Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pb-Free-STOP, Cynowe wąsy zablokowały pedały gazu w Toyotach

Rob 27 Sty 2012 01:08 10642 62
  • Relpol
  • #3 27 Sty 2012 08:01
    koczis_ws
    Poziom 25  

Najlepsze, że ci sami "ekolodzy" równocześnie preferują tzw. żarówki energooszczędne, które zawierają rtęć. Ciekawy jestem ile z nich jest utylizowana w sposób bezpieczny, a ołów w płytkach będący w stanie stałym nie jest takim zagrożeniem jak rtęć w postaci oparów.

• #4 27 Sty 2012 08:21
    kaputo
    Poziom 20  

Takie zalecenia i dyrektywy są tworzone w takich instytucjach jak np. Europarlament, gdzie generalnie ludzie na niczym się nie znają. No ale muszą coś jednak robić aby pokazać że coś robią. Jeden z polskich polityków w ostatnich dniach, nawiązując do ACTA, przyznał nawet że nie wiedzą nad czym głosują.

• #5 27 Sty 2012 11:06
    bartek_j
    Poziom 35  

Zamieszczam jako ciekawostkę.
    Około roku temu była głośna sprawa z USA, z "run away toyotas" gdzie rzekome blokowanie się pedału gazu doprowdziło pośrednio lub bezpośrednio do wypadków.
    Jest materiał wyjaśniający część problemów. Po angielsku:

Link

• #6 27 Sty 2012 11:19
    autoas
    Poziom 42  

Muszę przyznać, że nie wiarygodne...ale to jeszcze jeden dowód na to że samochód to dziwne "stworzenie" i wszystko sie może zdarzyć...
    Ciekawe ile wzięli za ekspertyzę...

• Relpol
  • #7 27 Sty 2012 11:36
    colin555
    Poziom 27  

jakbym nie zobaczył to bym nie uwierzył - ciekawe

• #8 27 Sty 2012 11:44
    ociz
    Moderator Samochody

Amerykańce będą się czepiać wszystkiego w nie "swoich" samochodach tylko po to żeby ludzie kupowali krajowe tandety.

• #9 27 Sty 2012 13:16
    bartek_j
    Poziom 35  

I jeszcze jeden raport na ten temat, tym razem bardziej całościowo o zagadnieniu, też po angielsku:

Link

Bardzo szczegółowy i bardzo ciekawy, łącznie z wyjaśnionymi algorytmami i rozwiązaniami układowymi sterowania elektryczną przepustnicą.

• #10 27 Sty 2012 13:38
    scalakmen
    Użytkownik obserwowany

Ja lutuję cyną bezołowiową i jest dobrze.A te grube DU*Y w europarlamencie też takie głupoty wymyślają... brak słów :cry:

• #11 27 Sty 2012 13:51
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 27 Sty 2012 14:37
    bartek_j
    Poziom 35  

Późniejsze miały już hallotronowy.

• #13 27 Sty 2012 15:00
    colin555
    Poziom 27  

Motronic napisał:
    No konstruktor sie nie popisał-potencjometryczny czujnik pedału gazu?

na pocieszenie to nie tylko "inż." w DENSO na tamte lata tak sobie ubzdurał

• #14 27 Sty 2012 15:07
    Rob
    Poziom 18  

Trzeba by jeszcze dodać że złom elektroniczny takich szybko-psujących się produktów Pb-Free zaraz po końcu gwarancji także rośnie gwałtownie.
    Praktycznie jak z jednorazowymi torebkami foliowymi albo butelkami plastykowymi zaczynamy mieć erę (prawie)jednorazowej elektroniki.

• #15 27 Sty 2012 15:09
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 27 Sty 2012 15:14
    koczis_ws
    Poziom 25  

A tak z drugiej strony sobie myślę, czy jakby co jakiś czas przeszczotkować płytkę to moźe by się te wąsiki pousuwało i można by przedłużyć żywotność. :)
    I jeszcze jedno, czy pokrycie płytki lakierem nie zabezpiecza przed tym zjawiskiem?

