Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda rgb sterowana Attiny2313 i czujnik halla ?

26 Sty 2012 14:41 1541 4
  • Poziom 18  
    Witam.

Chciałem zrobić sobie podświetlenie deski rozdzielczej zmieniane w zależności od obrotów silnika. Teraz pytanie czy Attiny da radę ? I czy lepiej sczytać sygnał prędkości obrotowej silnika bezpośrednio z czujnika halla czy lepiej z tego co wychodzi do licznika z ECU (jednostki sterującej) ? Jeśli chodzi o język wolałbym w Bascomie - szybciej go zrozumiem (kiedyś bawiłem się z zapalaniem i gaszenie diód etc.). co do C to może być ciężej ale jak mus to mus, nauczę się i C...
  • Poziom 16  
    Oczywiście że da radę. W sumie to bardzo proste zadanie jest.

Co do samego zaczytywania wartości - wszystko zależy od tego co dochodzi do ECU albo co wychodzi z czujnika. Jaki to czujnik? Coś w rodzaju TLE4935?

Troszkę więcej detali potrzebne.

Myślę że i Bascom spokojnie da radę, chociaż dla mnie osobiście Bascom jest dużo trudniejszy niż C ;)
  • Poziom 18  
    co do czujnika to nie mam pojęcia. Mogę pokazać wykres ewentualnie tabelkę z wartościami przy danych obrotach... Pytanie jak się steruje diodą RGB aby płynnie przechodziła między danymi kolorami...
  • Poziom 43  
    Doom napisał:
    Pytanie jak się steruje diodą RGB aby płynnie przechodziła między danymi kolorami...

Dość prosto. Jedną składową (np. R) zmniejszasz, a drugą (np. G) zwiększasz.
  • Poziom 16  
    Podłącz każdą składową do osobnych nóżek procesora i skonfiguruj je na wyjście PWM.

Możesz zrobić zarówno programowe PWM jak i sprzętowe.

Poszukaj tematu PWM na elektrodzie, zajrzyj też na notkę procesora, tam też jest sporo informacji.

Ja na przykład znalazłem taki kod dla Attiny2313 - http://www.avrfreaks.net/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=84528

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Jest to przykład do sprzętowego PWM, w wyniku jest zmieniająca się tęcza kolorów.