Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizor Panasonic (Daewoo) TX-29PX15P - dominuje czerwony

sk1977 27 Sty 2012 14:23 2144 5
  • #1 27 Sty 2012 14:23
    sk1977

Spec od komputerów

Witam,
    Szukałem, ale nie znalazłem podobnego problemu (był temat o tęczy).
    Telewizor jak w temacie - TX-29PX15P, płyta CP830F, kineskop Samsunga A68QCP993x927
    Poza dominującym kolorem czerwonym/różowawym (ustawienia nasycenia, kontrastu, jasności nie zmieniają nasycenia czerwonego) wszystko działa poprawnie.

Serwisant stwierdził uszkodzenie kineskopu, jednak ten serwisant stwierdzał już w przeszłości błędnie różne usterki, a o innego w okolicy trudno, dodatkowo dojazd serwisanta to także koszt (dojazdy i koszt diagnozy serwisantów mogą przekroczyć wartość telewizora:( ).

Proszę o poradę, czy warto jeszcze próbować napraw lub co sprawdzić aby potwierdzić lub wyeliminować uszkodzenie kineskopu.

Ponieważ nie zajmuję się telewizorami, tylko laptopami, posiadam podstawowy sprzęt i podstawowe umiejętności oraz podstawową wiedzę, jednak to nie "moja działka".

Na razie przelutowałem płytkę kineskopu i gniazda płyty głównej. Mogę jeszcze przelutować inne elementy.

Mam jeszcze na strychu nie włączającego się Thompsona - 29DF45EG - jeszcze go nie rozbierałem i nie wiem jaki jest tam np. kineskop - może istnieje możliwość podmiany, jeśli siedzi tam analogiczny.

Proszę o poradę zanim telewizor wyląduje w Zbiorczym Punkcie Gromadzenia Odpadów...

0 5
  • #2 27 Sty 2012 15:02
    DiZMar
    Poziom 43  

Proszę to poczytać i wykonać a wszystko będzie jasne.

0
  • #3 27 Sty 2012 16:00
    robociul
    Poziom 2  

Cytat:
    Serwisant stwierdził uszkodzenie kineskopu, jednak ten serwisant stwierdzał już w przeszłości błędnie różne usterki, a o innego w okolicy trudno, dodatkowo dojazd serwisanta to także koszt (dojazdy i koszt diagnozy serwisantów mogą przekroczyć wartość telewizora:( ).

Możesz zawsze zawieźć do innego serwisanta, wtedy dojazd odpadnie. Jak potwierdzi, będziesz miał prawie pewność.

Natomiast o tym:
    Cytat:
    Mam jeszcze na strychu nie włączającego się Thompsona - 29DF45EG - jeszcze go nie rozbierałem i nie wiem jaki jest tam np. kineskop - może istnieje możliwość podmiany, jeśli siedzi tam analogiczny.

Z powodu braku wiedzy w temacie, zapomnij. Jedynie to co mogę podpowiedzieć, że jeśli kineskop mechanicznie pasuje to i elektrycznie da sie go podpasować. Ale sam na pewno tego nie zrobisz. Poza tym stan kineskopu thomsona (nie thompsona) też pod znakiem zapytania.

0
  • #4 27 Sty 2012 16:16
    Mirek Z.
    Moderator

Kineskopy Samsunga są tak samo zawodne, jak Thomsona - utrata emisji głównie B i G. Z reguły towarzyszy temu utrata ostrości, "rozlewanie" się tych słabszych kolorów przy dużym kontraście, itp. Ale upewnisz się po czynnościach wskazanych przez DiZMar w linku.

0
  • #5 27 Sty 2012 16:25
    robociul
    Poziom 2  

Ostatnio miałem kilka kineskopów Samsunga 29 cali właśnie, na nagłą, prawie całkowitą utratę emisji katody zielonej , przy dobrej emisji pozostałych katod. Wystarczą trzy przyłożenia woltomierza i wszystko wiadomo. Na telegazecie, na zielonych elementach często widać jeszcze "resztkową emisję".

Dodano po 2 [minuty]:

Tak, że wiedzy otrzymałeś aż nadto i więcej o nic nie pytaj.

0
  • #6 27 Sty 2012 17:42
    sk1977

Spec od komputerów

"1. Odłączyć szeregowy opór między wyjściem wzmacniacza a katodą koloru dominującego np. R oraz drugi od dowolnego działa np. G, od strony katod.
    2. Sprawdzić te opory.
    3. Za pomocą przewodów opór od R dołączyć do katody G.
    4. Włączyć TV.
    5. Jeśli obraz nadal czerwony - uszkodzony kineskop, jeśli zielony - uszkodzenie jest wcześniej - wzmacniacze, dekoder.
    "

Obraz nadal czerwony. Więc kineskop padł - diagnoza serwisanta niestety potwierdzona.

Zgodnie z radą kineskopów przekładać nie będę, naprawa raczej nieopłacalna.

"Tak, że wiedzy otrzymałeś aż nadto i więcej o nic nie pytaj." - zgadzam się z Kolegą. Temat do zamknięcia.

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i pomoc.

0