Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Animowane oświetlenie schodów na fotokomórkę

CyprianD 17 Lis 2012 15:49 51703 70
    Kubaand
    Poziom 10  
    Witam
    Diody świecą na pewno już sprawdzałem . Z tranzystorem też próbowałem tylko nie wiem jaki maksymalny prąd mogę puścić przez diody ?To będzie praca ciągła ,a nie tak jak w pilocie. Teraz układ pobiera 28mA .
    Pozdro
  • Relpol przekaźniki
    tk_aug
    Poziom 9  
    witam, mam problem zlutowałem ten układzik, wgranie pliku hex do mikrokontrolera przebiego pomyslnie poprzez program mkavr calculator, dioda ir swieci(widoczne poprzez telefon komorkowy), ale problem jest taki ze diody led świeca się bez przerwy
    scorpik77
    Poziom 11  
    Panowie zapytam także tutaj podobny wątek . "Trochę czasu minęło, ale może ktoś jest wstanie podać schemacik układu do sterowania oświetlenia schodów jak w filmie. Kupić sterownik zawsze można ale samemu zrobić to sztuka. Wiem że jest to układ podobny do linijki lub pływającego światła. Ten schemacik musi zawierać regulację natężenia światła prędkości załączania i wyłączania i zmianę kierunku załączania. Jest w stanie ktoś pomóc ??????????"
    Schemat zapewne będzie podobny do schematu autora wątku lecz tutaj zamiast jednej diody jest pasek led i około 14-16 stopni tyleż samo wyjść.

http://www.youtube.com/watch?v=xhhohkLpypg
    SylwekK
    Poziom 30  
  • Relpol przekaźniki
    tk_aug
    Poziom 9  
    mam takie pytanie czy musze modyfikowac cos w pliku hex? czy na płytce, bo bez przerwy swieca mi sie diody po podlaczeniu zasilacza i nie wiem co robie zle
    paluch_gda
    Poziom 16  
    W pliku hex nic nie zmodyfikujesz. Sprawdź czy nie masz zwartych ścieżek czy elementów odwrotnie wlutowanych.
    CyprianD
    Poziom 10  
    tk_aug napisał:
    witam, mam problem zlutowałem ten układzik, wgranie pliku hex do mikrokontrolera przebiego pomyslnie poprzez program mkavr calculator, dioda ir swieci(widoczne poprzez telefon komorkowy), ale problem jest taki ze diody led świeca się bez przerwy

Trochę późno piszę, ale lepiej późno niż wcale :)
    Kilka osób już miało podobny problem.
    Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest użycie zasilacza impulsowego.
    Układ ten, a konkretniej część z fototranzystorami i darlingtonami jest bardzo wybredna co do zasilania. Prawdopodobnie szpilki napięcia które są generowane w zasilaczach impulsowych powodują załączanie się układu. Testowałem to na trzech różnych zasilaczach, efekt zawsze ten sam.

Jedynym wyjściem bez zmian w schemacie jest zastosowanie zwykłego zasilacza transformatorowego z mostkiem, kondensatorem i stabilizatorem. Grzeje się bardziej, ale za to układ działa prawidłowo.
    tk_aug
    Poziom 9  
    Cytat:
    Jedynym wyjściem bez zmian w schemacie jest zastosowanie zwykłego zasilacza transformatorowego z mostkiem, kondensatorem i stabilizatorem. Grzeje się bardziej, ale za to układ działa prawidłowo.

Witam dziekuje za odpowiedz ale czy bys mogł dokladeniej mi opisac o jaki mostek chodzi? jakis mini schemacik?jaki mam wybrac zasilacz? 5 czy 12V? i z jakim amperarzem, elementy mam takie same jak w pierwszym poscie, czy warto kupic zasilacz za 5 zł czy taki za 20 wystarczy?
    CyprianD
    Poziom 10  
    tk_aug napisał:

Witam dziekuje za odpowiedz ale czy bys mogł dokladeniej mi opisac o jaki mostek chodzi? jakis mini schemacik?jaki mam wybrac zasilacz? 5 czy 12V? i z jakim amperarzem, elementy mam takie same jak w pierwszym poscie, czy warto kupic zasilacz za 5 zł czy taki za 20 wystarczy?

