Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lumix FZ8 uszkodzona migawka (stale półprzymknięta) jak naprawić?

adamty 26 Jan 2012 20:54 2089 4
 • #1
  adamty
  Level 11  
  Czy ktoś wie jak zabrać się do naprawy migawki w Lumixie FZ8? W necie nie znalazłem żadnych informacji na temat tego uszkodzenia.Migawka jest na stałe półprzymknieta.Dzięki za wszelkie sugestie.
 • Helpful post
  #2
  gajmix
  Level 32  
  Trzeba rozebrać aparat sprawdzić złącza i końcówki flexów czy nie są skorodowane, jeśli są w porządku to rozebrać obiektyw. Ocenić czy moduł migawki łącznie z flexem nie ma uszkodzeń, sprawdzić migawkę na zewnętrznym zasilaniu, co uszkodzone to wymienić. Jeśli te wszystkie działania nie dadzą rezultatu to trzeba będzie zająć się elektroniką.
 • #3
  adamty
  Level 11  
  Czy mógłbyś mi jeszcze podpowiedzieć jakie napięcie podać na flex i na które wyprowadzenia??
 • #4
  gajmix
  Level 32  
  2 - 3v wystarczy i ma być to tylko chwilowe przyłożenie napięcia bo elektromagnes może się rozgrzać i przepali się w nim uzwojenie. Taśma do modułu przysłona migawka ma 4 albo 6 ścieżek, które są do czego to już musisz doświadczalnie sprawdzić. W aparatach które mają stabilizację optyczną w obiektywie są dwa flexy, ten wielościeżkowy jest od stabilizatora
 • #5
  adamty
  Level 11  
  Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Po rozebraniu obiektywu i rozchyleniu listków , te wróciły na swoje miejsce i po złożeniu migawka pracuje normalnie. Przyczyną było na 100% zanieczyszczenie wnętrza obiektywu - a było dość spore.