Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CCTV analogowa po koncentryku vs. skrętce

Lustek 08 Lut 2012 10:21 14127 34
  • #31 08 Lut 2012 10:21
    treborsz
    specjalista-kamery przemysłowe

CHEMICZNY87 napisał:
    Wolałbym jednak "na wszelki wypadek" ułożyć pod tynkiem koncentryk.
    RG-59. Pozostałe informacje podałem już we wcześniejszym wpisie:
    treborsz napisał:
    (...) koncentryk powinien posiadać żyłę centralną miedzianą, ekran powinien być wykonany także z Cu - gęstość oplotu co najmniej 95%. (...) Jednak w takiej instalacji jak dom jednorodzinny parametry zastosowanego kabla koncentrycznego nie mają kluczowego znaczenia (krótkie odległości).

CHEMICZNY87 napisał:
    wątek zasilania kamer... kłaść dodatkowy 2x0,5 lub 2x0,75 czy oprzeć się na skrętce?
    Zasilanie niskonapięciowe na takim obiekcie zrealizujesz z powodzeniem na skrętce komputerowej (dla systemu IP: PoE, dla systemu analogowego 12VDC, 24VAC lub "zmodyfikowany PoE. Spadki napięć nie będą duże (w porównaniu z tolerancją zasilania kamer) - aby się upewnić możesz to obliczyć korzystając z Prawa Ohma lub skorzystać z kalkulatorów (przykład).

CHEMICZNY87 napisał:
    Nie chodzi o pieniądze tylko o miejsce w peszlu w pewnym krytycznym miejscu gdzie już niewiele da się rozbudować... Nie chcę na siłę przeciągać przewodów. Jakby jednak, było to zasadne to się przewiercę (1.83 m)
    Jeśli masz "krytyczne" miejsce i podejrzewasz, że istnieje cień szansy, że możesz w przyszłości zainstalować tam super subsystem - zrób to, co podpowiada Ci "sumienie"... Będziesz przynajmniej spał spokojnie... ;)

• Sklep HeluKabel
  • #32 09 Lut 2012 11:49
    CHEMICZNY87
    Poziom 8  

treborsz napisał:
    CHEMICZNY87 napisał:
    Wolałbym jednak "na wszelki wypadek" ułożyć pod tynkiem koncentryk.
    RG-59. Pozostałe informacje podałem już we wcześniejszym wpisie:
    treborsz napisał:
    (...) koncentryk powinien posiadać żyłę centralną miedzianą, ekran powinien być wykonany także z Cu - gęstość oplotu co najmniej 95%. (...) Jednak w takiej instalacji jak dom jednorodzinny parametry zastosowanego kabla koncentrycznego nie mają kluczowego znaczenia (krótkie odległości).

Mam problem ze znalezieniem RG-59 w dobrej jakości (mówię tu o Alledrogo). Z tego co wyczytałem RG-6 (ten akurat znalazłem - wszystko z czystej miedzi) jest typowym kablem antenowym , czy błędem będzie więc zastosowanie go do CCTV? W skrócie: czy RG-6 czy RG-59 ?
    Jeśli jednak bardziej polecasz ten drugi, to może masz namiary na sklep w w-wie gdzie sprzedają go na metry? Ew. ktoś z innych użytkowników elektrody?
    Sory, że jeszcze dopytuję pomimo Twojej odpowiedzi. Za posty oczywiście dzięki.

Pozdrawiam

• Sklep HeluKabel
  • #33 09 Lut 2012 12:44
    treborsz
    specjalista-kamery przemysłowe

treborsz napisał:
    @CHEMICZNY87: (...) w takiej instalacji jak dom jednorodzinny parametry zastosowanego kabla koncentrycznego nie mają kluczowego znaczenia (krótkie odległości)
    Możesz położyć RG-6, możesz położyć antenowy (byle by miał imedancję falową 75 omów). Na kilkunastu-kilkudziesięciu metrach degradacja sygnału wideo będzie dla Ciebie niezauważalna.

• #34 10 Lut 2012 12:05
    CHEMICZNY87
    Poziom 8  

treborsz napisał:
    treborsz napisał:
    @CHEMICZNY87: (...) w takiej instalacji jak dom jednorodzinny parametry zastosowanego kabla koncentrycznego nie mają kluczowego znaczenia (krótkie odległości)
    Możesz położyć RG-6, możesz położyć antenowy (byle by miał imedancję falową 75 omów). Na kilkunastu-kilkudziesięciu metrach degradacja sygnału wideo będzie dla Ciebie niezauważalna.

Ok. dzięki. Uczepiłem się tego kabla RG-6 ze względu na jego porządne wykonanie (mówię o znalezionym na Alletanio: ekran z miedzianej taśmy + oplot z miedzi ok.30-40%)

W porównaniu do tego RG-59:
    Parametry:
    przewodnik: 0.59mm2 Cu
    dielektryk: 3,70mm/PE
    ekran: oplot miedziany (Cu) 40%
    izolacja wewnętrzna: 4,1mm PE pianka
    izolacja zewnętrzna: 6mm PVC
    impedancja: 75 Ohm
    przekrój żył zasilających: 2x0,50mm2/miedź

Mam tylko jeszcze pytanie jak się ma grubość żyły głównej do parametrów przewodu? Bo z tego co widzę RG-6 od RG-59 różni się właściwie grubością żyły głównej. Czy chodzi tutaj o różnice w przesyłanym sygnale, czy o odległość na jaką będzie przesyłany (im grubsza żyła tym większa odległość)? I w końcu jak to się ma do impedancji falowej?

