Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy mój dysk twardy zwalnia komputer?

26 Sty 2012 16:50 3690 17
  • Poziom 26  
    Witam!
    Posiadam taki, stary już komputer:
    -zasilacz: Codegen 350W
    -płyta: Gigabyte GA-7DXE
    -procesor: AMD Duron 1400MHz (10,5 x 133)
    (chociaż przy włączaniu komputera jest napisane bodajże Athlon 1700+)
    -dysk: Segate 40GB (widać w HD Tune). Dysk ATA
    -pamięć RAM: 256MB
    -grafa: Radeon 7500 Family (Microsoft Corporation) 64MB

Komputer już dziadek. Chociaż praca na nim jest bardzo ciężka. Nie wiem czy to dlatego, że na codzień używam dużo szybszego komputera, czy po prostu jest z nim coś nie tak.
    Komputer jest świeżo po formacie, zainstalowany tylko chipset i dźwięk, google chrome i ccleaner.
    Mimo to gdy chce się zrobić kilka rzeczy naraz, to komputer strasznie długo myśli.
    Czy jest to możliwe, że powodem tego jest dysk twardy?
    Kiedyś komputera tego używałem na codzień, i wydaje mi się że nie było z nim tak źle jak teraz.
    Daje zrzuty z HD Tune.
    I proszę o ewentualne sugestie co tutaj można dokupić, żeby lepiej to działało :)
    Czy nowy używany dysk poprawi wydajność, do tego więcej RAMu a może jakaś karta graficzna?

Czy mój dysk twardy zwalnia komputer? Czy mój dysk twardy zwalnia komputer? Czy mój dysk twardy zwalnia komputer? Czy mój dysk twardy zwalnia komputer?
  • Poziom 8  
    Wymień dysk, dorzuć Ramu i dziadek pochodzi jeszcze trochę :)
    Dysk ma uszkodzone sektory.
  • Poziom 42  
    Dysk jak do takiego leciwego komputera może być.
    Jednak ze względu na parametr C7 sugeruję wymianę taśmy i\lub sprawdzenie poprawności podłączenia.
    Chociaż HDD nie ma uszkodzonych sektorów (05) to ze względu na (C5) i (C6) sugeruję zgrać dane i przeprowadzić procedurę naprawczą opisaną na Elektrodzie. Jak pomoże to można używać jeśli nie to pozostaje wymiana.
    Pamięć też kość 512 MB można dokupić.
  • Poziom 26  
    tak myslalem. Probowalem naprawic MHDD ale cos mi nie wychodzi. Czy wymiana tasmy moze zwiekszyc wydajnosc? Grafiki nie warto zmieniac? Komputer sluzy raczej tylko do internetu.
  • Spec od komputerów
    Musisz wybrac zerowanie w mhdd (erase), nastepnie remap. Po wszystkim daj nowy screen przedstawiajacy smart. Wszystkie dane z dysku zostana usuniete.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Nie miałem kiedy sprawdzić napięć, sprawdzę później :)
    Raczej szkoda mi wymieniać zasilacz, chyba że napięcia będą ok.
    Ponawiam pytanie:
    Czy taki dysk obniża wydajność i może znacząco spowolnić komputer?
    I drugie pytanie: Czy naprawa MHDD albo innym programem może przywrócić dysk do dobrego stanu technicznego?
    Jeżeli chodzi o dane, od dawna już nic tam nie trzymam :)
  • Poziom 42  
    LysyOsw napisał:
    I drugie pytanie: Czy naprawa MHDD albo innym programem może przywrócić dysk do dobrego stanu technicznego?

Fizyczne uszkodzenia HDD są nienaprawialne. By określić stan należy wykonać to co polecał użytkownik Kolobos i po wszystkim znów sprawdzć SMART. Jeśli stan się nie zmieni dysk do wymiany, chociaż nie wygląda na przepracowany 4k godzin to nie dużo.
    Uszkodzony dysk może powodować objawy opisane powyżej. Pamięci RAM [256MB] też jest zbyt mało do komfortowej\przyzwoitej pracy.
  • Poziom 26  
    LysyOsw napisał:

Komputer już dziadek. Chociaż praca na nim jest bardzo ciężka. Nie wiem czy to dlatego, że na codzień używam dużo szybszego komputera, czy po prostu jest z nim coś nie tak.

