Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ferroli F24d - cwu max do 40 st.C - więcej się nie da...?

26 Sty 2012 23:00 3537 7
  • Poziom 10  
    Witam,
    posiadam piec dwu-funkcyjny z zamkniętą komorą spalania Ferroli F24D. Piec już posiadam 6 lat.
    Do tej pory nie było żadnych problemów. Wczoraj zauważyłem, że piec nie osiąga większej temperatury na c.w.u. niż ~40 st. C. Nastawy w sterowniku Romeo są na c.w.u. = 55`C (DHW SETP = 55`C).
    Pomimo tego po odkręceniu kranu np. w kuchni, łazience temp. max jaką osiąga woda to ~ 39-41 st.C. Jak się lekko przymknie kran, to zaczyna powoli rosnąć do tych 55. Ale jak się otworzy 2 krany (kuchnia i łazienka) to znów spada do ~ 35-36 C - tak, jakby nie dawał rady nagrzać takiej ilości wody. Kiedyś nie było takich problemów.
    Zrobiłem próbę ciśnienia wody:
    wszystko wyłączone:
     Ciśnienie wody przed piecem: ~ 0.3 MPa
    otwarty kran na max:
     Ciśnienie wody przed piecem: ~ 0.25 MPa, za piecem ~0,15 MPa

Zaznaczę, że jest na dworze coraz zimniej, a c.o. grzeje normalnie.
    Aha: zauważyłem, że jak grzeje c.o. to na Romeo "burner" waha się od 2-46% i utrzymuje temp. w mieszkaniu na poziomie przez mnie zadanym tj 19 C. Jak się pobiera wodę z kranu c.w.u. to "burner" ma 100% i temp osiąga zaledwie 39-41 C. Zastanawia mnie te 100% i letnia woda...

Może przyczyną być za niskie ciśnienie gazu? A tym samym moc pieca spadła na tyle, że nie jest w stanie podgrzać wody?
    A może zakamieniony wymiennik? Na c.o. daje rade, bo podgrzewa wodę o zaledwie kilka stopnia a c.w.u a kilkadziesiąt...?
    Jakieś sugestie Panowie, co sprawdzić, co może być przyczyną?
  • Poziom 10  
    Nikt się nie spotkał z problemem?
  • Poziom 22  
    Może być zanieczyszczony kocioł ale równie dobrz e może być uszkodzony czujnik temperatury, zakamieniony wymiennik. Gdy jest zakamieniony to po zakręceniu kranu i ponownym odkręceniu po np minucie leci na początku bardzo gorąca woda.
  • Poziom 18  
    Zakamieniona i zabrudzony wymiennik, problem z czujnikiem. Moim zdaniem to zbyt zimna woda wchodzi do kotła i dlatego tak jest. A ciśnienie gazu tutaj raczej ma mniejsze znaczenie, lecz lekkie może mieć.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    kiler78 napisał:
    Jak się lekko przymknie kran, to zaczyna powoli rosnąć do tych 55.

Tylko i wyłącznie zakamieniony wymiennik.
    Odkamienić lub wymienić.
  • Poziom 10  
    Tylko jak się zabrać do demontażu wymiennika, bo rozumiem, że najlepiej jest wybebeszyć go z pieca... Ale po zdjęciu osłony (tej dużej) i tego zamknięcia komory zamkniętej (gdzie się pali) widać, że wygląda on tak, jakby jego rurki prowadziły aż do pompy i czujnika przepływu... na dole pieca... Czyli tak naprawdę muszę rozbebeszyć prawie wszystko? Czy jest jakaś inna możliwość?
    Aby się dostać do tych złącz muszę wyciągnąć pompę c.o. itd?
    Może ktoś ma jakąś dokumentację serwisową do tego pieca?
    Ferroli F24D domicompact. Zwykłą instrukcję posiadam - użytkownika.
    Będę wdzięczny.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Najlepiej wezwij serwis, będziesz miał pewność, że niczego nie zepsujesz a aby odkamienić wymiennik potrzebujesz pompę do płukania.
    Przy okazji niech zrobi przegląd tech. kotła bo podejrzewam, że kocioł nie miał takowego od nowości.