• #35 12 Lut 2012 15:33
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

CHEMICZNY87 napisał:
    Ok. dzięki. Uczepiłem się tego kabla RG-6 ze względu na jego porządne wykonanie (mówię o znalezionym na Alletanio: ekran z miedzianej taśmy + oplot z miedzi ok.30-40%)

Te RG-6 na allegro w cenie poniżej 100 brutto za krążek to kompletna tandeta! 100 m niszczy znacznie bardziej obraz niż 600m poczciwego RG-59 czy WDXpek. O ile przy instalacjach antenowych pracuje znośnie to przy sygnale CVBS totalna porażka!
    Przykłady? proszę bardzo:

200m RG-6 :

200m RG-6 przy zmianie oświetlenia:

WDXpek 600m:

Dodano po 28 [minuty]:

CHEMICZNY87 napisał:
    Mam tylko jeszcze pytanie jak się ma grubość żyły głównej do parametrów przewodu? Bo z tego co widzę RG-6 od RG-59 różni się właściwie grubością żyły głównej. Czy chodzi tutaj o różnice w przesyłanym sygnale, czy o odległość na jaką będzie przesyłany (im grubsza żyła tym większa odległość)? I w końcu jak to się ma do impedancji falowej?

Im grubsza żyła tym mniejsza rezystancja, mniejsze straty i możliwość dłuższego przesyłu sygnału. To wszystko jest prawdziwe pod jednym warunkiem - kabel dobrej jakości - bo jak widzisz na powyższym przykładzie porównywanie przewodów tylko na podstawie dołączonych specyfikacji nie ma najmniejszego sensu (średnica żył gorących RG-6 i WDXpek była taka sama).
    Impedancja falowa to w dużym uproszczeniu pomijając rodzaj izolatora stosunek średnicy żyły gorącej do odległości od ekranu a co za tym idzie jeżeli masz grubszą żyłę gorącą automatycznie masz grubszy przewód.
    Poniżej załączam notę techniczną odnośnie rekomendowanych długości przewodów dołączoną do kamer panasonica:
    Z tym że Japończycy nie znają pojęcia "kabel z allegro".
    Przede wszystkim poszukaj dobrego producenta, np. Bitner.

Dodano po 21 [minuty]:

treborsz napisał:
    Dla lepszego zrozumienia zacytuję pełną myśl (zdanie):
    treborsz napisał:
    NAJLEPSZE na rynku PASYWNE konwertery wideo na UTP pozwalają na uzyskanie obrazu o rozdzielczości poziomej ok. 480TVL po przesłaniu go na odległość ok. 100 metrów.

Na skutek tłumienia następuje ograniczenie pasma - tłumieniu ulegają przede wszystkim wyższe częstotliwości (im dłuższy odcinek kabla, tym większe tłumienia). A to powoduje ograniczenie rozdzielczości.
    Swoje informacje opieram na testach (co prawda sprzed kilku lat - teraz nie mam, niestety, czasu na testy pasywnych urządzeń do transmisji po kablu UTP) oraz na materiałach technicznych producentów urządzeń.

Tu masz rację, przeczytałem Twoją wypowiedź "po łebkach". Polemizowałbym tylko z tą ilością linii bo moim zdaniem przy 100m można przesłać więcej, być może to kwestia poprawy jakości symetryzatorów w ostatnim czasie. Na chwilę obecną brak czasu nie pozwala mi na jakiekolwiek testy.

Muszę się jeszcze ustosunkować do swojej wypowiedzi sprzed 10dni :
    crunky napisał:
    Z symetryzatorami jest tak że nawet najtańsze pracują podobnie do (nazwijmy je umownie) droższych. Problem tkwi w awaryjności i jakości wykonania.

Otóż symetryzatory które nazwałem najtańszymi były to proste urządzenia, głównie vidicona. Były z nimi problemy typu "nie łączenie", gasnące kamery, co do obrazu natomiast nie było większych zastrzeżeń (fakt że takie urządzenia stosuje się w instalacjach budżetowych).
    Ostatnio jednak zamówiłem przy okazji wtyczek i innych prostych gadgetów symetryzatory z jednej z poznańskich firm której nazwy z przyzwoitości nie wymienię - i co z tego wyszło ? Porażka! Odbicia i pasy na kilkunastu dobrej jakości, markowych kopułkach zasilanych 12V. Po wymianie symetryzatorów na inne bądź dołożeniu separatorów problem zniknął.
    Rozbebeszyłem kilka tych urządzeń różnych producentów i co się okazuje? Obudowy są podobne, wnętrzności są zupełnie inne. Inne transformatory, inne elementy dodatkowe.
    Niestety loteria.