Nie wiem jak ten Twój Chrome, ale u mnie na kompie sam Firefox potrafi pochłonąć 200MB RAMu, a skoro Ty masz tylko 256MB pamięci operacyjnej, nie dziw się że muli. Dysk spowalnia swoją drogą, zwłaszcza jeśli Twój komputer jest zmuszany do pracy na pamięci wirtualnej, ze względu na małą ilość RAMu.
  • Poziom 26  
    Hmm, wydaje mi się, że gdzieś czytałem (lub ktoś mi powiedział), że chrome zabiera najmniej zasobów.
    Mam tylko wrażenie, że kiedyś ten sprzęt chodził lepiej, bo używałem go dość intensywnie, czasem nawet grałem w gry typu nfs underground, albo vice city...
    W takim razie w wolnej chwili wyzeruje dysk, i pokaże efekt na forum.
    Jak nie to zmienię dysk i dokupię drugie 256mb ramu.
    Myślę, że będzie zauważalna różnica.
  • Poziom 26  
    Odświeżam stary temat...
    2dni temu zająłem się tematem i wstępnie zrobiłem sprzęt.
    Zacząłem od wyzerowania dysku MHDD.
    Tak wygląda zrzut z Crystal Disk Info:
    Czy mój dysk twardy zwalnia komputer?
    Czy coś się polepszyło?
    Postawiłem świeży system, sterowniki i dokonałem wszelkich zabiegów przyspieszających (styl klasyczny,brak efektów wizualnych, niska rozdzielczość, optymalizacja BootVis-em, i inne o których wyczytałem z poradników dostępnych w sieci).
    Ram dołożę, tylko muszę u znajomego poszukać w piwnicy, coś się znajdzie, myślę że to da mu kopa, mimo że da się już na nim pracować :).

Ale teraz chciałbym zająć się podkręceniem tego sprzętu.
    Ogólnie dziwny bios, nie widziałem opcji zmiany napięć, jedyne co znalazłem to zmiana... mnożnika? fabrycznie na 133, możliwe maksymalne ustawienie na 355.
    Udało mi się ustawić na 145 (1900+) ale za 1 razem zresetował się przy wczytywaniu Windowsa więc ustawiłem teraz na 139 (1800+).
    Moje pytanie, czy da się go podkręcić i o ile? Standardowo jest 1,47 GHz, teraz przy "mnożniku" 139 jest chyba 1,56 GHz (nie pamiętam bo to drugi komputer a pisze z innego).
    Ewentualnie aktualizować bios, o ile to pomoże? Mam F4, jest aktualizacja na stronie Gigabyte ale do wersji Beta więc nie wiem czy to opłacalne...
    Chciałbym wycisnąć z niego z 1,8 GHz, im więcej tym lepiej ;)
  • Poziom 43  
    Z dyskiem OK - ale trzeba monitorować SMART.

Co do OC to nie na tym śmieciu tj. Codegen'ie, po drugie płyta nie ma blokady taktowania PCI/AGP, a nie wiem jak jest z dzielnikami przy 166MHz (o ile CPU da radę pracować przy takim FSB), po trzecie co to za pamięci posiadasz (taktowanie)?
    Daj screen z programu CPU-Z zakładki CPU, Memory oraz SPD (dla zajętego slotu).
  • Poziom 26  
    Doszedłem do wniosku, że kupię nowy wydajniejszy procesor, bo podkręcanie na Codegenie nie będzie najlepszym wyjściem.
    A że procesor można kupić już za kilka złotych, to prosiłbym o poradę, jaki kupić z tych, które będą obsługiwane:
    http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=1363
    (jakby jakiś link do konkretnego procesora też mile widziane).

Do kości 256MB dorzuce 3*64MB. Takie załatwiłem, ale jeszcze nie testowałem tego.
  • Poziom 43  
    LysyOsw napisał:
    Do kości 256MB dorzuce 3*64MB

Pomijając fakt, ze płyta posiada 3 sloty ;) to skad wziąłeś 64MB DDR? Posiadasz pewnie SDRAM.

LysyOsw napisał:
    bo podkręcanie na Codegenie nie będzie najlepszym wyjściem.

Samo używanie komputera zasilanego tym Codeshitem to zły pomysł.

Co kupić to temat na inny dział tj. "Co kupić?".
  • Poziom 26  
    To tak można zaraz cały komputer kupić nowy :)
    Nowy zasilacz, procesor itp :)
    Nie wiem dokładnie, nie mam ich jeszcze w domu...
    W takim razie założe nowy temat w wolnym czasie.