Chodzi o mostek graetza, najzwyklejszy w świecie mostek prostowniczy z 4 zwykłych diod prostowniczych, można zlutować samemu z diod albo kupić gotowy

tu schemat zasilacza, mniej więcej na środku wątku
    http://forum.karawaning.pl/topic/12518-ledy-mostek-prostowniczy/page-2

czyli transformator na 5v, mostek, kondensator
    do tego dokładasz za tym wszystkim jakiś stabilizator np LM7805 ewentualnie LM317, ale nie ma sensu robić tego samemu, taniej i lepiej kupić gotowy

Najlepiej na 5V, jeżeli nie używasz w moim układzie stabilizatora,
    12v można użyć ale jest kłopotliwe bo trzeba wlutować stabilizator w płytkę, który się będzie niepotrzebnie grzał i ograniczy maksymalny prąd do 1A.

Amperarz zależy od tego jakich i ile diod LED użyłeś, jaki prąd im ustawiłeś rezystorami, musisz policzyć samemu, ale raczej wystarczy taki do 2A, bo tranzystory na płytce i tak nie wytrzymają dużo więcej.

Cena nie ma znaczenia, najważniejsze żeby NIE był impulsowy a taki jak opisałem wcześniej.
    swirk
    Poziom 17  
    Do autora:
    "diody płynnie się zapalają zgodnie z jednym z trzech ustalonych wzorców, czyli:
    - zapalanie po kolei każdej diody
    - zapalanie najpierw dół, potem półpiętro, a na koniec góra
    - zapalanie wszystkich na raz"

Jestem w trakcie montażu tego układu. Rozumiem ze napisał tu kolega 3 różne programy uruchamiania oświetlenia.
    Jak wybrać ten który mnie interesuje??
    A może w jakiś prosty sposób? Np naciśniecie mikrostyku spowoduje zmianę programu na inny??
    Na poniższym linku widać np oświetlenie w formie kaskady (50sekunda)

http://www.youtube.com/watch?v=XiMljHgp0DY&feature=player_embedded

Fajnie byłoby dopisać 4 program i np gdy mi się znudzi to mikrostykiem wybrać inny program.

2 sprawa. Chciałbym zamiast bariery IR zamontować czujkę PIR, Trzeba coś zmieniać w projekcie? Programie? Wybaczcie, ale juz kilka lat nie robiłem płytek elektronicznych (a to pierwsza moja wykonana za pomocą papieru kredowego :), a i programów nie zmieniałem b.dawno więc to powrót mój do zabawy z elektroniką

Dziękuje za podpowiedzi. Bardzo fajny projekt.
    CyprianD
    Poziom 10  
    swirk napisał:

Jestem w trakcie montażu tego układu. Rozumiem ze napisał tu kolega 3 różne programy uruchamiania oświetlenia.
    Jak wybrać ten który mnie interesuje??

Program jest jeden, animacje uruchamiają się po kolei, za każdym razem kiedy diody się zapalają jest wybierana kolejna, i tyle, nie ma żadnych przycisków, programów.

Obsługi przycisku Ci na szybko nie dorobię, nie mam teraz czasu.

Co do czujki PIR, Teraz układ jest przystosowany do wzmacniania słabego sygnału analogowego z fototranzystora, czujka PIR daje 1/0 lub zwiera przekaźnik,
    Jeżeli 1/0 to jest szansa że to zadziała, jeżeli zwiera przekaźnik to gorzej, trzeba by wtedy pominąć wzmacniacz na darlingtonie. Tak czy inaczej zmiany w płytce.