ) ale nie ma możliwośc zmiany utworu na następny. Kończy to się rozpoczęciem pierwszego od nowa. Są też sytuacje, że nie odczyta tej samej płyty. Pokręci w jedną, pokręci w drugą, znowu w jedną i drugą. 5 razy przesunie laser (tak, podglądałem go... ;) ) i wyrzuci Disc Error.
  Pewnie coś na płytce się posypało :roll:

  Wpadłem na inny super pomysł. Tasiemka? ;)

  0
 • Pomocny post
  #3 28 Sty 2012 21:08
  dzimi
  Moderator

  Podmień silnik , sprawdź czy talerzyk na silniczku nie jest krzywo osadzony lub czy nie jest za nisko.

  0
 • Pomocny post
  #4 29 Sty 2012 16:55
  SZYMON BYDGOSZCZ
  Poziom 35  

  Sprawdż kółko zębate na silniku od przesuwania lasera - często jest pęknięte.

  0