Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Który przegub wybrać do małych obciązeń

27 Jan 2012 12:57 1536 4
 • Level 9  
  Witam potrzebny jest mi przegub który będzie mi płynnie chodził przy małych obciążeniach. Na wstępie dodam że odwiedziłem sklep budowlany i znalazłem 2 przedmioty które by się nadawały do mojej konstrukcji jednym był znich klucz do świec na którym był przegub cardana zamontowany a drugi przegub był przedłużką do narzędzi. Niestety pierwszy z nich odpadł już na samym początku z racji wykonania, miał straszne luzy. ( jedynym plusem było to że gładko chodził) Zdecydowałem się jednak na zakup tego drugiego i tu niespodzianka moja konstrukcja jest za lekka aby on płynnie chodził.

  Poszukiwałem w sieci przegubów innych. Znalazłem te kulowe ale niestety z racji tego że kula może się kręcić wokół własnej osi odpadają one.
  Znalazłem przeguby precyzyjne łożyskowane:
  http://www.oferta.radius.pl/products/cardan/cardan00.html

  Interesuje mnie dokładnie ten pierwszy rozmiar pojedynczy.

  Powiedzieli mi że mogę zamówić z łożyskami ślizgowymi lub igiełkowymi. I teraz moje pytanie do was czy lepiej dopłacić do tych igiełkowych czy wystarczą te ślizgowe?
  Zależy mi na płynnym chodzeniu tego przegubu bo nie niedopuszczalne jest dla mnie aby po podniesieniu jednej części nie opadał.

  Czekam również na inne pomysły niekoniecznie te przeguby cardana. Może ktoś coś tańszego wymyśli bo 70zł za przegub to dość sporo. Nie musi spełniać takich wymiarów jak ten
  [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • User removed account  
 • Level 38  
  Łożysko ślizgowe będzie mieć mniejsze opory, lecz może mieć luzy (zwłaszcza po pewnym czasie) i nie będzie tak precyzyjne jak łożysko igiełkowe.
  Biorąc po uwagę co piszesz, radziłbym ślizgowe.
 • Level 19  
  A przedłużki elastyczne, linkowe - nie pasują?
 • Level 9  
  stefanisko wrote:
  Przegub Cardana przy dużych kątach skręcenia osi się nie nadaje, musi być tzw. przegub równobieżny. Najlepsze są kulowe, takie jak w samochodach z przednim napędem.


  Tylko przegub kulowy w moim przypadku nie nadaje się. ponieważ może on się obracać wokół własnej osi. A nie jedynie ,, przód tył boki " ( przepraszam nie wiem jak to określić )

  Ok Tutaj jest stabilizator który buduję (dla nie wtajemniczonych ma to trzymać cały czas kamerę w pionie i poziomie) przykład drogiego profesjonalnego (niestety zrobiony na kulowym :
  http://dc179.4shared.com/doc/l_xxd7pU/preview001.png

  przykład jego użycia( 4:50 polecam przewinąć) :

  http://www.youtube.com/watch?v=BJN3VW_NWsw

  A tutaj przykład domowej roboty na którym się wzoruję :

  http://4.bp.blogspot.com/_W47976Fq6eY/TO_Kqti...AAAAAAAsE/1IDIgFvwcNI/s1600/steadicam_001.jpg


  Jak widać na filmie kolesiowi przy kręceniu zaczęła mu się obracać, a ja nie chcę aby się obracała.

  kurcze nie jestem pewien co do zastosowania tej przedłużki elastycznej ale na 90% nic z tego nie będzie ale dzięki za propozycje:)

  Dodano po 1 [godziny] 39 [minuty]:

  Przepraszam że tak zasypuję linkami ale chyba mam pomysł tylko proszę oceńcie czy ma szansę to powodzenia:)

  http://www.yb2normal.com/DIYsteadicam.html Chciałbym wykorzystać pomysł tego Pana. Otóż jego stabilizator jest troszkę inny ja wolę tego typu co pokazałem. Za to przegub który on skonstruował można było by trochę przerobić. Wyjąć to łożysko które zamontował a w miejsca gdzie śruby przechodzą wstawić łożyska. Do zewnętrznej strony tego kawałka rury PCV przyczepić rączkę.
  Myślicie że da to radę? nie jestem tylko pewien co do środka ciężkości czy będzie to wygodne w trzymaniu. Ewentualnie można było by zrobić dwa takie rurki zamontowane po przeciwnych stronach które zejdą się w rączkę taka litera Y