Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ograniczniki przepięć, po co dwie klasy ochronności

dziku66 26 Jan 2012 22:03 3915 14
Ochrona Domu
 • #1
  dziku66
  Level 12  
  Witam, dlaczego dla domów jednorodzinnych zaleca się stosowanie ochroników klasy B i C, albo B+C które i tak są wzmocnionymi C. Czy nie lepiej zastosować wyłącznie ochronnika klasy C ??.
  Ja to rozumiem tą ochronę w następujący sposób: ochronniki typu C są najczulsze (pomijając D), tak więc po co mi ogranicznik B który wyłapie większe przepięcia skoro ochronnik typu C złapie mi duże i małe przepięcia.
 • Ochrona Domu
 • #3
  Miniax
  Electrician specialist
  Dlatego, że sam ochronnik C nie byłby przejąć całego impulsu prądowego i pomijając, to że uległby awarii, to nie spełniłby swojej roli - równie dobrze mogłoby go tam nie być.
  Poza tym przed ochronnikami B są jeszcze ochronniki A, ale to już działka energetyki.
 • Ochrona Domu
 • #5
  dziku66
  Level 12  
  No tak, skoro jeden stopień nie wyłapie całego przepięcia to po co wciskają ludzią B+C skoro jest to jeden element z podniesionym progiem zadziałania, to już lepiej samo C z mniejszym progiem zadziałania, troszkę to pokręcone ale zagłębiam się dalej w lekturę.
 • #6
  INTOUCH
  Level 30  
  Są jeszcze ochronniki typu D do bardzo wrażliwych urządzeń.
 • Helpful post
  #7
  zdzisiek1979
  Level 38  
  B+C jest po to to by nie stosować odstępu miedzy ochronnikami 10m bo stosując ochronnik starszego typu B trzeba było zachować odległość między B a C lub stosować dławik. Teraz ochronnik B jest nowszej generacji i ma wbudowaną do iskrownika elektrodę zapłonową i nie potrzeba stosować ani odstępu 10m ani dławika. Pisząc te 10m to tak mi tłumaczyli kiedyś starsi i mądrzejsi koledzy więc tego się trzymam ale przy nowych B nie trzeba się stosować do tego.

  Nie pamiętam dokładnie jaka jest koordynacja działania układu B i C bo kiedyś czytałem jak wnika przepięcie i jak następuje jego odprowadzanie i bodaj najpierw zaczyna swoje działanie C i dopiero powstaje zapłon łuku w iskierniku w B i B dokonuje całego odprowadzenia przepięcia do ziemi ( przez uziemienie ) nie wiem teraz czy nie pokręciłem tu, ale może ktoś mnie poprawi jak co :D
 • #8
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Witam.

  Można jeszcze zadać pytanie np. bezpośrednio do przedstawicieli firmy produkującej, badającej, opierającej się na PN.
  Pytanie bezpośrednie kierować tu - do Spały, na seminarium poświęconym ochronie odgromowej i przepięciowej.
 • #9
  dziku66
  Level 12  
  I wszystko jasne, ale podobno odgromniki nie wyłapują zakłóceń powstałych w wyniku usterek sieci i stosuje się urządzenia kontroli napięcia sieciowego ale nie mogę nic o tym znaleść. Poda ktoś namiar albo nazwę urządzenia abym mógł czegoś się "złapać" w tym temacie.
 • #10
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  dziku66 wrote:
  I wszystko jasne, ale podobno odgromniki nie wyłapują zakłóceń powstałych w wyniku usterek sieci


  A chlebak służy do noszenia granatów?
  Odgromniki - czy nazwa nic nie mówi?
  Określ się, czy wiesz co piszesz.
 • #11
  dziku66
  Level 12  
  A więc te urządzenia do kontroli napięcia fazowego służą tylko do sygnalizowania braku fazy np dla silników(asymetria) czy mają jakieś dodatkowe zadanie ?? np zerwany przewód PEN w sieci bo tego odgromnik mi nie wyłapie.
 • #12
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Najpierw dowiedz się co to są odgromniki.
 • Helpful post
  #13
  michalekk1
  Level 24  
  dziku66 wrote:
  A więc te urządzenia do kontroli napięcia fazowego służą tylko do sygnalizowania braku fazy np dla silników(asymetria) czy mają jakieś dodatkowe zadanie ?? np zerwany przewód PEN w sieci bo tego odgromnik mi nie wyłapie.

  Odgromnik to jest już wiesz co.
  Kontroler napięcia sieciowego jest niczym innym jak urządzeniem, które kontroluje napięcie sieciowe, ale duużo poniżej granicy "przepięć" i innych, np. 400V zamiast 230V i takie tam.
 • #14
  dziku66
  Level 12  
  retrofood wiem co to są odgromniki i że one nie służą do wykrywania zaniku fazy i braku PEN za dosłownie potraktowałeś moją wypowiedź.

  Skoro już mamy rozjaśniony temat kontrolera napięcia zasilania to mam pytanie:
  czy opłaca się go montować w zwykłym domu jenorodzinnym gdzie nie zakłada się iż będą pracowały urządzenia 3-fazowe. Czy po prostu jest to dodatkowe urządzenie nie wnoszące zbyt wile w kwestii ochrony instalacji.
 • #15
  zdzisiek1979
  Level 38  
  ``Kontroler napięcia`` lub ``przekaźnik napięciowy`` kontroluje wartość napięcia w sieci.
  Czy warto go stosować w domu? Jedyne zabezpieczenie jakie może pełnić to ochrona przed wystąpieniem wzrostu napięcia w sieci spowodowanego przerwą w przewodzie PEN.
  Do ochrony w instalacjach 3 fazowych przed brakiem jednej fazy służą przekaźniki lub czujniki zaniku fazy. Nie są drogie i warto je stosować przy zabezpieczeniu silników.