• #17 27 Sty 2012 15:16
    scalakmen
    Użytkownik obserwowany

A po co tam jest ta blacha :?:

Dodano po 1 [minuty]:

A ja w te wąsiki nie wierzę. Tyle razy rozbierałem jakieś sprzęty, i nigdy nic takiego nie znalazłem

• #18 27 Sty 2012 15:16
    koczis_ws
    Poziom 25  

pandy napisał:
    Mam na dachu blache olowiana, wszystkie domy tu gdzie mieszkam maja na kawalku dachu, pod oknem kawalek blachy olowianej... ciekawe czy jest to bardziej czy mniej szkodliwe od sprzetu RTV uzywajacego lutow z zawartoscia olowiu?

Kiedyś się kryło dachy blachą ołowianą ale nadal tzw kołnierze przy oknach dachowych wykonuje się z ołowiu (bo jest miękki i łatwo uszczelnić)

Ale spoko urzędasy z ue i za to się wezmą. A co z akumulatorami ołowiowymi ???

• #19 27 Sty 2012 15:52
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Co ma cyna do tego że Toyota dokładała do pedałów kawał blaszki w pedał?

• #20 27 Sty 2012 16:14
    Galareta
    Poziom 21  

Nie widzisz tych włosów bo są za cienkie aby je zauważyć bakterii tez nie widzisz... Ciekawe czy jak wygrzać taką płytkę to to się stopi i zniknie?

• #21 27 Sty 2012 16:30
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 27 Sty 2012 18:59
    scalakmen
    Użytkownik obserwowany

Motronic napisał:
    Jak sądzę oczy masz jak mikroskop?

No ok. Nie wiedziałem, że są one takie cienkie.
    A pozatym jak one się robią :?:

• #23 27 Sty 2012 19:32
    ArthurCC
    Poziom 23  

colin555 napisał:
    jakbym nie zobaczył to bym nie uwierzył - ciekawe

To szkoda że nie mam na tyle dobrego aparatu, to bym cyknął fotę z płyty eepc którą właśnie mam na stole. Do tej pory też myślałem, że to zjawisko marginalne. Ale przez mikroskop widać, że to nie nitka, tylko wyrasta z jednej z nóżek układu. Ma ponad 1cm. Co najśmieszniejsze często widywałem to na nóżkach układów - myślałem że to kłaczki kurzu.

• #24 27 Sty 2012 22:09
    silvvester
    Poziom 24  

W czasie kiedy produkowano te samochody, dopiero trwały prace nad opracowaniem
    dobrego składu lutowia. Nie dziwne że na początku były takie rzeczy.
    Zawsze można polakierować co ważniejsze, zresztą tak się robi, czasem nawet się zalewa.

• #26 28 Sty 2012 01:46
    Rob
    Poziom 18  

No takiego efektu jak na tym filmiku to bym się nigdy nie spodziewał.
    Przetłumaczony tekst pod filmikiem i link do kolejnej porcji informacji.

"Wąsy Sn są poważnym problemem niezawodności bezołowiowej produkcji elektroniki. Wąsy wyrastają z czystej powłoki Sn i były odpowiedzialni za liczne awarie systemu, takich jak Galaxy IV satelitarną.
    Więcej informacji na stronie:
    http://www.engin.brown.edu/faculty/Chason/research/whisker.html "

Nie mam w tej chwili czasu aby się wczytać w ten tekst z odnośnika ale jak ktoś umiałby wyjaśnić w kilku słowach dlaczego tak się dzieje to byłbym wdzięczny.

• #27 28 Sty 2012 09:00
    scalakmen
    Użytkownik obserwowany

Super filmik :!: :D Ale dlaczego ten włosek tak szybko rośnie :?:

• #28 28 Sty 2012 09:13
    zwirek1
    Poziom 29  

scalakmen napisał:
    Super filmik :!: :D Ale dlaczego ten włosek tak szybko rośnie :?:

Film jest przyśpieszony.
    Na dole filmu masz skalę w jakim czasie on " rośnie"
    Pzdr

• #29 28 Sty 2012 10:03
    marcino2000
    Poziom 24  

No i mamy Rohs-a, Pracowałem kiedyś w firmie która zajmowała się automatycznym montażem PCB. Puki ołów był w stopie można powiedzieć że defekty Lutów raczej się nie zdarzały, gdy tylko wprowadzono Rohs problemy się zwielokrotniły. Przykładem może być seria kilkudziesięciu tysięcy płytek gdzie był dość mały scalak SMD. Klient przysłał reklamację ponieważ jego produkt działał bardzo krótko lub w ogóle, problemem okazały się kulki z cyny pomiędzy nóżkami scalaka. Były tak małe że bardzo trudno było je zauważyć, wyszczotkować tego praktycznie się nie dało, jednie żmudne dłubanie igłą, ale to powodowało uszkodzenie laminatu. Wąsy zwarcia, niedoluty, to klasyk, były na każdej płytce w dużych ilościach. Kolejnym tematem są układy BGA standardowo montowane min. w kartach graficznych laptopów. Każdy już chyba zna temat czarnego ekranu, fraktali i reballingu tych układów. Miałem okazję widzieć jakość tych lutów na cynie ołowiowej jak i na Pb-free na testerze x-ray. Niebo a ziemia, specjalnie dokupowano maszynę do przelutowywania tychże BGA. Należy też dodać że do cyny bezołowiowej nie stosuje się klasycznych topników opartych w jakimś stopniu na kalafonii tylko specjalne bardzo szkodliwe. Dziewczyny siedzące przy agregacie lutowniczym bezpośrednio przy fluxserze mdlały(pracodawca widząc co się dzieje dał im do podpisania dokument stwierdzający że siedzą przy agregacie na własną odpowiedzialność sic!!!). Poza tym istnieje problem korozji połączeń z tego lutowia, w googlu można znaleźć ciekawe zdjęcia z próbkami jednej i drugiej cyny po roku i dwóch latach.
    Dla mnie jest to klasyczny przykład postarzania produktu, tak jak w przypadku spisku żarówkowego (vide: youtube- "spisek żarówkowy". Jest tam ciekawy dokument na temat celowego postarzania produktów). Pewnie powiecie że jestem zwolennikiem teorii spiskowych itd, ale niestety tak nie jest i większość z nich traktuję z przymrużeniem oka ale wydaje mi się że za wprowadzeniem PB- Free w unii europejskiej lobbowała jakaś grupa która miała z tego spory zysk. To samo wg mnie tyczy się organizmów genetycznie modyfikowanych które spożywamy na co dzień nawet o tym nie wiedząc, a które wg badań są bardzo szkodliwe, udupienia produkcji diesla(przepraszam za wyrażenie ale inaczej tego nazwać nie można) oraz wielu innych rzeczy.
    Podsumowując Pb-free to dziecko ludzi którzy mieli jakieś powiązania z produkcją tego stopu, a że interes nie szedł bo nikt nie chciał z tego bubla korzystać, to postanowili załatwić problem odgórnie poprzez przeforsowanie odpowiednich ustaw.

• #30 28 Sty 2012 10:04
    koczis_ws
    Poziom 25  

Rob napisał:
    ..." Wąsy wyrastają z czystej powłoki Sn i były odpowiedzialni za liczne awarie systemu, takich jak Galaxy IV satelitarną.
    ... .

No to już głupota do kwadratu jeśli się stosuje ekologiczne (i niepewne) luty w technice kosmicznej. A komu ten ołów by zaszkodził , marsjanom :)

Szukaj w 5mln produktów